VYBRAT REGION
Zavřít mapu

F. Šrámek bojoval za republiku

Tábor /100 LET OD 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ – Válka za monarchii vzala otce milionům dětí, syny milionům matkám. František Šrámek (1889) z Tábora patřil k těm, kteří dostali šanci vrátit se a žít dál. Díky tomu se mu v roce 1928 mohla narodit dcera Eva, dnes Provazníková, která dodnes bydlí ve svém rodném domě na Budějovické ulici v Táboře.

5.4.2014
SDÍLEJ:

Na první světovou válku s námi zavzpomínaly celoživotní kamarádky Alena Lukšíčková (vlevo) a Eva Provazníková z Tábora.Foto: Alena Šatrová

Otec Evy Provazníkové – František Šrámek bojoval za republiku. Přežil zrádný tyfus i krvavé boje a vrátil se domů. „Můj otec narukoval na srbskou frontu, ale jako zajatec se potom dostal do Francie. Vzpomínal, že ze Srbska šli pěšky přes Albánii, kde to prý byla nejhorší část cesty. Podpírali jeden druhého, to už vůbec nemohli. Neměli nic k jídlu, takže když něco našli, třeba i shnilého, snědli to," vypráví, co ona i její bratr od otce slyšeli.

„Taky nám říkal, že ho zachránila cigareta, kterou s kamarádem vykouřili. Pak je nalodili a přes Itálii odvezli do Francie, kde vznikly vojenské tábory Cognac a Darney, kde je navštívil i Masaryk. Tatínek říkal, že většina vojáků se hlásila do legií a pouze hrstka nechtěla. Víc k tomu už nevím, jen to, že nehrozilo jen válečné nebezpečí, ale také epidemie."

Skvrnitým tyfem onemocněl i její tatínek. „Vyprávěl nám, že už na světě neměl být, protože doktor nad ním jen krčil rameny. Ale kamarádi mu přinesliVyhláška. nějaké jídlo, aby na tu poslední cestu byl silný, a jeho stav se do rána jako zázrakem výrazně zlepšil," dodává s radostí Eva Provazníková.
František Šrámek zdolal zákeřný tyfus a i z války dokonce vyšel bez zranění. „Hodně mu asi pomohl sokolský výcvik. Domů se vrátil nějak na jaře 1919 a v hned v září si bral maminku," dodává dcera, která jej následovala a sokolu se upsala na celý život.
Alena Lukšíčková (1926), její celoživotní kamarádka, bydlí v domě hned přes ulici. Spolu cvičily v sokolovně, spolu se dodnes scházejí nad hrnkem kávy. Přímo v boji nikoho z rodiny neměla, ale její maminka vojákům nezištně pomáhala v Táboře.

„Z velkého sálu v sokolovně byl udělaný vojenský lazaret, kam nosili a ukládali raněné vojáky. Moje maminka jako sokolka měla zdravotnický výcvik, tak je chodila ošetřovat. Na starém hřbitově u Kotnova byly dvě řady hrobů, kde jsou někteří pochovaní. Pamatuji si, že jsme na hřbitov chodili zapalovat svíčky. Dnes už ten hrob tam není."

Válka vtrhla do pouti a velké bídy

Válka. Už jen to slovo nahání strach a budí respekt. Proto se zdá nepochopitelné, když historik Richard Vlasák říká, že někteří mladíci v roce 1914 Pomník obětem první světové války v Táboře.opouštěli domov s nadšením. První světová válka zastihla náš kraj ve velké bídě, byl nejchudší v zemi. A válka udeřila uprostřed sklizně, což nevěstilo nic dobrého.

„Pro venkovskou společnost to byl šok, válku oznámili na Anenskou pouť, která je v životě venkovského člověka výrazným předělem, žně jsou teprve ve své polovině. Na tuto pouť se vypravovaly celé vesnice, a do toho přijíždí kočár a zástupce místodržitelství nebo okresního úřadu a jde za starostou. Vytrhuje ho z té oslavy a oznamuje, že královskému veličenstvu se ráčilo vyhlásiti válku Srbsku. Pane starosto, zařiďte vše ostatní," říká historik s tím, že takový scénář měl začátek války v Košicích. Alespoň to tak popsal starosta František Vrhel.

