S orkánem Emma vedli během víkendu nerovný boj lidé z celého okresu.
Orkán v podobě větrné smršti a silného deště s krupobitím zaúřadoval v sobotu před polednem. Hasičské jednotky okresu se od té doby nezastavily a ta táborská vyjela během 24 hodin ke 48 případům spadlých stromů nebo střech; dopravních nehod bylo podle operačního důstojníka Zdeňka Buriana minimálně.
Po smršti bylo nemožné některá místa rozeznat a v odpoledních hodinách se dalo při pohledu z okna ven mluvit o „konci světa“.
Několik metrů utrženého plechu viselo z garáží na Soukeníku. „Prý tam padlo snad tři sta stromů,“ šířil neověřenou informaci Pavel Pokorný ze Sezimova Ústí. Dva domy a hospoda v Zárybničné Lhotě přišly o střechu nad hlavou úplně. Silnici z Jedlan do Hlasiva museli hasiči vyčistit od popadaných stromů, v Táboře na Kopečku se vytržený betonový plakátovací sloup opřel o zeď samoobsluhy, hlavní tah E55 ohrožoval v Plané nad Lužnicí statný jehličnan. Toho vytrhla smršť ze země i s částí oplocení domu. Hasiči zajišťovali uvolněné plechy na panelácích na sídlišti Nad Lužnicí. „Střechu zajistíme, zkontrolujeme ji a potom je to věc Bytesu,“ oznámil zasahující hasič. Mnohdy se dalo mluvit o zázraku, že nedošlo ke zraněním nebo větším škodám.
Peklo ve Veselí
Šok ale zažili klienti Domu pro seniory svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí. Ti se připravovali na oběd, když se začala hroutit stěna. Nárazový vítr zdemoloval druhé patro západního křídla budovy, ze které strhl střechu a rozmetal ji po širokém okolí. Padající kusy zranily uvnitř budovy pět seniorů, kteří museli být převezeni do táborské nemocnice a dvanáct osob muselo být evakuováno.
„Padající střecha a rozbité sklo z oken způsobily tržné a řezné rány,“ řekl Milan Kratochvíl z táborské záchranky. Silný vítr také zlikvidoval dřevěnou pergolu před domem a odtrhl celou střechu dvojgaráže. Odlétávající trosky střech pak poškodily několik zaparkovaných vozidel. Další části střechy zasáhly nedalekou železniční zastávku, provoz tratě omezen nebyl.
„Blýskalo se a já pozorovala počasí. Najednou zazněla obrovská rána. To já měla ještě štěstí, je to pro všechny šok,“ popsala ještě ten den evakuovaná klientka Růžena Vondrušková.
Zranění senioři by již dnes měli být v domácí péči, ostatní byli přemístěni do náhradního bydlení v hotelu Trilobit. „Škoda je asi pět milionů korun. Jsem moc vděčná veselským hasičům, kteří nám pomohli s vyproštěním lidí a náhradním ubytováním,“ uvedla unavená Michaela Čermáková, ředitelka Diecézní charity České Budějovice, která má dům pod svou patronací. Pět hodin se prý nezastavila.
Stavitelé zkouší budovu stabilizovat.