Kdo pomůže krásné farní budově v Janově? To je otázka, která zaměstnává jejího současného vlastníka.
Budovu vlastní římskokatolická církev – Biskupství českobudějovické a do 31. května bylo možné podat žádosti o koupi. Faru s pozemky přes 3000 metrů čtverečních a studnou církev nyní prodávala za 1 450 000 korun. Dům je několik let prázdný a je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

„Dlouhou dobu už ho nevyužíváme a není ani výhled, že by tu nějaký farář opět byl. Proto se biskupství rozhodlo faru prodat,“ říká stavební technik biskupství Miloslav Vavřík.

Zájemci se hlásili

Objekt je k prodeji už několik let. I přesto, že se zájemců našla už celá řada, nikdo u koupě nevytrval.
„Za dva roky, co tuto funkci dělám, jsem budovou provázel nejméně pět zájemců. Vždy však jejich zájem uhasl. Nyní je prý nějaký zájemce, tak uvidíme. Dům je nevětraný a zatím bohužel pustne,“ upřesňuje Vavřík. Loni na objektu opravili prozatímně střechu. Podle územního plánu musí být zahrada využívaná ke svému účelu. „Nesmí se tedy na ní stavět. Někoho to může odradit, ale pro milovníky starého řádu je to určitě plus,“ podotýká páter.


Číslo popisné dva je podsklepený, dvoupatrový dům. V prvním patře je předsíň, schodiště, tři obytné místnosti, komora a suchý záchod.
Ve druhém se nachází kromě předsíně to samé. Základy domu jsou bez vodotěsné izolace, obvodové zdivo je smíšené, a tedy se ve zdech zdržuje vlhkost. Ve sklepě jsou místy klenuté stropy. Střecha je valbová na dřevěném krovu pokrytá pálenými taškami.
Vnitřní i fasádní omítky jsou vápenné štukové. Schody jsou dřevěné. Okna jsou dvojitá, ven a dovnitř otvíravá, dveře jsou dřevěné. Podlahy jsou prkenné. Vytápění je lokální kamny na tuhá paliva. Elektroinstalace je světelná. V objektu bohužel chybí koupelna, rozvod vody, kanalizace, vybavení kuchyně.

„Jde o to, co od domu lidé očekávají. Někdo vyhledává tento skromnější druh bydlení spojený s kouzlem historie. Bylo by úžasné ve faře spojit bydlení plus nějakou činnost. Představoval bych si třeba chráněnou dílnu, nebo díky veliké zahradě nějaký druh zvířecí terapie,“ míní Vavřík.

Slavný zvonař

Biskupství dokonce jednalo s velice prestižním kandidátem, zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem, který například restauroval největší český zvon - Zikmund na Pražském hradě.
„To by bývalo bylo moc fajn. V současné době se ale naráží na problém se zákony, které tuto činnost nechtějí pouštět do středu obcí. Přitom kovárny a zvonařství tam kdysi bývaly a tvořily duši města,“ poznamenal Miloslav Vavřík.
K faře kromě rozsáhlých pozemků patří ještě jednopodlažní zděná budova, která by měla sloužit k hospodářským účelům. Část objektu je zastropená a část stropů chybí.

„Okolo fary toho moc nevím. Jedno je jisté, budova je to krásná, ale církev se o ní v posledních letech příliš nestará. Objekt je členěn malými místnostmi a navíc je památkově chráněný, tedy ani větší stavební úpravy nejsou možné. Navíc předělat budovu v něco jiného by asi bylo velice finančně náročné. Není to moc budova do dnešní doby,“ shrnuje starosta Pavel Němejc.
Farní administrativní budova byla v Janově postavená v roce 1734. Ze soběslavské farnosti pod ni byly přifařeny obce Myslkovice, Sedlečko a Roudná. Kněží v ní naposledy sloužil v sedmdesátých letech.

David Peltán