VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fokus pomohl najít práci patnácti klientům s duševním onemocněním

Tábor – Na trhu práce se mohou uplatnit i duševně nemocní lidé, tedy ti, kteří mají například schizofrenii nebo trpí depresí. Pomůže jim v tom táborský Fokus. Co se tito lidé musí naučit a kolika z nich se povedlo zaměstnání nalézt, řekla v rozhovoru projektová manažerka Fokusu Radka Rybáková.

11.3.2014
SDÍLEJ:

V KANCELÁŘI. Projektová manažerka Radka Rybáková z táborského Fokusu, který pomohl najít práci 15 lidem s duševním onemocněním. Foto: Lucie Janečková

Projekt, kterým pomáháte hledat zaměstnání duševně nemocným lidem, funguje již rok. Jaké máte výsledky?
Od března minulého roku využilo podporu Centra podporovaného zaměstnávání celkem padesát šest lidí. Podpora může být různá. Základní službou je pracovní poradenství. To znamená, že k nám přijdou lidé s duševním onemocněním, kteří chtějí vstoupit na trh práce nebo se chtějí vrátit do zaměstnání po dlouhodobé hospitalizaci. Někteří mohou mít vlivem léků omezeny pracovní schopnosti. My pak s klienty řešíme vše, co je může při cestě zpátky na pracovní trh potkat a snažíme se pro ně najít vhodné uplatnění.

Lidé u vás mají možnost zapojit se do pracovně rehabilitačního programu. Co si pod tím můžeme představit?
Tento program se realizuje u nás ve Fokusu, a to v zahradnické dílně nebo v kavárně. Zde si během dvou měsíců mohou osvěžit různé pracovní postupy. Velkým problémem často bývá například každé ráno vstát a jít do zaměstnání. Naučit se pracovní režim. Potom máme různé motivačně vzdělávací programy, například Job Club, což jsou skupinová setkání, kdy se lidé seznámí s tím, jak se sepisuje životopis, jak se oslovuje zaměstnavatel, jaká práva a povinnosti má zaměstnanec a zaměstnavatel nebo jak jednat s úřadem práce a odbory sociální péče. Klienty učíme i jak zacházet s počítačem. Jde o individuální kurz, protože každý má jiné schopnosti. Někdy začínáme zapnutím počítače, jindy excelovými tabulkami či psaním wordových dokumentů. Naučí se i založit e-mail nebo profil na sociální síti.

Nabízíte i vzdělávací program?
Ano, to je čtyřměsíční intenzivní kurz šití a práce s textilem, kdy lidé navštěvují textilní dílnu. Zajišťuje ho kolegyně, která má zkušenost jako vedoucí praktického výcviku na textilním učilišti. Osnovy jsou upraveny tak, aby se podle nich mohli naši klienti naučit základní práce jak po praktické, tak po teoretické stránce.

Kolika lidem se podařilo najít zaměstnání?
Celkem patnácti lidem. Někdy se do hledání práce zapojíme přímo, někdy zůstáváme v pozadí. Někteří lidé potřebují třeba jen morální podporu, něco se u nás naučili a chtějí vyrazit do světa sami a nechtějí, aby se o nich vědělo, že mají duševní onemocnění nebo jiné potíže. Našim klientům říkáme, že je lepší, když je zaměstnavatel informován o jejich zdravotním omezení, je však na nich, jak se rozhodnou. Duševní onemocnění s sebou stále nese negativní stigma.

Jak třeba klientům pomáháte zapojit se do hledání práce?
Pracovnice z centra může klienty doprovodit na výběrové řízení, pomůže nastavit podmínky a pravidla spolupráce a může za nimi docházet na začátku zaměstnání, aby jim pomohla nastavit pracovní rutinu, aby nástup do práce byl pro klienta jednodušší.

S jakým duševním onemocněním může člověk nastoupit do zaměstnání?
Ve Fokusu obecně pomáháme lidem, kteří mají onemocnění z řady psychotických poruch, například schizofrenii, nebo maniodepresivní onemocnění … Pracovní omezení se liší podle závažnosti nemoci. Problémy mohou nastat se soustředěním, takže je vhodné zařadit častěji přestávku. Ideální je pro ně čtyřhodinová pracovní doba proložená přestávkami. Duševní onemocnění nemá vliv na intelekt. Někdy se ale stane, že jsou lidé úplně vyřazení z pracovního procesu.

Jaké práce jste lidem zprostředkovali?
Zatím se jednalo například o pomocnou pracovní sílu v kuchyni, v restauraci, úklidové práce vzhledem k tomu, že se jednalo o klienty se středním nebo základním vzděláním. Jednalo se tedy o méně náročné pozice, kde požadavků na lidi není mnoho. Duševní nemocí ale může onemocnět i člověk s vysokoškolským vzděláním. I pro takového hledáme uplatnění odpovídající jeho možnostem.

