Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fikarské slavnosti směřují do finále

Nadějkov – Jedním z členů ochotnického souboru Fikar je i nadějkovský starosta Zdeněk Černý.

8.12.2009
SDÍLEJ:

V obnovené premiéře hry Milenka pana Brumlíka ztvárnil Zdeněk Černý (vlevo) podivínského spisovatele.Foto: Petra Šitnerová

Zdeněk Černý není jen nadějkovským starostou. Je také členem ochotnického spolku Fikar, který si za poslední léta získal v Nadějkově i jeho okolí řadu příznivců.

Co jsou to Fikarské slavnosti? Jaký mají pro vás jakožto jednoho z členů spolku Fikar význam?
Jsou kulturním festivalem, který se koná na podzim. Jejich středem je premiéra činoherního souboru v předvečer státního svátku 17. listopadu. Takto chce spolek oslavit příchod svobody do naší země, neboť kdysi zanikl právě v důsledku totalitní nesvobody, kdy nebylo možné hrát divadlo spontánně a vše bylo řízeno ze stranických sekretariátů.

Jaké byly osudy nadějkovských ochotníků?
Ochotnický spolek zanikl (po 66 letech činnosti pod tímto jménem) v roce 1964. Obnoven byl v roce 1998.

A jeho současnost?
Spolek se stará především o divadlo v Nadějkově i širokém okolí, ať již činohru, tak i loutkové divadlo. Hraje a zve divadelníky k hostování. Tímto způsobem nebývale rozšířil kulturní nabídku v obci se 740 obyvateli. Spolek také vytváří prostor pro koncerty, výstavy a jiné kulturní a osvětové akce.

Co mohli v letošním ročníku zatím diváci vidět?
Slavnosti zahájilo představení Divadelní asociace Marky Míkové a Tondy Novotného pohádkovým představením podle knihy Franka Tashlina Medvěd, který nebyl. Marka Míková nejvíce hraje se svými přáteli divadlo po nemocnicích, a tím pomáhá těžce nemocným dětem. V Nadějkově hrála již několikrát a je zde velice oblíbena, neboť svou hrou zatáhne plně do děje malé i velké diváky. Dále sehrála naše Loutkohybná trupa hru Lakomá Barka od Jana Wericha.

A činoherní představení? Proč jste se po letech vrátili k veselohře Milenka pana Brumlíka?
Poprvé tuto hru hrál spolek v roce 2000, ale pouze dvakrát. Proto se k ní letos s chutí vrátil. Jak je psáno na starém scénáři: dle cizího vzdělal Ladislav Hánek. Ať byl tento tajuplný dramatik kdokoli, zasloužil se o vtipné a svěží divadlo, které ocenilo mnoho nadšených diváků. Leckdo se do sálu bohužel ani nedostal.

Když je o hry takový zájem, chystáte reprízy?
Reprízy spolek samozřejmě chystá v novém roce. Ať už v Nadějkově (27.2.) a Sezimově Ústí (12.3.), tak i na svých obvyklých štacích po venkově i v pražském Činoherním klubu (30.5.) a také na divadelní přehlídce v Trhových Svinech. V hostování se vzájemně navštěvujeme s ochotníky z Božejovic, Kovářova a Ražic a derniéru míváme pravidelně na Veletínské salaši (19.6.).

Ale slavnosti ještě nejsou u konce. Na co se mohou diváci těšit v nejbližších dnech?
Slavnosti uzavře předvánoční koncert souboru Musica Rustica v hostinci U Jandů. Tvorba souboru vychází z lidového umění a hraje české písně a tance z 16. až 19. století. Usiluje o uchování lidových tradic, ne však v autentické podobě. Snaží se o vlastní interpretaci folklóru. Volně zpracovává lidovou poezii a hudební motivy zaznamenané ve sbírkách lidového umění a v archivních pramenech. Soubor zveme již pěkných pár let. Jeho koncerty jsou krásné, svižné.

Autor: Petra Šitnerová

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do Chýnova v sobotu zavítá cyklokros, startovat může každý

Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na pátek a sobotu od pohřební služby Melich.

OBRAZEM: Fotbalisté z Klíčku si odnesli putovní pohár

Tábor - Po nezvykle dlouhé přestávce se sešli ve středu 11. října v tělocvičně Střední školy obchodu, služeb a řemesel domácí FK Rohlík a hosté FC Klíček Záluží, aby soupeřily v sálové kopané o putovní pohár.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení