Neomalená mládež, které klid ostatních obyvatel nic neříká, pokřikuje a popíjí pod okny panelových domů. Na tento neduh upozornil plánské zastupitele Jaroslav Šimák, protože mu již s nezletilci na zdejším sídlišti došla trpělivost.

„Scházejí se u vchodu jednoho z paneláků a ženský se okolo nich bojí i projít nebo je třeba i okřiknout. Dřív chodívala mládež do průchodu, teď se přesunula k nám rovnou ke dveřím," postěžoval si na mladé „výtržníky" Jaroslav Šimák.

A nebyl sám. Jak potvrdil starosta města Jiří Šimánek, radnice řešila již řadu stížností. „Průchod u večerky na sídlišti jsme jednoduše zatarasili, abychom udělali konec dýchánkům. Mladí tam vyřvávali, popíjeli, kouřili… Lidem se to samozřejmě nelíbilo," sdělil starosta.

Pravidelné kontroly

Na mladistvé a pořádek ve městě pravidelně dohlíží dvojice plánských strážníků. „Samozřejmě, že o problému víme a zaměřili jsme se na něj. Město pravidelně kontrolujeme. Jenže mladé neuhlídáte. To bychom u nich museli stát neustále. Když nevadí některým rodičům, že jejich potomci například kouří, já nemohu dělat agenta a zkoumat, který osmnáctiletý jim podal cigaretu," krčí rameny strážník Libor Filip. Vyzývá občany, kteří na nějakou podobnou partičku mladých narazí, aby strážníky okamžitě kontaktovali.

Jeho kolega Leoš Pěknic dodává: „Samozřejmě, že když jde pouze o nějaké pořvávání, do 22 hodin ho nemůžeme brát jako přestupek. Co se týká alkoholu, tak u dětí do 15 let se pití zabaví a prohřešek hlásíme na sociálku. U mladistvých do 18 let už můžeme udělit pokutu," vysvětluje postup. Prohřešky dětí se ale nejčastěji řeší domluvou. „Pokud nás někdo upozorní, vždy se na místo vypravíme. Nemám zkušenosti s tím, že by nás někdy neposlechli a vesele pořvávali dál."

Jak ale připustil, u dětí mají strážníci svázané ruce. Nejčastěji o sobě mladiství dávají vědět v pátek večer a o volných dnech. „Dokud něco neničí, není to přestupkové jednání," uzavřel Leoš Pěknic.