O vzniku tohoto domu nalezl jsem v městské knize kontraktů domovních tento zápis: „Dne 4. srpna 1786 koupil Ignác Kindl od Antonína Štibrala, řezníka, k vystavění domku kousek zahrady téhož samého Antonína Štibrala, nyní z přízně přátelské prozatím od vzácného pana Františka Maysla, polesného, užívané a dle cesty od ovčína do městečka vedoucí za 20 zl.“

Z vystavěného domu platilo se 12 kr. gruntovní činže ročně. Ignác Kindl byl emigrantem z oné části Slezska, která připadla tehdy Prusku. Vláda rakouská poskytovala emigrantům peněžní výpomoc, aby se mohli jinde usadit. Kindl zvolil sobě za nové bydliště Vožici. Magistrát vožický vyrozuměl o tom krajský úřad tímto dopisem: „O magistrátu se tímto po pravdě vysvědčuje, že Ignác Kindl, zaměstnáním hrnčíř, pruský emigrant ze Slezska, ve Velkém Hlohově rozený, od krajského úřadu nařízenou zkoušku (záležející v zhotovení hliněné kávové konvice s dvěma šálky) v naší přítomnosti vykonal, takže jej všem zdejším hrnčířům za vzor klademe. Jmenovaný chce se zde usaditi pod podmínkou, když mu k usídlení budou milostivě zemskou správou povoleny přiměřené peněžní prostředky podle vydaného dvorního dekretu vyměřené, za které chce si jako chudobný muž domek zakoupiti a ve svém řemesle tím těžký začátek si ulechčiti.“

Následujícího roku 1787 koupil Kindl od Antonína Štibrala kus zahrady za jeho domkem od ouvozu až po zahradu p. děkana a odtud zase až pod zahrádku p. polesnýho Františka Maysla (č. 15) jedenáct čtv. sáhů, ten celý kus zahrady pod jeho dvorečkem a stavením za 36 zl. Dostal slušnou výpomoc k osídlení 50 zl. r., jak odkazuje zpráva krajského úřadu (Cam. V. 32). Vystavěný domek měl světnici, komoru, kuchyni a činže z něho odhadnuta na ročních 5 zl.

Roku 1796 měl Kindl nějakou rozepři s Františkem Koblicem. Jak zapsáno v radním protokolu, „předstoupil před purkmistrovský ouřad Franz Koblcz a předložil in originali psaní od Igaciusa Kindla, které do Moravy jeho švagrovi Josefu Eliášovi psáti nechal, v kterém mnoho nepořádných a nepravdivých řečí a nepravdy postaviti nechal. Na jeho (Koblicovu) žádost on – Ignacius Kindl citován, a to samotné přečteno a dotázán, zda–li tak, jak tady psáno a čteno bylo, psáti nechal. Následovně do protokolu vyznal, že nic více psáti nenechal, nýbrž jenom stranu jeho dluhu, ani mně celý čteno nebylo a těch velych a hanění a ty nepravdivý věci taky psáti nenechal.

Na to se magistrát usnesl: „Obě strany se dostavějí, kdežto mezi nimi buďto přátelství porovnání v stav uvedeno, aneb od neporovnání na cestu práva poukázaný budou.“

Ignác Kindl s manželkou Barborou prosili o opis dopisu Františka Koblice Josefu Eliášovi, dobronickému šenkýři na Moravě a ustanovení stání v té věci. Dále o sporu není zmínky, bez pochyby se porovnali.
Pokračování za týden

RICHARD HRDLIČKA