Elektronické aukce šetří peníze táborské radnici. V současné době chce jejím prostřednictvím vybrat mobilního operátora.
„Při minulé aukci se nám podařilo vysoutěžit zajímavé tarify, například neomezený tarif do všech sítí za 262 korun bez DPH. Jsme zvědaví, jak se to podaří nyní, jestli cena může jít ještě dolů, nebo se trh už bude chovat jinak," konstatoval tajemník Lubomír Šrámek s tím, že operátora tímto způsobem radnice vybírala poprvé před dvěma lety.

Elektronická aukce přinesla úřadu také značnou úsporu při nákupu 50 kusů počítačových sestav. „Jedna nás vyšla na 18 900 korun. Přitom na začátku aukce společnosti nasadily cenu kolem 30 tisíc," vysvětloval tajemník s tím, že levně pořídit počítače na městský úřad se Táborským podařilo již potřetí za sebou.

Koupit takový počet počítačů není pro radnici nic výjimečného. Podle Lubomíra Šrámka jde o pravidelnou obměnu. Počítačová technika totiž musí držet krok s novými softwary a aplikacemi, které na nich běží.

250 počítačů

Úředníci používají kolem 250 počítačů, které jsou napojeny na pět serverů. „Počítače musíme vyměňovat každých pět nebo šest let a i tak už je to dost na hraně. Navíc software musíme neustále inovovat," poznamenal tajemník.

Vyřazenou techniku město nabízí například školám či organizacím, které nemají velké nároky na vybavení. Některé používá i radnice při volbách. Nejstarší kusy pak vyřazuje.

Kromě výhodných nákupů počítačů a mobilních operátorů chce město výhodně pořídit i elektrickou energii. Loni ji poprvé soutěžilo na elektronické aukci. Nyní se radnice rozhodla využít komoditní burzy. Tuto možnost ji navrhlo Sdružení měst a obcí Jihočeského kraje.

Ne všechny se do toho ale zapojily. Města a obce na burze ale nemohou nakupovat přímo, ale prostřednictvím dohodce. „Spojili jsme se s Pískem jako centrálním zadavatelem, který bude elektrickou energii soutěžit nejen pro sebe a své organizace, ale i pro Tábor a další města, která se k tomu přidají," shrnul Lubomír Šrámek. Věří, že výsledná cena bude výhodná, protože objem obchodované energie bude vysoký.

„Očekáváme úsporu kolem sedmi až deseti procent, ale uvidíme, jak to dopadne," odhaduje starosta Jiří Fišer. Táborští se nebrání nakupovat výhodně energii i pro obyvatele. Zatím ale vyčkávají na zkušenosti z ostatních měst.