VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář Chum si nebral žádné servítky

Rodná - Škola v Rodné sloužila dětem od roku 1930. Zanikla na počátku 70. let minulého století. Nyní je v ní sál a úřad

18.9.2013
SDÍLEJ:

V BUDOVĚ ŠKOLY je nyní společenský sál a obecní úřad.Foto: Kateřina Krejčová

 Začátek školství v Rodné u Mladé Vožice nezachycuje žádná kronika. Vzpomínky místních pamětníků ale směřují k roku 1920, kdy sice ještě nestála budova školy, ale děti docházely do stavení k Dragounům.

V ROCE 1954. Na snímku z roku 1954 je s dětmi i učitel Jan Lukáš.

Jednou z těch, kdo pátral po školní historii v Rodné, je Jaroslava Jebavá (1938). Její tatínek v obci kdysi učil a dědeček se zasloužil o stavbu budovy školy: „Tatínek Josef Vrkoč se narodil v roce 1904 v Želči, vystudoval učitelský ústav a přiženil se do Rodné, kde také jako jeden z prvních učil do roku 1927. Škola tehdy bývala v chalupě č.p. 5," začala své vyprávění pětasedmdesátiletá pamětnice. Protože její maminku poznal Josef Vrkoč jako sedmnáctiletou, domnívá se, že děti se v Rodné u Dragounů učili už v roce 1920. Pokračuje tedy v pátrání po rodinných kořenech: „Dědeček František Král byl za války na frontě v Rusku, vlakem se dostal do Vladivostoku a lodí do Itálie. Když se vrátil domů, stal se starostou a podílel se na stavbě naší školy," upřesňuje Jaroslava Jebavá.

Ve stavení číslo pět žil i kronikář František Smetana. Jeho syn, také František, často naslouchal vyprávění svého otce a upřesnil, že škola slouží dětem od roku 1930.

„ V chalupě bydlel pantáta, který byl kronikářem a sesbíral i různé paměti o obci. Ty se dochovaly, ale jsou jen do roku 1890. Kronika se bohužel ztratila, takže o stavbě školy nemáme přesná data," shrnula Jaroslava Jebavá.

V roce 1950 přišel do školy v Rodné i Josef Král (1944): „Učil mě Jan Lukáš. V tu dobu sem zrovna přišel. Před ním tady učila Průšová z Pohnání a za války pan Troner. Ten učil děti na velvyslanectví a dostal se snad až do Indie. Stavitelem školy byl prý jakýsi Koubek," popisuje. „Škola byla jednotřídní a pan řídící měl vedle byt. Lavice byly po čtyrech nebo šesti dětech, a co lavice, to jedna třída. Bylo nás asi třicet. Od šesté třídy jsem pak chodil do Mladé Vožice," shrnul Josef Král.

Dobře si vzpomíná i na výuku náboženství s panem farářem Chumem. „Pamatuji dva faráře. Jeden byl poměrně mladý a kvůli ženským z vedlejší vsi, které ho nenechávaly na pokoji, musel odejít. A pak tady byl František Chum. Ten byl teda vostrej. Když dostal pět lidí do kostela, držel by je tam klidně dva dny," směje se. „Jednou na pohřbu, už za komunistů, tam byl i policajt. Jak ten pan farář mluvil od oltáře… všechno proti režimu. To v tu dobu bylo úplně hrozný, co on si dovolil. Prostě se nebál. A co on všechno navykládal. Jako kluka mě jeho vyprávění bavilo," uzavřel.

Paní Průšová s kantorem Lukášem učili i Stanislava Smrčinu (72), který do školy chodil od roku 1947. „Učitelé na nás nebyli přísní. Měli jsme ruštinu a pak, když jsme přišli do Vožice, byli jsme celí vedle. Teď je ve škole úřad a kulturák," shrnul Stanislav Smrčina.

Jít poslouchat pod okno
k muzice nás ani nenapadlo

Rodná – Do obecné školy v Rodné docházel dnes osmdesátiletý Josef Jelínek (1933), který v obci stále žije. Do lavice poprvé usedl na začátku druhé světové války.

