Poznání, hravost a recese. To jsou tři základní body na nové naučné stezce Z. W. Fixleyho v Sudoměřicích u Bechyně. Otevřeli ji v sobotu.
„Je to práce asi pětadvaceti lidí, především seminaristů z Prahy, Českých Budějovic nebo i Plzně. Nechci je z paměti jmenovat, určitě bych na někoho zapomněl," řekl úvodem Josef Brůček, na jehož popud stezka vznikla. Svůj podíl na práci nesou i děti ze sdružení Tatrmani a Zuzana Šimonová, která připravila ručně psané, velmi osobní tabulky s popisky.
Nápad na stezku se vytvářel postupně pět let, kdy Josef Brůček chodil se psem do lesa právě tou trasou, kudy nyní naučná stezka vede.  „Cesta je plná zvláštností, které neuvidíte, pokud tudy nepůjdete ve správnou dobu a nebudete se dívat správným směrem. Bohužel, což mě velmi mrzí, se stanoviště a ozdoby rozmístěné po stezce často stávají terčem systematického ničení místních kluků," povzdechl si Josef Brůček. Naposledy čelily výtvory vandalismu v pátek. „Přestože jsme se snažili, ukázku s názvem Pocta rodině jsme opravit nestačili," poznamenal tvůrce stezky.

Propojení s lesem

Těch, kteří by ničili, je naštěstí o hodně méně než lidí, kterým se v lese líbí. „Je to tady překrásné. Je nádherně udělané to propojení s přírodou, nic nemá křiklavé barvy, všechno je tak jemně naaranžované a klidné," popsala své pocity pražačka Zuzana Schulzeová, která se prošla označenou pěšinou bosá i se svým manželem Danielem.
„Mě se moc líbí, jak je to tady ozvláštněné. Tady by to člověk vůbec nečekal," míní Miluše Mikešová, která vyrazila na výlet se svou vnučkou Magdalenou.
Jméno stezky je odvozeno od sudoměřské fiktivní postavy Z. W. Fixleyho, jenž, podle první tabulky na začátku stezky „Několika jiskřičkami poznání potřísnil i nás náhodné, necudné, nerudné a nevzdělané, abychom i my tušiti mohli. Tak vznikla stezka Z. W. Fixleyho."
Stezka je přístupná celoročně a stanoviště na cestě potěší svým přátelským vzhledem a sdělením jak děti, tak i dospělé.