Přispíváte zaměstnavatelům na vytváření takových míst?
Ano, v rámci projektu, můžeme poskytovat mzdové příspěvky na některá pracovní místa. Tímto způsobem jsme podpořili zatím sedm pracovních míst, kdy půl roku můžeme hradit mzdové náklady do výše stanovené projektem. Odpovídá to částce, která je o trochu vyšší než minimální mzda. Potom už je na zaměstnavateli a na zaměstnanci, jestli se dohodnou, že uplatnění mělo svůj smysl a spolupráce bude pokračovat. V tom případě mzdové náklady přebírá zaměstnavatel. Snažíme se zaměstnavatele motivovat a nabízet i jinou podporu než finanční, i když ta zatím hraje nejdůležitější roli. Snažíme se se zaměstnavateli navázat dlouhodobou spolupráci a motivovat je k vytváření míst pro lidi se zdravotním omezením.

Autor: Lucie Janečková

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 14 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář - železobetonář na stavební projekty. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Hledáme betonáře - železobetonáře na stavební projekty. Požadujeme: ochotu cestovat po celé ČR, samostatnost, spolehlivost a pečlivost , Nabízíme: stabilitu, solidnost, dobrou partu, širokou škálu zaměstnaneckých benefitů - 5 týdnů dovolené, příspěvky na lázeňské pobyty, zaměstnanecké akce, životní pojištění, penzijní připojištění a další. , vstřícný přístup a dobré pracovní podmínky, Kontakt: telefonicky - 8:-16:00, emailem, osobně - Chýnovská 714, 391 11 Planá nad Lužnicí.. Pracoviště: Hochtief cz a.s. divize čechy, Chýnovská, č.p. 714, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Kateřina Kopecká, +420 257 406 111,606 750 452.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Provozní elektromechanici elektromechanik pro NC stroje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo na dobu určitou - 1 ROK., Elektromechanik pro CN stroje. Znalost řídících systémů Fanuc, Siemens. Odborná způsobilost dle Vyhlášky 50/78 Sb.. Praxe v oboru., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání., Kontakt telfonicky 724 728 887, emailem: omartinu@mjs.cz. Pracoviště: Motor jikov strojírenská a.s.- soběslav, Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 15 000 Kč

Prodejci po telefonu Prodejce po telefonu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hledáte práci na ranní směny?, Potřebujete vyzvedávat děti ve školách a školkách?, Chcete práci, která Vás bude bavit?, Dáváte přednost práci v kanceláři?, Pak hledáme právě Vás!, Jsme tým operátorů, kteří hledají novou kolegyni nového kolegu., Náplní práce je jednoduchý telemarketink., Ranní směny, volné víkendy. , Spousta benefitů:, - firemní soutěže ( o zájezd, telefon, tablet,..), - možnost individuální pracovní doby, - dovolená v létě i pro nové nástupy, - příjemné pracovní prostředí, - tým všech věkových kategorií, - zajímavé finanční ohodnocení, Vaše životopisy posílejte na e-mail: info@avacall.cz, Popř. se hlašte na tel. 601158251 Ilona Egydyová - personalistka. Pracoviště: Ava call spol. s r.o. - pracoviště tábor, Tomkova, č.p. 2099, 390 01 Tábor 1. Informace: Pavel Kozák, +420 603 919 009.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 20 000 Kč

Ergoterapeuti bez specializace ergoterapeut/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: Podmínkou je bakalářské vzdělání v oboru ergoterapeut, příp. úplné střední odborné s maturitou ve zdravotnickém oboru. , Stručná charakteristika místa: Poskytování individuální terapie dětem a mládeži se širokým spektrem postižení. Práce v týmu terapeutů a spolupráce s ostatními pracovníky. Zaškolení stávající ergoterapeutkou., Speciální požadavky - znalosti: Dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost, dobrý vztah k dětem s postižením, chuť pracovat v týmu a dále se vzdělávat. 40 dnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu. Moderně vybavené pracoviště., Nástup od 1. 9. 2018, zástup za rodičovskou dovolenou na cca 2 roky. Příjem životopisů průběžně.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, kaňka o.p.s., Helsinská, č.p. 2731, 390 05 Tábor 5. Informace: Lucie Zemanová, +420 381 212 872,607 278 092.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Ilustrační foto.

Na co zajít v pátek do kina a kam za zábavou

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Sára Veselková

Strakonice - Talentovaná slečna žije v Novém Dražejově (místní část Strakonic). 

Deset nadějí, ale jen tři letenky na šampionát

Vimperk – Jihočeský kraj se pečlivou a systematickou prací odborných trenérů zařadil mezi líhně lyžařských talentů. Dvojnásob to platí o Šumavě.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Jan Formánek

Vimperk - O svém vztahu ke snowboardcrossu Jan Formánek říká: „Už od začátku mě baví a naplňuje. Líbí se mi, jak na sobě pozoruji pokroky.“

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Matouš Koudelka

Vimperk - Má štěstí, že je mezi dvěma vybranými, kterým cestu na MS na Nový Zéland zaplatí svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT