Omezené vycházení a snaha neshlukovat se do větších skupin kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru se dotýkají také majitelů psů a koček. Velké dilema řeší hlavně ti z nich, kteří musí se svým mazlíčkem na vyšetření. Pokud však nejde o závažný stav nebo akutní nemoc, měli by návštěvu veterináře odložit. V nynější době rostoucí epidemie je chození do ordinací velkým rizikem, hlavně v přeplněných čekárnách může snadno dojít k nákaze.

Samozřejmě nenabádám k zanedbávání pravidelné veterinární péče. Právě naopak, ta i nadále zůstává velmi důležitá. Majitelé psů a koček by si ale měli důkladně promyslet, jestli k veterináři nyní opravdu musí chodit. Jedna věc jsou akutní úrazy či nemoci, kdy se otálet nevyplácí, druhou věcí pak dlouhodobě plánované úkony.

Třetí komunální elektromobil disponuje speciální technologií na ekologické hubení plevele. Pracovní nástavba Oeliatec k práci využívá mikrokapky vody o teplotě 120 °C.
Technické služby vyčistí zastávky MHD horkou párou

Typickým příkladem je očkování. Tady bych doporučil spíše vyčkat. Pokud jde o vakcíny s tříletým cyklem, u psů jde například o očkování proti psince, hepatitidě či parvoviróze, tak to se dá i o dva měsíce oddálit, aniž by došlo k významnému snížení účinnosti. Pokud jste tedy měli jít na přeočkování teď v březnu, tak klidně vydržíte až do května, kdy by měla být situace kolem koronavirové nákazy příznivější.

Stejně tak jde o něco oddálit i jednoleté očkovací cykly, typicky jde například o očkování proti leptospiróze. Ani tady nehraje příliš velkou roli, pokud byste svého pejska naočkovali o dva až tři týdny později. Určitě bych ale toto očkování neodkládal o více než měsíc. Pokud si nejste příliš jistí, jestli můžete vakcinaci odložit a o jak dlouho, určitě kontaktujte telefonicky svého veterináře. Ten s vámi probere nejvhodnější vakcinační plán i s ohledem na současnou situaci.

Výstavba nafukovacích stanů o Vojenské nemocnice v Olomouci 153. ženijním praporem.
15. ženijní pluk stráží hranice a pomáhá stavět odběrová místa

Pokud je očkování nezbytné, doporučuji domluvit se s veterinářem na zákroku venku. Určitě je to lepší, než čekat v přeplněné místnosti s dalšími majiteli psů. Spousta veterinárních ordinací už umožňuje objednat si zákrok na přesně stanovený čas, takže není nutné ani příliš čekat.

Dalším častým dotazem hlavně chovatelů, kteří mají výstavní psy se špičkovým rodokmenem, je, zda je mohou i v současné době krýt. V tomto případě si myslím, že žádné výrazné omezení či rušení těchto naplánovaných akcí není nutné. Při krytí psů totiž k žádné velké koncentraci lidí nedochází. Rozhodnutí, zda fenu nyní nechat nakrýt, nebo ne, bych proto nechal na každém chovateli. Chovatelé by měli velmi dobře zvážit, zda dokážou štěňata udat i v této nelehké době. Pečlivě zvážit nutnost krytí fen mají chovatelé také podle aktuálního doporučení Českomoravské kynologické unie.

Jiná situace se týká výstav a klubových setkání. Ty jsou z nařízení vlády až do odvolání zrušené, některé z plánovaných výstav v Česku čekají na nový termín. Podle posledních informací, které mám, se posune také termín Světové výstavy v Madridu. Už nyní je jasné, že se v původně plánovaném květnovém termínu neuskuteční, nově se zatím počítá se začátkem července.

Dokument o Táboře vidělo během televizní premiéry téměř 300 tisíc diváků.
Dokument o Táboře vidělo téměř 300 tisíc diváků

Stále platí, že majitelé by měli své psy venčit minimálně šestkrát denně. Důležité je přitom vyhýbat se všem jiným lidem a dodržovat zásady zvýšené hygieny. Nošení roušky, případně dalších ochranných prostředků, je samozřejmostí.

Evžen Korec, ředitel Zoologické zahrady Tábor, předseda Cane Corso klubu Česká republika