Jak připomíná mluvčí města Tábora Luboš Dvořák, příští rok si Táborští připomenou výročí 600 let od úmrtí jednoho ze zakladatelů Tábora, Jana Žižky z Trocnova. „První film, na který bude tento snímek navazovat, byl velice divácky úspěšný, proto doufáme, že se to bude opakovat i v případě pokračování. Během premiéry v březnu 2020 se totiž stal tzv. lídrem dne i večera. Přibližně stejný počet diváků sledovalo polední zprávy,“ naznačuje s tím, že velmi dobré hodnocení, a to 86 %, má aktuálně i na Československé filmové databázi (ČSFD).

Dokument Tábor – sen, město, symbol lze vidět stále na iVysílání ČT ZDE

Pokračování ve stejném složení

Podrobnosti chystaného natáčení doplňuje starosta Štěpán Pavlík. „Rada města již odsouhlasila podepsání smlouvy s filmaři. Film má pracovní název Pravda o Žižkovi. Snažíme se tak zopakovat spolupráci s ČT a stejným tvůrčím týmem z roku 2020,“ podotýká.

Historik Petr Čornej představil na Housově mlýně svou novou knihu o Janu Žižkovi.
OBRAZEM: Petr Čornej představil novou knihu o Janu Žižkovi

K další tvorbě je inspirovaly zejména počty zhlédnutí nejen na televizních obrazovkách. „Šlo o nejúspěšnější dokument na iVysílání. Podle statistik si ho nenechalo ujít více než 300 tisíc lidí a sledovanost stále stoupá,“ vyzdvihuje s tím, že se osvědčilo i samotné zpracování a průvodce Miroslav Táborský.

Spolupráce s renomovanými historiky

Město už má k dispozici pracovní verzi synopse, tvůrce Vít Bělohradský se v ní opírá o historická fakta. Na přípravě realizační tým spolupracuje například s historikem Petrem Čornejem, který vydal obsáhlou publikaci věnovanou životu a smrti Jana Žižky, a také s historikem Husitského muzea v Táboře Zdeňkem Vybíralem.

Film Jan Žižka, který vypráví příběh jednoho ze sedmi nikdy neporažených válečníků historie, dorazí do českých kin ve čtvrtek 8. září.
Než natočil film Jan Žižka, napsal Petr Jákl skoro sto verzí scénáře

Pro tvůrce i historiky je pátrání po Žižkově životě prý dobrodružstvím. „Máme také již signály, že z více než padesátiminutového dokumentu Tábor – sen, město, symbol čerpají ve výuce školy napříč republikou. Produkce tak nabízí opět výrobu desetiminutových tematických sekvencí i z dalšího filmu pro účely vzdělávání,“ dodal Štěpán Pavlík.

Hlavní hrdina z Dejvického divadla

Tvůrci z ČT si od natočení slibují utišení hladu po faktech. I když o Žižkovi bylo natočeno a napsáno už hodně, stále nad některými skutečnosti visí otazníky. „Lidé se stále ptají, jak mohl reálně vypadat jeho život. Hlavním hrdinou má být tzv. pátrač, který bude Žižku stopovat od Trocnova přes Tábor až k Přibyslavi. Točit se budou ověřené věci a prověřovat se budou domněnky z jeho příběhu,“ prozrazuje táborský starosta s tím, že zmiňované postavy pátrače se může ujmout pravděpodobně Jaroslav Plesl z Dejvického divadla.

Na přípravě dokumentu město Tábor a ČT úzce spolupracují s Jihočeským krajem. Točit se má totiž i v nově otevřeném Archeoskanzenu v Trocnově, který provozuje Jihočeské muzeum. Nachází se tam na 13 autentických staveb z přelomu 14. a 15. století, jedná se o repliku vesnice z období vrcholného středověku za 66 milionů připomínající dobový život, lze zde vidět zemanský dvorec včetně stodol, stájí a sýpek.

V areálu památníku nedaleko Borovan na Českobudějovicku vzniká unikátní archeoskanzen.
Film Jan Žižka láká k návštěvě jihočeského Trocnova, rodiště slavného vojevůdce

Dokument o Žižkovi má být dokončen v příštím roce, jeho vydání je směřováno právě ke kulatému výročí úmrtí Jana Žižky, datuje se 11. října 1424. „V tento den bychom chtěli zvládnout předpremiéru v Táboře, pokud ČT nenaplánuje premiéru ve vysílacím čase,“ uvádí dále Štěpán Pavlík s tím, že dokument má být hlavní vlajkovou lodí ČT v tomto žánru pro příští rok. Město Tábor hradí polovinu nákladů na tvorbu, to je zhruba jeden milion padesát tisíc korun bez DPH. „Zbytek financuje ČT a produkční společnost, město Tábor požádalo o dotaci ve výši 70 % procent nákladů od ministerstva kultury,“ uzavírá starosta.

Život husitského vojevůdce se snažil s uměleckou nadsázkou zpracovat pro celosvětový trh i známý producent a režisér Petr Jákl, jeho více než dvouhodinový historický akční snímek Jan Žižka se stal dokonce Filmem roku 2022. Hraje v něm i řada českých herců mimo jiné rodák z Českých Budějovic Karel Roden.