Právě dnes čeká diváky po znovuotevření kina před rokem další novinka. Díky ní mohou ve 3D mohu shlédnout kultovní Avatar.

„Před dvěma týdny, byla instalována špičková digitální filmová projekční technologie, čímž se soběslavské kino stává prvním digitálním kinem dle hollywoodského standardu DCI v okrese Tábor; celkově pak 163. digitálním kinosálem v ČR,“ zmínila technickou novinku Společenského centra Soběslavska produkční Kulturního domu Jaroslava Palasová.

Město Soběslav za ni ze své kasy zaplatilo 2,2 milionu korun včetně DPH. „Příspěvek od Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, který jsme získali díky dotačnímu titulu, činil 800 tisíc korun,“ uvedl Petr Valeš, ředitel kulturního domu, pod nějž kino spadá.
Za kvalitu se platí. Lístek vyjde na 3D dráž, ale levněji než v Českých Budějovicích.

„Minimální cenu vstupenky pro každé představení stanovuje distributor, přičemž vstupenka v soběslavském kině tyto základní cenové hladiny kopíruje“ upozornila Palasová.
Díky soběslavské novince tak mají na Táborsku kvalitu zase o něco blíže. Dosud za digitální projekcí museli do Budějovic či Milevska. Pouze provedení 3D si budou moci v Soběslavi vychutnat zřejmě jen v březnu.
„Tento systém, který vyjde zhruba na jeden milion, máme zapůjčený na následující měsíc. Jestli se zápůjčka protáhne, ještě nevíme,“ dodává Valeš s tím, že druhá varianta je jeho nákup.

Ten ale striktně odmítá starosta města Jindřich Bláha. “Letos s žádném případě. Už tak máme napnutý rozpočet. Teprve podle zájmu a zisku se rozhodneme, zda nákup zařadíme do rozpočtu na příští rok. Navíc i kopie těchto filmů jsou jednou tak drahé.“ Z finančních důvodu nepřipadá v úvahu ani placená zápůjčka systému 3D na další období.

Digitální podobu by si zasloužilo i kino v Táboře.
„Samotná digitalizace by stála asi 2,5 milionu. Systém 3D se pořizuje zvlášť. To ale není všechno. Potřebovali bychom ještě nové sedačky a vzduchotechniku. V létě je vzduch při druhém představení na hranici únosnosti a není jak vyvětrat,“ zmiňuje nedostatky vedoucí provozu Petr Boháč.
Podle něj většina filmových kopií začne přicházet v digitální podobě a jestli Tábor nepřistoupí na úpravy, přijde další odliv diváků, kteří zvolí lepší podívanou jinde.

V dohledné době to na žádnou změnu nevypadá. Nejsou peníze. „Kino v rozpočtu není. Vzhledem k tomu, že existuje projekt na nové multimediální kino, jsou tyto investice zbytečné,“ reagovala místostarosta Lenka Horejsková.

Ale kdy se ho lidé dočkají, se neví. „Projekt existuje již čtyři roky. Celý objekt by přišel zbourat a na jeho místě by vyrostlo tří sálové multifunkční kino s kvalitním zázemím včetně kavárny,“ vysvětlil k projektu za dřívějších 55 milionů jednatel TZMT Michal Véle.
Ještě hůř jsou na tom ale Veselští. O kino přišli loni. Rozhodli o tom ještě předchozí zastupitelé. Budovu koupili manželé Filípkovi, kteří zde chystají vybudovat prodejnu stavebnin a domácích potřeb.

„Začátkem roku už došlo k předání budovy. Část vybavení kina se přesunula do kulturního domu, část byla nabídnuta k prodeji,“ sdělil místostarosta Václav Matějů.

Právě veselský kulturní dům by měl převzít štafetu promítání. Veselští by tak o „stříbrné plátno“ přijít neměli. V malém sále by mělo vzniknout multifunkční zařízení, kde by se mimo jiné dál promítaly filmy.

„Mělo by jít o místo, které by se dalo využívat sedm dní v týdnu. Lidé už přeci jen do kina tak často nechodí. V sále by se mohly v budoucnu pořádat přednášky, školení, ale i sportovní přenosy a podobně,“ vyjmenoval možnosti využití místostarosta.
Radnice už hledá vhodnou projekční firmu, která se zaměří nejen na stavební úpravy, ale i na akustiku interiéru, která by měla být se stavbou provázána. Cílem města je začít s rekonstrukcí malého sálu kulturního domu na konci letošního roku, nejpozději začátkem toho příštího.

Pavlína Macelová, Kateřina Nimrichtrová