Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farář Chum si nebral žádné servítky

Rodná - Škola v Rodné sloužila dětem od roku 1930. Zanikla na počátku 70. let minulého století. Nyní je v ní sál a úřad

18.9.2013
SDÍLEJ:

V BUDOVĚ ŠKOLY je nyní společenský sál a obecní úřad.Foto: Kateřina Krejčová

 Začátek školství v Rodné u Mladé Vožice nezachycuje žádná kronika. Vzpomínky místních pamětníků ale směřují k roku 1920, kdy sice ještě nestála budova školy, ale děti docházely do stavení k Dragounům.

V ROCE 1954. Na snímku z roku 1954 je s dětmi i učitel Jan Lukáš.

Jednou z těch, kdo pátral po školní historii v Rodné, je Jaroslava Jebavá (1938). Její tatínek v obci kdysi učil a dědeček se zasloužil o stavbu budovy školy: „Tatínek Josef Vrkoč se narodil v roce 1904 v Želči, vystudoval učitelský ústav a přiženil se do Rodné, kde také jako jeden z prvních učil do roku 1927. Škola tehdy bývala v chalupě č.p. 5," začala své vyprávění pětasedmdesátiletá pamětnice. Protože její maminku poznal Josef Vrkoč jako sedmnáctiletou, domnívá se, že děti se v Rodné u Dragounů učili už v roce 1920. Pokračuje tedy v pátrání po rodinných kořenech: „Dědeček František Král byl za války na frontě v Rusku, vlakem se dostal do Vladivostoku a lodí do Itálie. Když se vrátil domů, stal se starostou a podílel se na stavbě naší školy," upřesňuje Jaroslava Jebavá.

Ve stavení číslo pět žil i kronikář František Smetana. Jeho syn, také František, často naslouchal vyprávění svého otce a upřesnil, že škola slouží dětem od roku 1930.

„ V chalupě bydlel pantáta, který byl kronikářem a sesbíral i různé paměti o obci. Ty se dochovaly, ale jsou jen do roku 1890. Kronika se bohužel ztratila, takže o stavbě školy nemáme přesná data," shrnula Jaroslava Jebavá.

V roce 1950 přišel do školy v Rodné i Josef Král (1944): „Učil mě Jan Lukáš. V tu dobu sem zrovna přišel. Před ním tady učila Průšová z Pohnání a za války pan Troner. Ten učil děti na velvyslanectví a dostal se snad až do Indie. Stavitelem školy byl prý jakýsi Koubek," popisuje. „Škola byla jednotřídní a pan řídící měl vedle byt. Lavice byly po čtyrech nebo šesti dětech, a co lavice, to jedna třída. Bylo nás asi třicet. Od šesté třídy jsem pak chodil do Mladé Vožice," shrnul Josef Král.

Dobře si vzpomíná i na výuku náboženství s panem farářem Chumem. „Pamatuji dva faráře. Jeden byl poměrně mladý a kvůli ženským z vedlejší vsi, které ho nenechávaly na pokoji, musel odejít. A pak tady byl František Chum. Ten byl teda vostrej. Když dostal pět lidí do kostela, držel by je tam klidně dva dny," směje se. „Jednou na pohřbu, už za komunistů, tam byl i policajt. Jak ten pan farář mluvil od oltáře… všechno proti režimu. To v tu dobu bylo úplně hrozný, co on si dovolil. Prostě se nebál. A co on všechno navykládal. Jako kluka mě jeho vyprávění bavilo," uzavřel.

Paní Průšová s kantorem Lukášem učili i Stanislava Smrčinu (72), který do školy chodil od roku 1947. „Učitelé na nás nebyli přísní. Měli jsme ruštinu a pak, když jsme přišli do Vožice, byli jsme celí vedle. Teď je ve škole úřad a kulturák," shrnul Stanislav Smrčina.

Jít poslouchat pod okno
k muzice nás ani nenapadlo

Rodná – Do obecné školy v Rodné docházel dnes osmdesátiletý Josef Jelínek (1933), který v obci stále žije. Do lavice poprvé usedl na začátku druhé světové války.

Josef a Milada Jelínkovi

Školu jste měl pár kroků od domu. Kolik let jste tady vychodil?
Za mých dětských let tady bývala obecná škola, takže od šesté třídy jsem už musel chodit do Mladé Vožice. Ale moje starší sestry tady vychodily celých osm let.
Vzpomenete si, kdo vás učil?
Měli jsme pana učitele Brta. Myslím, že se jmenoval Jan. Učil všech pět ročníků
a z Pohnání docházel kněz. Jinak všechno zvládal sám.
A jaký vlastně byl?
Byl to hodně přísný chlap, ale opravdu naučil. Když jsme pak byli v Mladé Vožici, učitelé nás chválili. Nic jsme si netroufli, jaký jsme měli z pana Brta respekt. Abychom se třeba šli podívat k muzice jen pod okno? To neexistovalo! Hned by nám dal domácí vězení. Chtěl, aby byl ve třídě pořádek. Když jsme lumpačili, dostali jsme rákoskou. Kluci třeba vybírali ptákům z hnízd vajíčka, to pak byl výprask, když na to přišel. Nikdo neodmlouval, a když jo, musel stát na stupínku na hanbě (smích).
Učitel hodně zasahoval do výchovy. Co vaši rodiče?
Kdyby slyšeli, že jsem třeba odmlouval, dostal bych doma znovu. Teď si děti dovolí věci, které by nás ani v nejhorším snu nenapadly.
Jak vzpomínáte na válku?
Na konci války mi bylo dvanáct. Němci tady skoro nebyli. Jen na konci, a to je Rusáci vyhnali. Přijeli od Mladé Vožice, ale Rusové odpřáhli kanon a letěli za nimi. Jako malé děti jsme kolem Rusů poskakovali, bylo jich tady až hrůza. Zdrželi se tady několik dní, koupali se v rybníku a na louce nechali spousty granátů, a pak je tady vybuchovali.
Bylo tady hodně dětí?
Spousta. Téměř v každé obci bývala ještě po válce škola. Posledním učitelem tady v Rodné byl pan Pubal. Asi v roce 1964. Dětí už bylo málo a škola s ním tedy skončila.
A kdy tady škola začala?
Novou školu otevírali někdy před začátkem války, ale přesný rok si již nevzpomenu.

Autor: Kateřina Krejčová

18.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Plané si připravili pivní slavnosti.

Nové Sněmovně připijí v Plané pivem

Nikol Kratochvílová z Měšic.  Narodila se jako druhá dcera v rodině 16. října v 19.26 hodin. Její váha byla 3150 gramů, míra 48 cm a sestřičce Andree je dva a půl roku.
9

Právě jsme se narodili

Starosta odvolil mezi prvními. Na koloběžce

Tábor - Sedm minut po otevření volební místnosti dorazil před budovu základky na náměstí Mikuláše z Husi starosta Jiří Fišer. Jak jinak, než na koloběžce.

Závodnice Karate-P-Klubu loupily cenné kovy v královském městě

Tábor – Druhé kolo Národního poháru dorostu a seniorů a Národní ligy žáků JKA karate zaválo závodníky z celé republiky do královského města Kadaně.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Víkend na Táborsku: dechovky v Zálší či pivní slavnosti v Plané

Táborsko – Jakkoliv jsou hlavním tématem dění na Táborsku volby, chybět nesmí ani bohatá nabídka zajímavých akcí. Vyberete si?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení