V úterý od 18 hodin se ve společenském centru Univerzita koná fórum Zdravého města. Táboráci se mohou zapojit do diskuse o sedmi tematických oblastech, které vycházejí ze tří pilířů udržitelného rozvoje.

Podle koordinátorky Jany Lorencové se pro letošní rok rozhodli vrátit k tradičnímu formátu veřejného fóra. „Okruhy respektují všechny tři pilíře udržitelného rozvoje – environmentální, ekonomický a sociální,“ shrnuje.

ŠIRŠÍ ÚHEL POHLEDU

Každý diskusní stůl bude mít své odborné garanty. V letošním roce přibudou ke garantům z řad vedoucích příslušných odborů městského úřadu i další z řad odborné veřejnosti. „Díky nim se zvýší objektivita projednání jednotlivých témat a rozšíří se úhel pohledu na diskutovanou problematiku. Přítomní opět zvolí v každé oblasti dvě největší priority, jež by město mělo přednostně řešit,“ naznačila.

Oproti loňskému fóru dojde k vyjmutí témat, která už tradičně v posledních letech dominují veřejné debatě a nedávají tak prostor pro témata nová. Tentokrát tak nedojde k zahlcení debaty neustálým řešením věznice na Všechově, jako se to stalo loni. Řadu diskutujících to velmi zklamalo. Patřil mezi ně i terénní sociální pracovník z táborského komunitního centra Cheiron T Roman Prokůpek.

„Jsem tady především proto, že vnímám potřebu otevření nízkoprahového centra pro mládež na Sídlišti nad Lužnicí. Mezi našimi klienty je o tuto službu velký zájem, proto jsem ji tu chtěl také navrhnout mezi možné priority města. Bohužel mám ale pocit, že se tu neřeší nic jiného než Všechov,“ uvedl tehdy.

Zrovna tuto potřebu se však podařilo naplnit, už 20. února otevírá Cheiron T na sídlišti nové centrum pro mladé – BejVák.

„V průběhu posledních třech let na fóru rezonují opakovaně stejná témata. Víme, že jde o priority, které naše občany velmi tíží a o jejich řešení se zajímají. My s nimi stále průběžně pracujeme. Přesto vnímáme, že se kvůli tomu občas nedostane na další podněty, jak zlepšit kvalitu života v Táboře. Proto jsme se rozhodli je letos z diskuse vyjmout,“ popsala novinku koordinátorka.

Do závěrečného hlasování postoupí 14 priorit, z nichž vzejde vítězné desatero. Výsledky hlasování na fóru následně město ověří anketou na facebookovém profilu města.