Mezi rekordním počtem 96 přihlášených alejí se vyjímá také 14 Jihočešek. Koordinátorka ankety Alej roku a letní cyklojízdy Tour de Aleje v Arnice Karolina Kostićová je zájmem fotografů z řad veřejnosti mile překvapena. „Pro anketu je letošní počet nominací historickým rekordem. Velmi nás těší, že lidem na alejích a stromořadí záleží. Letos se volí také mezi starobylými i teprve nedávno vysazenými alejemi, kterých neustále přibývá,“ naznačila rozložení sil.

LOŇSKÉ STŘÍBRO

Pokoušet štěstěnu se znovu rozhodla Kateřina Trsková z Tábora. Oblíbenou Klokotskou alej ale nafotila jinak. „Loňský výsledek byl parádní, tak to zkouším i letos,“ doplnila motivaci.

Alej roku 

  • 9. ročník fotografické soutěže pro veřejnost jejímž vyhlašovatelem je spolek Arnika.
  • Anketa vznikla ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim v roce 2011 a od té doby se zapojily téměř tři stovky alejí z celé České republiky. 

Žádnou taktiku nemá. „Je to jen o lidech, buď se líbí a hlas pošlou nebo ne. Navíc letos nejsou zveřejňovány průběžné výsledky,“ upozornila.

NOMINACE Z MORAVY

Druhou kandidátkou je lipová alej v parku pod Kotnovem. Nominoval ji Pavel Konečný, kterého zaujala při návštěvě Tabooku. „Účastním se poněkolikáté. Nejsem biolog ani zahradník, ale jelikož jsem pracoval jako památkář v Olomouci, mám silný vztah k historické zeleni,“ nastínil.

Anketu má rád, protože přivede i širokou veřejnost k vnímání kulturních hodnot kolem sebe. „Na svých cestách po republice, proto hledám záměrně stromořadí, která by bylo možné přihlásit,“ vysvětlil.

Park pod Kotnovem dosud neznal. „Zaujalo mě, že se zde nachází místo posledního odpočinku Josefa Němce manžela spisovatelky Boženy Němcové. Dodatečně jsem zjistil, že působivý náhrobek je dílem sochaře Jana Vítězslava Duška,“ prozradil, co ho vedlo k nominaci.

Po ukončení hlasování vyhlásí Arnika nejoblíbenější stromořadí celé republiky i v jednotlivých krajích. Hlavní vítěz získá let balonem.