„Najednou si lidé uvědomili, že jejich Frantík nebo Toník bude muset narukovat. Jinak ale vypadala situace ve městech, kde existovalo národní hnutí, jinak ve velkoměstech, kde žila německá menšina a obyvatelstvo bylo roztříštěnější. Reakce na válku proto nebyla jednoznačná. Na venkově způsobila šok, městě byla reakce vlažnější," dodává s tím, že v Táboře se nedlouho před válkou konal slet sokolů, kterého se zúčastnili i jihoslovanští sokolové ze Srbska i Slovinska a Táboráci si uvědomili, že lidé, se kterými cvičili, se najednou ocitli na druhé straně vojenského pole. Takže v Táboře rozhodně nevládlo nadšení, spíš šedá atmosféra, ani radostné nadšení, ani smutek, nevědomost, co se bude dít. „Panovala všeobecná představa, že do švestek bude pokoj a že až se dobude Paříž, bude všechno v pořádku. Nejdéle tedy do Vánoc válka skončí. Dnes víme, že tato představa byla naprosto mylná. Pro některé venkovské kluky byla válka hlavně na začátku šancí někam se podívat, změnit prostředí, a šlo i o jisté zajištění, protože těsně před válkou se znovu přihlásila hospodářská krize, takže tu byla velká nezaměstnanost," připouští Richard Vlasák mírný ekonomický efekt.

Přesto byl pro rodiny odchod mužů obrovským, nejen emočním zásahem. Také během první války byl totiž povinný odvod potravin, i když menší než za druhé. Jak se válka prodlužovala, zvyšovaly se nároky, ale možnosti sedláků klesaly. Táborsko bylo oblastí, kde většina lidí hospodařila malých plochách a většinu půdy vlastnily velkostatky.

Na konci války pak také zaútočila španělská chřipka. Měla snadný terč: obyvatelstvo bylo podvyživené, nefungovalo zásobování. Zato fungovalo tak zvané keťasení. Kdo měl potraviny a neprodal je eráru, vydělával na nich na černém trhu.

Autor: Alena Šatrová

5.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PROGRAMÁTOR NC STROJŮ A ROBOTIZOVANÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň:, Čtení a použití technických podkladů., Příprava pracovního procesu, seřízení funkcí stroje, upnutí a vyrovnání obrobků a nástrojů., Seřízení obráběcích strojů a výrobního procesu na požadované tolerance., Kontrola používání řezacích nástrojů a nastavení a řízení strojů pomocí příslušných obsluhovacích prvků., Čtení údajů různých měřicích a kontrolních přístrojů k přezkoušení korektního průběhu práce během výrobního provozu., Odzkoušení vyrobených předmětů za použití různých měřicích a zkušebních přístrojů., Ošetřování a údržba příslušného vybavení, strojů a nástrojů a provádění jednoduchých opravářských prací., Evidování technických dat o průběhu a výsledcích práce, Obsluha plně robotického pracoviště., , Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, penzijní připojištění, týden dovolené navíc, příplatky nad rámec zákoníku práce, pololetní odměny, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a slevu v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 115 Kč

Pomocní kuchaři číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe podmínkou. Pracoviště: Maga, spol. s r.o. - hotel lužnice, ČSLA, č.p. 41, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Gabriela Maxová, +420 604 226 875.

Gastronomie - Výrobci sýrů Dělník/dělnice potravinářské výroby v 16 000 Kč

Výrobci sýrů Dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Práce v sobotu a v neděli., Ochota pracovat na směny, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost, odpovědnost., Kontakt. telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Spolehlivost,samostatnost,praxe nutná, Dotované stravování,příspěvek na životní / penzijní pojištění,ranní směna/odpolední do 19:00, jistota platu,, kontakt tel. (8:00-14:00) nebo e-mailem. Pracoviště: Gth catering a.s. - závodní restaurace, Průmyslová, č.p. 451, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Iveta Hrušková, +420 730 598 863.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT