„Při stavbě Temelína Jihočechům slibovali, jak bude energie levná. Uteklo několik let a největší zdražení elektřiny se týká zrovna nás,“ rozhořčeně uvedla Pavlína Karasová z Tábora, která o možnosti změny dodavatele netušila.
Web Energetického regulačního úřadu (ERÚ) informuje o celkovém počtu držitelů licencí pro obchod s elektřinou v ČR, kterých je k 10. prosinci 2007 dvě stě devadesát dva.
„Jakákoliv domácnost na jihu Čech si může vybrat z kteréhokoliv z těchto dodavatelů. Bude si muset ale všechno vyřizovat sám, obvolat je, najít toho nejvýhodnějšího, a ten se může s odběratelem individuálně domluvit. Může ho ovšem z různých důvodů také odmítnout, například se společnost nemusí specializovat na domácnosti. Je to klasický obchodní akt řízený nabídkou a poptávkou, kde záleží na domluvě dvou subjektů,“ vysvětlila tisková mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.
„Na zdražování si musíme zvyknout, patří to k dnešní vládě, bohužel. Kdyby mi někdo nabídl lepší ceny energie než E.On, neváhal bych se změnou. O tom, že si mohu zvolit z mnoha jiných distributorů energie vůbec nevím, nikdo mě neinformoval,“ řekl rozhodně Michal Masnica ze Sezimova Ústí.
Lehnerová dodala, že občany by měli informovat distributoři energií. Zde prý věc vázne a úřad nemůže jako ústřední orgán státní správy vyhlašovat reklamní kampaně.
Podle energetického úřadu využily možnosti změny svého „prodavače elektřiny“ již tisíce zákazníků. „Ne všichni to zatím vědí, a proto se ochranou zákazníků zabývá i Evropská komise, která připravuje Chartu spotřebitelů energie. Ochrana spočívá především v plné informovanosti o možnostech, které liberalizace trhu s energiemi představuje,“ potvrdila Lehnerová.
Domácnosti mají právo na bezplatnou změnu dodavatele energie jednou za šest měsíců.