Zásadní, každoročně se zvyšující položkou v rozpočtu každé obce, která si vyžádá značné náklady, jsou odpady a celý proces nakládání s nimi.
„V Sezimově Ústí se věnujeme prevenci poměrně dost. Denně působí dva pracovníci v terénu, kteří vysypávají všechny koše a minimálně třikrát týdně jezdí po městě multikára. Osazení odpadkových košů ve městě stále posilujeme, například na Soukeníku každé léto zdarma instalujeme velkoobjemový kontejner,“ sdělil ředitel správy města S. Ústí Miroslav Smetana.
Radnice několika měst shodně tvrdí, že lidé jsou nepořádnější, odpady přibývají, ovšem finanční zajištění nikoliv.
V Táboře může občan spatřit několik druhů odpadkových košů. „Koše jsou součástí investičních akcí, například rekonstrukce ulice 9. května. V Táboře jich máme asi dvě stě šedesát. Dvakrát denně vybírá speciální multikára koše na Novém a Starém městě, jednou denně na dětských hřištích, jednou týdně v příměstkých částech. Pod technickými službami pracuje ještě asi sedm metařů, kteří denně čistí různé části města,“ řekla ředitelka oddělení MÚ Lenka Koubková s tím, že městu přibydou dva sběrné dvory – v areálu Comettu a Bydlinského ulici.
„Problémem jsou koše u Jordánu, které často končí v nádrži. Při rekonstrukci celé odpočinkové zóny problém anulujeme lepším technickým řešením. Také nás trápí černé skládky u kontejnerů,“ dodala Koubková a uvedla, že mnohdy hrají v nakládání s odpady roli finance.
„Myslím že odpadkových košů by mohlo být ve městě mnohem více. Hlavní ulice jsou osazeny celkem uspokojivě, ale sejdete z ní a nemáte šanci cokoliv vyhodit. Kolikrát mi přijde, že koše tu jsou jen tak na oko, aby se neřeklo, ale funkci příliš neplní,“ reagovala Zdena Kosová z Táborska.
Také město Soběslav instaluje dvacet nových košů, k nynějším 40. „Každý den jezdí po městě dva lidi s ručními kárami, stížnosti jsme nezaznamenali. Možným problémem na okrese jsou černé skládky v lesích,“ řekl ředitel TS města Soběslavi Jan Červenka.