Kdo hledá práci, neměl by mít velký problém ji sehnat. Nezaměstnanost se totiž na Táborsku nyní pohybuje na rekordních čtyřech procentech.

Podle ředitele táborského Úřadu práce Pavla Kaczora se počet nezaměstnaných oproti minulému měsíci opět snížil: konkrétně o 144 osob. „Trh práce i nadále pokračuje v příznivém sezónním trendu ve smyslu snižování počtu nezaměstnaných a zvyšování počtu volných pracovních míst,“ uvedl Pavel Kaczor.

Výbornou kondici trhu práce potvrzuje také počet volných míst. Ke konci června bylo v evidenci 2 707 nezaměstnaných, zatímco na konci předcházejícího měsíce se jednalo o 2 851 osob.

Výbornou kondici trhu práce potvrzuje také počet volných míst, která mají firmy nahlášené. Momentálně jich Úřad práce nabízí 1 841, čímž byl opět významně posunut dosavadní historický rekord. „Pokud bychom se chtěli bavit o ukazateli počtu nezaměstnaných připadajících na jedno volné pracovní místo, tak ten aktuálně dosahuje hodnoty 1,5 osoby bez práce na jedno volné místo. Nižší bychom našli až v roce 1996, tedy před více než 20 lety,“ uvedl Pavel Kaczor.

Pokud jde o strukturu poptávky ze strany firem, ta se dlouhodobě příliš nemění. Stále jsou velmi žádaní technicky vzdělaní lidé, řidiči, montážní dělníci, tradiční řemesla. Turistická sezóna také tradičně zvyšuje zájem o číšníky, kuchaře a další pracovníky v oblasti služeb. Částečně tuto sezónní poptávku vykrývají brigádníci.

Lidí je málo


„Většina zaměstnavatelů avizuje, že by sezónních zaměstnanců potřebovala daleko více, než kolik jich je momentálně na trhu k dispozici,“ sdělil Pavel Kaczor.

Mediaservis, jenž zajišťuje dodej letáků do schránek, brigádníky nehledá právě snadno. „Lidé se hledají složitě, zvláště na brigádu. Obzvlášť ti zodpovědní,“ sdělila personalistka Mediaservisu Adriána Jeleneková. V Táboře hledají doručovatele pro roznos letáků na Kopečku a Maredově vrchu.

Obchodní ředitelka Ice´n´Go Kateřina Vančurová za problém označila velikost města, v němž brigádníky hledají. „Najít prodejce zmrzliny například do Soběslavi není velký problém. Zato do Červené Lhoty již ano. Ve větších městech se lidí hlásí dost, ale ne vždy se jedná o kvalitní zaměstnance. To ale poznáte většinou až po nástupu do práce,“ uvedla Kateřina Vančurová. Proto se kromě zadávání inzerátů na webové stránky také běžně obrací na bývalé brigádníky, kteří často práci doporučí svým známým. Prodejce zmrzliny si za hodinu vydělá 105 korun.

Hospoda je jistota

Lenka Dolejší z Tábora si o prázdninách hledá práci už pravidelně. Letos jí její sehnání trvalo zhruba měsíc.
„Zpočátku jsem se chystala jít pracovat jinam, ale v dané firmě si místa brigádníků rozebraly děti zaměstnanců,“ uvedla. Nakonec tedy přijala místo číšnice v mladovožické hospodě Na Růžku. „Mám tady poblíž příbuzné, proto jsem zvolila Mladou Vožici,“ vysvětlila. Právě práce v pohostinství je přes léto známou sázkou na jistotu.