Před hospodářstvím v Petříkovicích číslo popisné 11 vyrostla kouzelná prodejna, která má otevřeno nonstop. Nechybí váha, obří paleta s dýněmi a kasa na peníze. „Každý den máme čerstvé dýně různých velikostí, samoobslužný prodej je před areálem farmy otevřen nonstop až do vyprodání zásob. Aktuálně nabízíme dýně velkoplodé a Hokkaido,“ vysvětluje Lukáš Turnovec. Podobný styl prodeje je prý běžný hlavně v Rakousku a Německu, což pěstitele inspirovalo.

Zkusili pěstovat ve větším

Stylový samoobslužný stánek lze najít u silnice směrem na Modlíkov. Prodej funguje jednoduše, stačí si dýni vybrat, zvážit a zaplatit. Velkoplodá dýně stojí 12 korun za kilo, Hokkaido potom 20 korun za kilo. „Brambory dělá kde kdo, my se věnujeme hlavně hovězímu masu. Loni zákazníky zaujaly i naše dýně, které jsme vystavili u bourárny, ptali se, jestli jsou na prodej. A tak jsme si řekli, že je zkusíme pěstovat ve větším,“ dodává farmář.

Urodilo se!
Od sousedů: Dýně roku vážila 796 kilogramů

Tykve různých druhů vypěstovali na poli. „Osadili jsme hektar a půl, vyrostlo jich dost. Člověk nikdy neví, jaké bude počasí, raději jsme je dali na vlhčí pole,“ podotýká.

Zájem je podle něj enormní, během prvních čtyř dní prodeje zmizely dýně po desítkách kusů. „Zákazníky nestíhám počítat, ale dýně mizí, okrasné máme prozatím vyprodané. Těch bylo nejméně, lidé si je brali na podzimní dekorace,“ popisuje Lukáš Turnovec.

Dělají to pro radost

O marketing a stránky se stará manželka Kateřina. Celou rodinu ale těší, že jejich plody práce dělají radost dále. „Děláme to pro lidi, ceny jsou příznivé. Chceme nějaké dýně poskytnout jako sponzorský dar místním školám a školkám do tvořivých dílen,“ uvádí farmář dále.

Pěstování dýní se Jakub Chaloupka věnuje asi deset let.
Rekordní výpěstky dýní

Myslí i na budoucnost. „Máme v hlavně i další projekty, chtěli bychom do budoucna rozšířit sortiment, dát více okrasných dýní a zkusit jiné druhy, máslovou a špagetovou. Uvažujeme také o pěstování cibule a mrkve,“ prozrazuje Turnovec.

Tykve jako takové mají všestranné použití. Z Hokkaido i velkoplodých kromě tradičního dlabání na Halloween lze udělat polévku, kompot, využít je na pečení, do salátů i na přesnídávky. Obsahují řadu vitamínů, jsou vhodné pro alergiky a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním. 

Lukáš Turnovec se věnuje farmaření od malička. V Petříkovicích začínal hospodařit už jeho dědeček. Tehdy měl pět hektarů a pět krav. Rodina postupně modernizovala a upravovala hospodářství v usedlosti zvané Kotaškov, aktuálně mají přes dvě stě kusů dobytka. Hlavním zdrojem příjmů je produkce mléka a prodej kvalitního čerstvého nebo vyzrálého hovězího masa. Farma se nachází v přírodním parku Jistebnická vrchovina v údolí říčky Smutná (Cedron), součástí je faremní obchůdek i bourárna masa.