Josef a Milada Jelínkovi

Školu jste měl pár kroků od domu. Kolik let jste tady vychodil?
Za mých dětských let tady bývala obecná škola, takže od šesté třídy jsem už musel chodit do Mladé Vožice. Ale moje starší sestry tady vychodily celých osm let.
Vzpomenete si, kdo vás učil?
Měli jsme pana učitele Brta. Myslím, že se jmenoval Jan. Učil všech pět ročníků
a z Pohnání docházel kněz. Jinak všechno zvládal sám.
A jaký vlastně byl?
Byl to hodně přísný chlap, ale opravdu naučil. Když jsme pak byli v Mladé Vožici, učitelé nás chválili. Nic jsme si netroufli, jaký jsme měli z pana Brta respekt. Abychom se třeba šli podívat k muzice jen pod okno? To neexistovalo! Hned by nám dal domácí vězení. Chtěl, aby byl ve třídě pořádek. Když jsme lumpačili, dostali jsme rákoskou. Kluci třeba vybírali ptákům z hnízd vajíčka, to pak byl výprask, když na to přišel. Nikdo neodmlouval, a když jo, musel stát na stupínku na hanbě (smích).
Učitel hodně zasahoval do výchovy. Co vaši rodiče?
Kdyby slyšeli, že jsem třeba odmlouval, dostal bych doma znovu. Teď si děti dovolí věci, které by nás ani v nejhorším snu nenapadly.
Jak vzpomínáte na válku?
Na konci války mi bylo dvanáct. Němci tady skoro nebyli. Jen na konci, a to je Rusáci vyhnali. Přijeli od Mladé Vožice, ale Rusové odpřáhli kanon a letěli za nimi. Jako malé děti jsme kolem Rusů poskakovali, bylo jich tady až hrůza. Zdrželi se tady několik dní, koupali se v rybníku a na louce nechali spousty granátů, a pak je tady vybuchovali.
Bylo tady hodně dětí?
Spousta. Téměř v každé obci bývala ještě po válce škola. Posledním učitelem tady v Rodné byl pan Pubal. Asi v roce 1964. Dětí už bylo málo a škola s ním tedy skončila.
A kdy tady škola začala?
Novou školu otevírali někdy před začátkem války, ale přesný rok si již nevzpomenu.

Autor: Kateřina Krejčová

18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 15 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 6.9.2018 v 9:00 v budově ÚP 3.patro č. 410, Společnost G4S Secure Solutions (CZ), a.s. hledá zaměstnance na pozici Strážný na pracoviště do Bechyně, Náplň práce: obchůzková a kontrolní činnost, zajištění celkové bezpečnosti objektu, evidence osob a vozidel, obsluha EPS, EZS, CCTV., Pracovní doba: nepřetržitý provoz, 12ti hodinové směny (denní i noční)., Požadujeme, - Profesní kvalifikace STRÁŽNÝ, kód 68-008-E výhodou /pomůžeme se získáním/, - trestní bezúhonnost, - komunikativnost, základní znalost PC, - nižší střední odborné , střední odborné s výučním listem, - min. 18 let, Nabízíme, - stravenky a příspěvek na čištění uniformy po zkušební době, práci na hlavní pracovní poměr, příjemný kolektiv, kontakt: tel., e-mail. Pracoviště: Group 4 securitas a.s. - pracoviště bechyně, Na Libuši, č.p. 717, 391 65 Bechyně. Informace: Ivana Slavíková, +420 724 793 669.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uvítáme absolventy pedagogicky zaměřeného studijního oboru. Vztah k mládeži, kreativita, autorita, improvizační schopnosti, kultivovaný zjev a vystupování. , kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Střední uměleckoprůmyslová škola, bechyně, písecká 203, Písecká, č.p. 203, 391 65 Bechyně. Informace: Soňa Houdková, +420 733 344 473.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení na VZV výhodou., Pracovní náplň:, Manipulace s materiálem/výrobky., Zajištění nakládky/vykládky materiálu/výrobků., Práce na vnitřním a venkovním skladě materiálu/výrobků., Příspěvek na stravování , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Envi-pur, s.r.o. - soběslav, Wilsonova, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Klára Okrouhlíková, +420 731 629 772.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Pomocní skladníci výpomoc do skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Je možné se domluvit i na zkrácený úvazek. Je možné chodit i jen pár dnů v týdnu. Vše po domluvě. Vhodné i pro důchodce, studenty, ženy na mateřské dovolené., Výplata je vyplácená každý týden hotově, Nabízíme příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv, měsíční bonusy k platu. Výplatu je možné vyplácet hotově každý týden., kontakt tel. nebo e-mailem. Pracoviště: Alvarak group a.s., Kanadská, č.p. 775, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Jana Žižlavská,, +420 777 750 425.


ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Libníč se vrátila do historie

V lázeňskou kolonádu se v sobotu proměnila náves v Libníči. V rámci letošních v pořadí již 12. slavností si obec připomněla svou více než 200 let dlouhou lázeňskou historii a zároveň oslavila 100 let Československa.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy – V pondělí v 17 hodin bude v parku u Tabačky v Táboře odhalen „Nezapomník“, kamenný objekt připomínající 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Staví moderní zdravotnické středisko

České Budějovice – Alergologie, diabetologie, ale i kožní lékař nebo třeba zubař. Nejen to má být v novém lékařském domě, který vzniká vedle nákupního centra Géčko v Českých Budějovicích v těsné blízkosti sídliště Vltava. Jeho otevření je naplánované na duben příštího roku a jeho stavba vyjde na sto milionů korun bez DPH.

Až na vrcholky hor se 165 kily na zádech a neckyáda na suchu: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 18. až 19. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT