Takový unikát jako Táboru se zatím žádnému jinému městu nepodařil. Město nad Jordánem vítá cyklokrosovou elitu již potřetí. Poprvé v roce 2001, pak před pěti lety a nyní potřetí. Víkendový sportovní svátek na táborském Sídlišti nad Lužnicí ale nebude jen přehlídkou mistrovských výkonů, nýbrž i společenskou událostí. Třeba i během jízdy Táboráka Adama Ťoupalíka nebo velké favoritky Kateřiny Nash může dojít k významným dohodám byznysmenů.

„Přijede například premiér Sobotka včetně ministrů. Všichni jistě ne, ale budu tu náš Jan Mládek nebo ministr školství Chládek a také hejtman Zimola a také poslanci jak se říká napříč politickým spektrem," přiblížil hosty šéf organizačního výboru mistrovství Čestmír Kalaš, který do Tábora pozval do VIP stanu i sponzory.

„Od nás do Tábora přijedou zástupci nejvyššího managementu Skupiny ČEZ, tedy nový ředitel elektrárny Temelín Bohdan Zronek, ředitel výstavby jaderných elektráren Skupiny ČEZ Petr Závodský a účast nevylučuje ani Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize Správa," říká vedoucí útvaru JETE Petr Šuleř. On sám se těší na závod Kateřiny Nash, ale i na ostatní kategorie.

Tito hosté se budou společně setkávat ve VIP stanu s rautem a výhledem na trať. Pojme až 1000 lidí, kteří závod uvidí i na obrazovce. „Tady se potkají, seznámí a třeba si tu i domluví obchody. A já očekávám, že se domluví i jak budou podporovat cyklistiku," zavtipkoval si Čestmír Kalaš.
Pořadatel očekává, že se v dějišti závodu sejde až 30 tisíc lidí. 

Belgické ano pro Tábor

Rozhodnutí o tom, že Táboru organizaci svěří již potřetí, padlo na začátku roku 2012 v belgickém Koksijde. Starosta Jiří Fišer to tehdy komentoval slovy, že to svědčí o dobrém renomé Tábora, který se díky lidem z Agentury cyklistika stává atraktivním místem pro světový sport. Čestmír Kalaš tehdy zářil radostí, neboť o pořadatelství se ucházela řada bohatších měst. Pro něj belgickým ano začalo shánění sponzorů a peněz. Rozpočet takovéto akce se točí kolem 20 milionů. Od radnice dostal přes osm.  

Kdo bude o víkendu fandit

Senátor Pavel Eybert: „Půjdu se určitě podívat v sobotu na závod žen, protože Kateřina Nash má šanci na umístění na předních místech. A přijdu i v neděli na muže. Na kole taky jezdím, sice ne moc daleko, ale mám takovou oblíbenou trasu, na níž jsou dvě malé hospůdky, tak dám jedno malé pivo v jedné i druhé a k tomu dvacet kilometrů. To bohatě stačí. Do Tábora na závod půjdu se synem, který je do kola blázen a jezdí hodně.
Pozvání na setkání jsme dostal od pana starosty Fišera, ale to bude večer v gotickém sále, tam se potkám se všemi, na trati chci fandit a sledovat," plánuje si senátor.

Starosta Jiří Fišer: „Na závodišti budu v roli pozorovatele a statisty, který možná uhasí nějaký společenský požár, ale věřím, že k žádným nedojde. Samozřejmě budu v roli starosty pořádajícího města a z tohoto titulu budu na místě celou dobu, abych od začátku až do konce hlídal, zda plníme povinnosti, které jako pořadatel máme. Pokud bude čas, tak určitě někoho pozvu na kávu nebo na skleničku, u níž se pochopitelně zabrousí i na téma, které je denně zaměstnává. Je dobře, že sem přijedou a chci, aby si u nás užili trochu relaxace," říká vášnivý cyklista, který ročně našlape kolem tří tisíc kilometrů.

Hejtman Jiří Zimola: „Tento závod je natolik významný, že si ho nenechám ujít a v neděli se dostavím osobně, abych si užil atmosféru. Jakékoli mistrovství světa je u nás v jižních Čechách vítané, ale tohle má ještě bonus v tom, že je tady dlouhodobě a přivádí nám to spoustu návštěvníků, kteří si tu uvědomí i krásy jižních Čecha a příště nepřijedou jen na cyklokros. Ten ale patří mezi jedničky akcí, které se u nás odehrávají. Sám na kole jezdím často, když potřebuju vypnout od každodenních problémů. V Táboře půjde o profesionální úroveň cyklistů v terénu, ale já mám někdy pocit, že dosahuji stejných výsledků :), i když nezávodím o medaile, tak se snažím sportovat až tak, že mám pocit, že jsem taky jel mistrovství světa," zavtipkoval hejtman kraje.

Poslankyně Radka Maxová: „Chtěla bych přijít v sobotu hlavně na ženy, když jsem žena a podporuji ženy. Já mám ke kolům velice pozitivní vztah, nicméně ho moc nevyužívám. Ale ráda jezdím s partou žen a dětí na Lipno a děláme si takové hezké víkendy. Teď na závod vezmu s sebou jen svoje dva syny, protože manžel je v zahraničí. Mladší syn jezdí na kole po okolí velmi intenzivně, starší už spíš příležitostně. Spojení světový závod a Tábor je úplně super, od rána v médiích poslouchám, že opět organizuje mistrovství světa, čímž získává velikou prestiž," vyjádřila se pro Táborský deník.