V registru celonárodní soutěže ministerstva školství Eurorebus figuruje už přes 60 tisíc jmen školáků a studentů. Zlatým písmem jsou mezi nimi i jména dětí ze ZŠ ve Školní ulici v Bechyni. První místo mezi základními školami v republice si děti vybojovaly jak za minulý, tak předminulý školní rok. Pohár si vítězové převzali až tento týden v Bechyni.

S vědomostní soutěží děti objevují svět kolem sebe, především geograficky, ale sem také přes fyzikální zákony nebo historii. „Mě nejvíc baví zeměpisné otázky a taky trochu přírodopis. Věnuji soutěži poměrně dost času, protože mne baví a doufám, že v ní budu pokračovat i na střední škole," plánuje třináctiletá Anna Kotounová, jedna z těch, kteří se o úspěch nejvíc zasloužili.

Také její spolužáky Petra Staňo a Jakuba Kodada baví hlavně zeměpisné otázky. „V zeměpisu se dá nejvíc poznat, tak proto nás baví," vysvětluje Petr. Díky hře například objevil letiště přímo u mořské pláže nebo našel horu, již zatím horolezec Radek Jaroš nezdolal.

„Já už Eurorebus hraju od šestý třídy, ale až teď jsme takhle uspěli. Hodně mi soutěž pomáhá i při učení," dodal z trojice čtrnáctiletý Jakub.

V letošním roce soutěž vstoupila do 20. ročníku. Jejím autorem je pedagog Daniel Kozák z obecně prospěšné společnosti Terra Klub.
„Mám zaměření na geografii, právě tady je asi možné hledat začátky soutěže. Dnes už ale není jen zeměpisná, má značné přesahy i do ostatních oborů jako je dějepis, přírodopis nebo fyzika a společenské vědy," říká k proměně soutěže, jíž stále roste počet soutěžících. Dnes jich je v celé zemi  už přes 60 tisíc.

Nejdříve žáci celý školní rok pracují doma u počítačů o postup do kraje. Z něho pro úspěšné vede cesta do celostátního kola. Hodnotí se jednotlivci i třídy, jejich získané body se sečtou a výsledek vygeneruje nejlepší školu. Ta se pak stane držitelkou putovního poháru. Pro TOP skupinu je připravená expedice do některé z evropských zemí.