Kdo nesleví, neprodá. V každém případě ani tato rovnice neplatí. V Táboře nabídka převyšuje poptávku. Fronty, které se ještě před dvěma lety na městské byty stály, podle Tomáše Edera ze správy majetku města, zmizely.

„Tehdy se totiž víc prodávaly byty v lukrativnějších lokalitách Tábora, například na Kopečku, v Novém a Starém Městě. Dnes už máme v nabídce volné byty především na Sídlišti nad Lužnicí a o ty je zájem malý,“ vysvětlil.

Ve čtvrtek vybírali nové majitele pro 10 bytů, kupce si našlo jen šest z nich. Nyní Tábor nabízí celkem 14 bytů, které jsou především v panelácích na největším táborském sídlišti. Přesto i tady žijí lidé, kteří nemají na svém bydlení chuť cokoli měnit.

„Jsem tady spokojená, do centra města bych nešla. Byt i dům máme zrekonstruovaný, takže mi tu nic nechybí. Hlavně máme blízko k řece a do lesa, děti zase do školy,“ vyvrací špatnou pověst Sídliště nad Lužnicí šestatřicetiletá Petra Juračková.

Neklesá však cena jen u starších sídlištních bytů, také investoři do novostaveb museli ze svých představ slevit. Jako například v nově se rodící čtvrti Dvorce.

Jiří Jeníček za investora potvrdil, že právě tím se jim již podařilo prodat prvních 46 bytů.

„Z dvaapadesáti bytů prvního domu nám zůstává volných jen šest garsoniér. Zájem o tyto byty je, ale dosahujeme ho hlavně tím, že nabízíme nižší cenu než jaká u novostaveb bývá.“

Nižší ceny u prvního domu, si podle Jeníčka mohli dovolit především z důvodu, že jim z bývalého vojenského objektu zůstaly základy. Tento bytový dům by měl být zhruba za dva týdny zkolaudován. První obyvatelé nové čtvrti Dvorce by se tak do svých bytů teoreticky mohli nastěhovat již v březnu.
V tuto chvíli nemá investor – Dvorce Tábor, rozestavěný další dům. Čeká na vyjádření k regulačnímu plánu, k němuž musejí stanovisko vydat také ministerstva obrany a spravedlnosti.

Od naplnění svých původních představ ustupuje v Táboře společnost Bydlení Praha, která je majitelem bývalé truhlárny v ulici Čsl. armády a rovněž bývalého domu dětí a mládeže v ulici Politických vězňů. Obě nemovitosti měly posloužit k výstavbě bytů.

Na sklonku roku se ale společnost obrátila na vedení města s tím, že nabízí tento majetek ke zpětnému odkupu. Neboli, aby město sáhlo pro sedm milionů a vykoupilo si zpět jak truhlárnu, tak dům dětí a mládeže.

Truhlárnu získala společnost za milion korun v roce 2007, druhý objekt o dva roky později za šest milionů. Zavázala se, že místo truhlárny postaví nový bytový dům do čtyř let od podpisu smlouvy a DDM zrekonstruuje do pěti let.

Zastupitelé minulé pondělí zpětný odkup zamítli.

Své volné byty prodává město obálkovou metodou. K základní ceně zájemce přihazuje. Bylo obvyklé, že za byt v cihlovém domě se cena metru v základu pohybovala kolem deseti tisíc a kupující ji povýšil až na 15 tisíc. Pokud se dnes ještě takový byt náhodou v nabídce objeví, vyšplhá se cena maximálně k deseti tisícům. „A zájem je nyní hlavně o malé byty, čím menší, tím lepší,“ dodal Tomáš Eder.