Elektronické aukce (e-aukce) jsou dnes hojně používané nástroje pro nakupování zboží, služeb, materiálu, pro výběr stavební firmy prostřednictvím internetu. Deník nedávno zjišťoval, zda tuto moderní formu využívají jihočeské nemocnice. Z testu vyšlo, že nikoliv. Teď jsme se zaměřili na radnice největších jihočeských měst. Například Písek či Tábor pochopily, že e–aukce mohou přinést úspory. Strakonice už zvládly takové soutěže před čtyřmi lety. Další města e–aukce plánují.

I když město Písek nevyužívá projekt e– aukcí dlouho, přesto se dostavují poměrně dobré výsledky. „Z konkrétních akcí, které byly soutěženy tímto způsobem, jde zejména o výběrové řízení na realizaci stavby dešťové kanalizace Svatý Václav, kde bylo rozpočtováno zhruba pět milionů korun. Díky e–aukci se podařilo cenu stlačit na tři miliony třicet tisíc korun,“ uvádí mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.

Na služební auta

V současné době se uzavírá e–aukce na audit a připravuje se e–aukce na nákup osobního motorového vozidla a na úklid budov městského úřadu na Velkém náměstí i v Budovcově ulici.

Český Krumlov elektronické aukce asi brzy spustí. „Uvažujeme o zapojení do e-aukcí, líbí se mi to a myslím, že je vyzkoušíme,“ sdělil starosta Českého Krumlova Dalibor Carda. „Kontaktovalo mne několik lidí nabízejících e–aukce. Ty jsou organizované různým způsobem: Buď je pořádají firmy, které to celé nabízejí jako program k použití, většinou na jejich vlastních serverech. Město zaplatí konkrétní poplatek, řádově sto padesát nebo dvě stě tisíc a lze tam prý nakupovat i za poloviční ceny, než jsou ceny jinde běžné. Z nich se pak prý dá dosáhnout i dalších úspor,“ uvedl starosta Krumlova, který vyslal právní oddělení do Tábora, kde byla provedena ukázková aukce. „Teď přemýšlíme o tom, že její organizátory pozveme do Českého Krumlova,“ řekl starosta Dalibor Carda.

Na levnou energii

Radní v Jindřichově Hradci e-aukce dosud nevyužili, ale už o nich slyšeli a chystají se také je využívat. „V současné době se s e-aukcemi seznamujeme a podnikám kroky k tomu, aby se s nimi naučili pracovat někteří zaměstnanci úřadu. Uvažujeme o jejich využití například v soutěži na dodavatele energií,“ vysvětlil místostarosta Jindřichova Hradce Bohumil Komínek.

Strakonická radnice zkoušela internetové aukce už v roce 2007. Nejprve se jednalo o nákup dvou kopírovacích strojů pro úřad v hodnotě každého kolem 130 tisíc korun. Pak se takto soutěžila cena automobilů pro radnici a pro městské kulturní středisko. Následoval ještě jeden kopírovací stroj. Formou elektronické aukce si Strakonice vybraly také dodavatele stavby psího útulku a bytového domu na Jezárkách.

To vše bylo podle tajemníka městského úřadu Jana Tůmy v tříměsíční zkušební lhůtě, kdy měly slevy vydělat na zaplacení přístupu. To se nestalo. „Navíc se ukázalo, že pro zboží s pevně danou cenou se taková aukce hodí, pro stavební práce už tolik ne,“ dodal. Navíc při e–aukcích došlo k problémům, kdy se firmy nemohly dostat do přihlašovacích formulářů a podobně. Přesto tajemník Tůma nevylučuje možnost, že by se k těmto aukcím v budoucnu radnice vrátila. Opět by to bylo nejprve na zkoušku. Podle něj je však otázkou, zda by to v současné době, kdy kvůli šetření jsou nákupy minimální, mělo vůbec smysl.

Metropole vyčkává

Kdo by čekal, že metropolitní České Budějovice nebudou stačit e–aukce organizovat, může být zklamán. Největší jihočeské město je nevyužívá, ale pro některé typy veřejných zakázek o reverzních aukcích uvažuje.

 „Nyní se připravují prezentace nabídek firem provozujících tyto aukce. Výhody spatřujeme v úspoře finančních prostředků a transparentnosti konečné fáze výběrového řízení,“ řekla Petra Šebestíková, předsedkyně finančního výboru a koordinátorka projektu zavedení e-aukcí.

Potenciální nebezpečí klientelismu je eliminováno

Starosta Tábora Jiří Fišer vyzdvihuje transparentnost

Tábor – První zkušenost s takzvanými e–aukcemi udělala táborská radnice, která poměrně významně ušetřila při nákupu 10 počítačových sestav. Starosta Jiří Fišer (Tábor 2020) v e–aukcích vidí perspektivu.

Takže zkušenosti s e–aukcemi ukazují, že se to vyplatí?
E–aukce jsou součástí naší koaliční strategie, nyní jsme začali. První aukce byla prezentační, s využitím pomoci softwarové firmy. Oproti ceníkovým cenám jsme ušetřili sto čtyřicet tisíc korun. Začínali jsme na třiatřiceti tisících korunách a skončili jsme na necelých devatenácti tisících za sestavu.

Předpokládám, že e–aukce má i jiné než finanční výhody?
Samozřejmě. Vedle úspor, které se projeví zejména počátku, je tu rychlost a především transparentnost celého procesu. To je pro mne absolutně důležité. Potenciální nebezpečí klientelismu je eliminováno tím, že vše je veřejné, dohledatelné, dá se kdykoliv vytisknout protokol. Tam je uvedeno vše – včetně časového průběhu aukce.

Takže Tábor bude v e–aukcích pokračovat?
Určitě. Některé chceme uspořádat tak, aby se mohla přijít podívat i veřejnost. Na základě dosavadních zkušeností, znalostí a informací mohu e–aukce doporučit. Mezi ty, kteří s nimi mají bohatší zkušenosti, patří například Pelhřimov, Olomouc nebo Pardubický kraj.

E–akce se hodí jen na drobnější zakázky, nebo jejich prostřednictvím lze vysoutěžit i větší stavební dílo?
Pokud se dobře definuje předmět soutěže a stanoví jednotlivé položky, dá se soutěžit i stavební zakázka. Zkusíme to postupně od menších a jednodušších a podle zkušeností půjdeme dál. Uvažuji o možnosti vyhledat takto zhotovitele demoličních prací a jednoduchých úprav na pozemku, který nedávno město koupilo za nádražím ČD pro potřeby dočasného parkování.

REDAKTOŘI DENÍKU