VYBRAT REGION
Zavřít mapu

F. Šrámek bojoval za republiku

Tábor /100 LET OD 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ – Válka za monarchii vzala otce milionům dětí, syny milionům matkám. František Šrámek (1889) z Tábora patřil k těm, kteří dostali šanci vrátit se a žít dál. Díky tomu se mu v roce 1928 mohla narodit dcera Eva, dnes Provazníková, která dodnes bydlí ve svém rodném domě na Budějovické ulici v Táboře.

5.4.2014
SDÍLEJ:

Na první světovou válku s námi zavzpomínaly celoživotní kamarádky Alena Lukšíčková (vlevo) a Eva Provazníková z Tábora.Foto: Alena Šatrová

Otec Evy Provazníkové – František Šrámek bojoval za republiku. Přežil zrádný tyfus i krvavé boje a vrátil se domů. „Můj otec narukoval na srbskou frontu, ale jako zajatec se potom dostal do Francie. Vzpomínal, že ze Srbska šli pěšky přes Albánii, kde to prý byla nejhorší část cesty. Podpírali jeden druhého, to už vůbec nemohli. Neměli nic k jídlu, takže když něco našli, třeba i shnilého, snědli to," vypráví, co ona i její bratr od otce slyšeli.

„Taky nám říkal, že ho zachránila cigareta, kterou s kamarádem vykouřili. Pak je nalodili a přes Itálii odvezli do Francie, kde vznikly vojenské tábory Cognac a Darney, kde je navštívil i Masaryk. Tatínek říkal, že většina vojáků se hlásila do legií a pouze hrstka nechtěla. Víc k tomu už nevím, jen to, že nehrozilo jen válečné nebezpečí, ale také epidemie."

Skvrnitým tyfem onemocněl i její tatínek. „Vyprávěl nám, že už na světě neměl být, protože doktor nad ním jen krčil rameny. Ale kamarádi mu přinesliVyhláška. nějaké jídlo, aby na tu poslední cestu byl silný, a jeho stav se do rána jako zázrakem výrazně zlepšil," dodává s radostí Eva Provazníková.
František Šrámek zdolal zákeřný tyfus a i z války dokonce vyšel bez zranění. „Hodně mu asi pomohl sokolský výcvik. Domů se vrátil nějak na jaře 1919 a v hned v září si bral maminku," dodává dcera, která jej následovala a sokolu se upsala na celý život.
Alena Lukšíčková (1926), její celoživotní kamarádka, bydlí v domě hned přes ulici. Spolu cvičily v sokolovně, spolu se dodnes scházejí nad hrnkem kávy. Přímo v boji nikoho z rodiny neměla, ale její maminka vojákům nezištně pomáhala v Táboře.

„Z velkého sálu v sokolovně byl udělaný vojenský lazaret, kam nosili a ukládali raněné vojáky. Moje maminka jako sokolka měla zdravotnický výcvik, tak je chodila ošetřovat. Na starém hřbitově u Kotnova byly dvě řady hrobů, kde jsou někteří pochovaní. Pamatuji si, že jsme na hřbitov chodili zapalovat svíčky. Dnes už ten hrob tam není."

Válka vtrhla do pouti a velké bídy

Válka. Už jen to slovo nahání strach a budí respekt. Proto se zdá nepochopitelné, když historik Richard Vlasák říká, že někteří mladíci v roce 1914 Pomník obětem první světové války v Táboře.opouštěli domov s nadšením. První světová válka zastihla náš kraj ve velké bídě, byl nejchudší v zemi. A válka udeřila uprostřed sklizně, což nevěstilo nic dobrého.

„Pro venkovskou společnost to byl šok, válku oznámili na Anenskou pouť, která je v životě venkovského člověka výrazným předělem, žně jsou teprve ve své polovině. Na tuto pouť se vypravovaly celé vesnice, a do toho přijíždí kočár a zástupce místodržitelství nebo okresního úřadu a jde za starostou. Vytrhuje ho z té oslavy a oznamuje, že královskému veličenstvu se ráčilo vyhlásiti válku Srbsku. Pane starosto, zařiďte vše ostatní," říká historik s tím, že takový scénář měl začátek války v Košicích. Alespoň to tak popsal starosta František Vrhel.

„Najednou si lidé uvědomili, že jejich Frantík nebo Toník bude muset narukovat. Jinak ale vypadala situace ve městech, kde existovalo národní hnutí, jinak ve velkoměstech, kde žila německá menšina a obyvatelstvo bylo roztříštěnější. Reakce na válku proto nebyla jednoznačná. Na venkově způsobila šok, městě byla reakce vlažnější," dodává s tím, že v Táboře se nedlouho před válkou konal slet sokolů, kterého se zúčastnili i jihoslovanští sokolové ze Srbska i Slovinska a Táboráci si uvědomili, že lidé, se kterými cvičili, se najednou ocitli na druhé straně vojenského pole. Takže v Táboře rozhodně nevládlo nadšení, spíš šedá atmosféra, ani radostné nadšení, ani smutek, nevědomost, co se bude dít. „Panovala všeobecná představa, že do švestek bude pokoj a že až se dobude Paříž, bude všechno v pořádku. Nejdéle tedy do Vánoc válka skončí. Dnes víme, že tato představa byla naprosto mylná. Pro některé venkovské kluky byla válka hlavně na začátku šancí někam se podívat, změnit prostředí, a šlo i o jisté zajištění, protože těsně před válkou se znovu přihlásila hospodářská krize, takže tu byla velká nezaměstnanost," připouští Richard Vlasák mírný ekonomický efekt.

Přesto byl pro rodiny odchod mužů obrovským, nejen emočním zásahem. Také během první války byl totiž povinný odvod potravin, i když menší než za druhé. Jak se válka prodlužovala, zvyšovaly se nároky, ale možnosti sedláků klesaly. Táborsko bylo oblastí, kde většina lidí hospodařila malých plochách a většinu půdy vlastnily velkostatky.

Na konci války pak také zaútočila španělská chřipka. Měla snadný terč: obyvatelstvo bylo podvyživené, nefungovalo zásobování. Zato fungovalo tak zvané keťasení. Kdo měl potraviny a neprodal je eráru, vydělával na nich na černém trhu.

Autor: Alena Šatrová

5.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Adventní koncert v klokotském kostele Nanebevzetí Panny Marie.
37

Adventní a mariánské písně zněly na Klokotech pro stacionář Klíček

Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

Jižní Čechy - „Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Záblesky a hluk způsobují u zvířat paniku. Divoká zvířata se při ní mohou zranit, ta domácí i ztratit.

Na co zajít v neděli do kina

Táborsko - Přinášíme přehled nedělního programu kin.

Táborský hokej opět otevřel své srdce, Martínka podpořil téměř 105 tis

Tábor – Město nad Jordánem prožilo v sobotu pozoruhodný hokejový večer.

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT