Na Starém městě v Tá᠆boře valem přibývá restaurací, kde mají kuřáci smůlu. Tedy ti, kteří se ještě drží klasiky a papírovou cigaretu nevyměnili za tu elektronickou. Objevují se však města, která zákaz kouření chtějí dodržovat striktně. Z nekuřáckých prostorů tedy vyhánějí i páru, kterou e-cigarety produkují.

Ač nekuřačka, pro test Táborského deníku jsem se vybavila zapůjčenou elektronickou náhražkou a s kamarády vyrazila do restaurací otestovat, jaké pochopení pro ně zdejší provozovatelé mají.

Šlo to všude

Ve všech sedmi testovaných restauracích v oblasti Starého a Nového Města jsem si mohla zabafat všude. Pouze v hotelu Nautilus mi k tomu řekli, že rádi nevidí ani obyčejnou páru. Přesto mi kouření nezakázali. Asi málokomu uniklo, že uživatelů elektronických cigaret přibývá. Věří tomu, že jsou méně škodlivé a také méně nákladné.

Hlavně to ostřílené kuřáky motivuje. „Začala jsem kouřit v patnácti letech pár cigaret za den. Po dvacítce se to vyšplhalo   už  na  celou  krabičku. E-cigaretu jsem si koupila hlavně proto, aby mi pomohla přestat kouřit, což se ale nepovedlo," přiznává zkušenost Zdena Pospíšilová.

Spíš než zbavení se zlozvyku kouření, splňuje e-cigareta druhou složku, a sice úsporu peněz. „Cigaretu jsem si koupil, abych ušetřil. Když jsem od známých slyšel, že ji ale nemůžu užívat, kde chci, začal jsem to testovat. V táborské městské dopravě nikomu nevadila," říká Martin Kosák.
Závěr našeho testování je tedy jednoznačný: restauratéři se neobávají ekonomického propadu, pokud zcela vymítí klasické kouření, ale elektronky tolerují. A to i v částech vyhrazených výhradně pro nekuřáky. „Používání e-cigaret mi nevadí. Normální kuřáci ohrožují zdraví jak své, tak lidí okolo, což se podle mě u elektronických neděje. To trpí jen vaše zdraví," říká majitelka kavárny Klid Olga Zimrmanová. Dodává, že u ní se dokonce konají pravidelná setkání e-kuřáků.

Ani v Havaně, která se stala nedávno nekuřáckou, mají e-kuřáci zelenou.

„Abych řekla, moc jich sem ale nechodí. Rozhodně je nevyhodíme," ujišťuje servírka Šárka Danielová.

Vyhraněnější názor měl jen Martin Svatek, manager restaurace Goldie: „Vadí nám oboje kouření, ale kuřáci samozřejmě víc. Když přijde e-kuřák, tak většinou na dálku stejně nepoznáme, co drží, a vznikají nepříjemné situace."

Osobně je nejraději, když se oba kuřácké tábory vzdálí na kuřáckou seanci ven.

Jak jsme zjistili, v táborské MHD se nesetkali s nikým, kdo by si chtěl cigaretu v autobusech „zapářit".

Dopravce Comett potvrdil, že nezaznamenali stížnost ze strany cestujících nebo od řidičů. „Žádný problém u nás zatím nenastal. Již jsem slyšel, že jiné dopravní podniky kvůli používání elektronických cigaret v autobusech, museli postavit ve svých předpisech e-cigaretu a její užívání na roveň obyčejných cigaret," informoval generální ředitel společnosti Comett plus Zdeněk Tuček.

Kateřina Komorousová