Mezi pět nejlepších projektů z celé republiky se dostal plán na obnovu Farské zahrady v Nadějkově. Rozhodla o tom Nadace Via a místní Okrašlovací spolek se tak může těšit na grant ve výši 310 tisíc korun.

Za nápadem a hlavně jeho zpracováním stojí nadšené místní občanky Jana Průšová a Olga Dušková. V konkurenci 57 jiných z celé republiky se právě jejich práce dostala do úzkého výběru třinácti nejlépe hodnocených. Nadace pak po osobní návštěvě vybrala pět, které finančně podpoří. Farská zahrada je jediným projektem z Jihočeského kraje, který uspěl. Tento úspěch je ovšem jen začátek, práce tím rozhodně nekončí.

Ženy mají se zahradou velké plány, nouzi nemají ani o nápady. Chtějí, aby se ze zavřené a zanedbané zahrady stalo místo odpočinku a klidu nejen pro Nadějkovské, ale i pro všechny ostatní, kteří Nadějkovem jen putují.

Koncerty a promítání

„Vypracovaly jsme s Olgou projekt Otevřená zahrada otevírá duše, srdce i oči . Chceme, aby to byl otevřený prostor pro všechny, aby zahrada v žádném případě nebyla zavřená, jako je tomu teď. Zkrátka, aby tam bylo pro každého něco,” říká předsedkyně spolku Jana Průšová.

Z úspěchu má velkou radost, zároveň ji ale zužují obavy, jak bude reagovat veřejnot. „ Bojím se pasivity, ale i přílišné aktivity. Na leden totiž plánujeme první setkání s veřejností, kde se budou lidé moci vyjádřit, co by se jim líbilo,” prozrazuje Průšová.

Nětkeré prvky už jsou ovšem projektem dané a neměnné. Například to, že nepůjde dětské hřiště, ale o prostor pro celou veřejnost, pro seniory, pro rodiče s dětmi, pro školu, pro farníky. „Líbily by se nám třeba i koncerty komorní hudby, nebo promítání na stěnu kostela,” nastiňuje Jana Průšová, která bere na vedomí i podněty od farnosti, která je majitelem pozemku.

Dotace nestačí

Ženy už mají předvybranou architektku a akademického malíře a sochaře, který umí dělat různé zajímavosti a hrací prvky pro děti. Práce začnou v březnu nebo dubnu, podle počasí.

Do té doby ale Průšovou i Duškovou ještě čekají povinosti, které z grantu vyplývají. Tento víkend se například účastní školení, čekají je schůzky s partnery a ještě desítky hodin na přípravách všech prací. Nadace jim ovšem i s tímto pomůže.

„Vybrané organizace získávají přístup k bezplatnému vzdělávání. Zúčastní se třech seminářů tematicky vycházejících z realizace projektů a k dispozici jim bude odborný konzultant. Naučí se tak například, jak získat další prostředky na svůj projekt, nebo jak zapojit veřejnost do všech fází vzniku nového veřejného prostranství,” uvedl manažer projektu Nadace Via Ondřej Šindelář, podle kterého stojí za výrazným nárůstem kvality projektů generační obměny starostů a zastupitelů. „V letošním roce jsme se při návštěvách nejlépe hodnocených projektů poprvé ve výraznější míře setkali s mladými odvážnými lidmi kterým jde o rozvoj obce z pohledu lidských vztahů.“

Peníze z dotace ovšem Nadějkovsským stačit nebudou. „Projekt vyjde asi na 450 tisíc, s tím že 50 tisíc nám přispěje obec, kolem 25 tisíc dělají honoráře, kterých jsme se vzdaly a budeme samozřejmě shánět sponzory,” vypočítává Průšová.

Aktivita obou žen zdaleka Farskou zahradou nekončí. Do Nadece Via totiž poslaly ještě jeden projekt. Ten týká obnovy sítě starých obecních cest.