Podle pořadatelů je výše pokuty nesmyslná, odvolají se proti ní. Mighty Sounds dostal již pátou pokutu po sobě, tato je nejvyšší. Loni to bylo 420 000 korun, předtím šlo o sumy od 
90 000 do 210 000 korun.

Mighty Sounds je největší festival ve střední Evropě pro žánry punk, ska, reggae nebo indie rock. Začínal v roce 2005 v Olší u Tábora, od roku 2010 je v areálu táborského letiště Čápův dvůr. Na loňský desátý ročník dorazilo 15 000 lidí. V minulosti zde hráli mj. jamajští Inner Circle nebo Ky-Mani Marley, syn Boba Marleyho. Od roku 2010 dostává festival Mighty Sounds pokuty od hygieniků za překročení hlukových limitů.

Pokuty pro Mighty Sounds:
Rok 2010 • 90 000 Kč
Rok 2011 • 180 000 Kč
Rok 2012 • 210 000 Kč
Rok 2013 • 420 000 Kč
Rok 2014 • 500 000 Kč

„Domníváme se, že tato pokuta je naprosto neúměrná. Budeme se odvolávat a odkazovat i na to, že už je ve schvalovacím procesu návrh novely zákona o veřejném zdraví, kde by pokuty od KHS pro jednorázové akce pod širým nebem nebyly možné. Hygienici říkají, že jen naplňují zákon, což respektujeme, ale výše pokuty v zákoně daná není, je to jen na libovůli KHS, jak vysokou ji uloží. Nám tato výše připadá nesmyslná," řekla mluvčí festivalu Markéta Štechová s tím, že na letošní 
11. ročník Mighty Sounds nebude mít pokuta žádný vliv.
Hygienici argumentují, že každý rok dostávají podněty od policie, aby hluk zkontrolovali, protože na policisty se obrací obyvatelé Tábora a Sezimova Ústí, jimž hluk vadí. Festival Mighty Sounds podle hygieniků porušuje limity významně a pátý rok po sobě.

„Je to páté porušení, proto mají pokuty jakousi stoupající tendenci, dosud uložené pokuty neodradily pořadatele od porušování zákona. Oni sice tvrdí, že provádí nějaká opatření, ale ta jsou evidentně nedostatečná. V roce 2014 bylo měřící místo, odkud se limity kontrolovaly, vzdálenější od místa pořádání festivalu, přesto byla naměřena vyšší hodnota než v předchozím ročníku," řekl hygienik Vratislav Heinige.
Festival má podporu táborské radnice. Ta mu sice nedává peníze, ale propaguje ho. Loni v říjnu ho společně podpořili zástupci města, Policie ČR a strážníků. Podle starosty Jiřího Fischera se loni objevilo minimum stížností.

Starosta: Přehnané

„Lidé spíš kvitovali, že se zkrátil nedělní program, ten byl předtím předmětem největší kritiky, noc z neděle na pondělí. Já sám jsem loni zaregistroval jen jeden mail s výtkou ohledně hlučnosti. Když to srovnám s festivaly Rock for People nebo Colours of Ostrava, tam se limity překračují stejně a zdaleka tam tak velké pokuty nejsou. Výši pokuty pro Mighty Sounds se hodně divím, přijde mi přehnaná 
a nesrovnatelná se situací jinde," řekl Jiří Fischer.
Festival Colours of Ostrava, kam loni přijelo 40 700 lidí, dostal poslední pokutu kvůli hluku před sedmi lety, několik desítek tisíc korun. Hygienici tam hluk měří stále, ale další postih Colours už nedali.
„Limity dodržujeme, jsme 
s hygienou v úzkém kontaktu a snažíme se informovat dopředu o případném rušení. Různě natáčíme pódia, aby v rámci možností šel hluk co nejméně na obyvatele," řekl Jiří Sedlák za Colours of Ostrava.
Štáb Mighty Sounds doufal, že KHS zohlední debatu, která se o festivalu vedla na podzim. Markéta Štechová věří v novelu zákona. Odborníci, kteří na ní pracují, říkají, že limity pro festivaly jsou absolutně nesplnitelné a nevhodné, i s ohledem na situaci v zahraničí.
„Například inženýr Tomáš Hellmuth potvrzuje, že ve všech vyspělých zemích je regulační pravomoc svěřená do rukou obce a ne do rukou státu. Pokutu bereme jako snahu nás trošku vypudit, ale je pro nás důležité, že nám lidé z Tábora vyjadřují podporu a chtějí nás," řekla mluvčí.

Petice hygienikovi

Mezi jihočeskými festivaly dostává Mighty Sounds nejvyšší pokuty. Ze známých akcí stihl trest naposledy pořadatele Okolo Třeboně, v roce 2011 platili tisíc korun za to, že Vlasta Redl přetáhl koncert.
„U Mighty Sounds je to porušování limitů významné, opakovaně dostáváme podněty od Policie ČR. Šikana pořadatelů to ale rozhodně není, zákon stanovuje povinnost chránit veřejné zdraví, té se zhostíme a při opakovaném porušení zákona je pokuta jediná cesta, musíme ji uložit," řekl hygienik Vratislav Heinige.
Táborská radnice o festival stojí, kromě kulturního rozměru je přínosem pro podnikatele a cestovní ruch. Již jen v tom, že tisíce návštěvníků zde utratí dost peněz.
„V zóně supermarketů jsou sice někdy problémy, drobné krádeže, ale je to vykompenzováno extrémním navýšením obratu. Nehledě na to, že spoustu těch lidí potkáte v sobotu a neděli dopoledne ve městě, sedí v restauracích, nakupují," řekl Jiří Fischer.
Podporu festivalu a změně zákona vyjadřuje i petice, kterou podepsalo 17 500 lidí a organizátoři ji v lednu předali hlavnímu hygienikovi ČR Vladimíru Valentovi.

„Situaci obyvatel v okolí areálu nepodceňujeme, každoročně s nimi komunikujeme, prosíme je o shovívavost 
a nabízíme kompenzaci v podobě volných vstupů na festival," řekl pořadatel František Švadlena.
Pokuty, jež festival dostal dříve, platí dle splátkového kalendáře. Budoucnost Mighty Sounds v Táboře je přesto nejistá. Organizátoři zvažovali sbírku od příznivců, ale upustili od ní. „Nejlepší způsob, jak nás podpořit, je, že si lidé koupí lístek na festival. Věříme, že ten boj vyhrajeme," řekla Markéta Štechová.
Festival Mighty Sounds, zaměřený na žánry punk, ska nebo reggae, bude letos na táborském letišti Čápův dvůr od 3. do 5. července. Zahraje zde kolem 150 skupin, například Enter Shikari, The Architects, Sick of it all, Protoje, 
z českých United Flavour, Fast Food Orchestra, Pipes and Pints či The Prague Conspiracy.