Zjednodušení vydávání receptů: alespoň to si od nové úpravy sliboval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jaká je ale realita?

Podle soběslavské lékařky Yvetty Fialové zdaleka nesplňuje původní očekávání. E-recept si přitom nechala na zkoušku zprovoznit již v září a s jeho fungováním rozhodně není spokojena.

„Jako největší problém vnímám to, že systém nebere rodná čísla novorozenců. Při pokusu o přihlášení jejich novorozenecké prohlídky odmítá vystavení e-receptu,“ uvedla Yvetta Fialová.
Povinností lékaře je přitom provést nejenom novorozeneckou prohlídku, ale také následnou ve čtrnácti dnech a poté ještě další v šesti týdnech.

Systém lékařce říká, že minimálně 33 dní není možné novorozenci vystavit elektronický recept.

„Podle mého mínění je to způsobené zdravotními pojišťovnami, jež si nechávají prostor pro to, aby bylo novorozence možné zaregistrovat,“ myslí si lékařka.

Se situací se zatím vyrovnává tím, že vypisuje klasické papírové recepty.

„Jiný způsob nevidím, děti totiž krátce po narození potřebují předepsat například kapky do očí,“ upřesnila Yvetta Fialová.

Jen během prvního týdne s s touto komplikací setkala ve třech případech. Nešlo však o jedinou komplikaci: systém, jež se připojuje k centrálnímu úložišti SÚKLu, není bezchybný. „Vypadl nám už asi sedmkrát,“ vysvětlila.

TŘÍMĚSÍČNÍ ANABÁZE
Podobnou zkušenost má i mladovožický lékař Miroslav Smažík. Již na začátku října začal s přípravou, potřebné údaje ke spuštění e-receptů však získal až po pěti týdnech. Celkově jej tak čekala tříměsíční anabáze, než se podařilo vše zprovoznit.

„Veškeré předchozí záležitosti včetně elektronického podpisu jsem přitom měl už předem zařízené,“ uvedl. Jinak je však s fungováním e-receptů celkem spokojen. „I přesto to však vnímám jako zbytečnou buzeraci státu, neboť to nesplňuje celou řadu slibovaných funkcí,“ upřesnil.

Patří mezi ně například možnost zjistit případné interakce jednotlivých předepsaných léků. To však současný systém neumožňuje.

Předseda táborské organizace Sdružení praktických lékařů ČR Pavel Audy to pokládá za jeden z nejzásadnějších problémů. „Doufáme, že se toto podaří v nejbližší době vyřešit. Přitom by právě tato funkce byla tou nejpotřebnější,“ neskrývá zklamání.

Samotné vydávání e-receptů nevnímá jako problematické. „Je ovšem třeba zdůraznit, že to lékaře během jeho práce zdržuje. Někteří v důchodovém věku navíc zvažují, že kvůli nárůstu administrativy s lékařskou praxí skončí,“ sdělil Pavel Audy.

HLAVNĚ NE OPIÁTY
Lékárník Vladimír Novotný z lékárny U Bílého jednorožce v Táboře využívá systém elektronických receptů přibližně rok a s jeho fungováním je víceméně spokojen. Jako jedinou zásadní výhradu vnímá to, že na něj není možné předepisovat opiátové recepty.

„Přitom nám bylo řečeno, že se jedná o nejbezpečnější způsob předepisování receptů, proto nechápu, proč jsou opiátové recepty z tohoto systému vyjmuty,“ uvedl Vladimír Novotný. Táborská nemocnice oproti tomu používá e-recepty již tři roky a s funkčností je celkem spokojena. „Jediné komplikace, které jsme v minulosti řešili, byly výpadky této služby na straně SÚKLu nebo na straně naší s hardwarem, kde jsou uloženy elektronické podpisy našich lékařů. Žádné jiné komplikace jsme během používání e-receptů nezažili,“ sdělila mluvčí táborské nemocnice Martina Janouchová.