Starosta Sezimova Ústí Martin Doležal přivítal hosty, mimo jiné náměstka hejtmana Pavla Hrocha, vedení města Planá nad Lužnici, zástupce prezidentské kanceláře a další spolky a instituce. Úřad vlády, který vlastní přilehlou prezidentskou vilu, reprezentovala vedoucí Jana Kotalíková. Ta shrnula význam Edvarda Beneše jako jedné z největších osobností dějin 20. století. Připomněla Masarykovu větu, že bez Beneše bychom republiku (v roce 1918) neměli.

Benešova vila v Sezimově Ústí se více otevírá návštěvníkům.
Benešova vila rozšíří otvírací dobu, v létě můžete na prohlídky šest dní v týdnu

Jana Kotalíková Beneše nazvala také člověkem z masa a kostí, který jistě dělal i chybná rozhodnutí, která jsou však převážena obrovským množstvím práce státníka a diplomata. Vedoucí úřadu vlády zdůraznila, že dnes je snadné kroky Beneše odsoudit, protože se na ně díváme a hodnotíme je „z velké dálky“.

Zmínila také, že současná vláda rozšířila otevření Benešovy vily pro veřejnost od úterý do neděle. Tím se částečně podařilo naplnit závěť Hany Benešové, která vilu v roce 1973 odkázala Husitskému revolučnímu muzeu v Táboře s přáním, aby do ní mohla chodit i veřejnost. Atmosféru páteční vzpomínky podtrhla hudba Hradní stráže.