Chýnovským se blýská na lepší časy. Zřejmě v dubnu by se ve městě mohl začít stavět úplně nový moderní sběrný dvůr. Jde zároveň o největší akci, kterou radnice na letošní rok přichystala. Náklady na vybudování se vyšplhají na částku 3,5 milionu.

„Současný sběrný dvůr využíváme jednou za čas. Nejčastěji ale na podzim, když uklízíme zahradu před zimou. Prostor už nějakou modernizaci určitě potřeboval," říká Žaneta Nováková z Chýnova, které nejvíce vadilo, že po deštích se ve sběrném dvoře chodilo v blátě.
To potvrdil také František Vácha z Chýnovské majetkové, která sběrné místo v Krátké ulici provozuje.

„Lidé si hodně stěžovali na bahno. Po rekonstrukci se už nic takového nestane. Dvůr bude vyasfaltovaný, což přispěje ke všeobecnému pořádku," vysvětlil František Vácha, který je zároveň chýnovským zastupitelem.

Otevřeno dvakrát v týdnu

Provoz dvora v současné době ale omezený není. Místní sem mohou odpad přivážet dvakrát v týdnu, a to ve středu od 15 do 16 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin.

Starosta Pavel Eybert předpokládá, že stavba bude trvat asi čtyři měsíce. „V současné době nám ještě chybí podepsat smlouvu na téměř třímilionovou dotaci ze státního fondu životního prostředí," sdělil s tím, že výběrové řízení již na konci minulého roku vyhrála firma Strabag.

Město by jí staveniště mohlo předat na přelomu března a dubna. Modernizovaný sběrný dvůr bude oplocený, přibude v něm například přístřešek pro kontejnery, budova pro ukládání nebezpečných odpadů a součástí bude i kompostárna, ke které povede vodovod a kanalizace. Až budou práce hotové, radnice přijme také zaměstnance, který se o areál bude starat.