Rodičům s postiženým dítětem by měla z peněženky zmizet další pětistovka. Obce totiž od ledna nesmějí promíjet žádné poplatky, tedy ani ten za odpad, který za handicapované dítě do 18 let rodiče neplatili. V Táboře se přesto nic nezmění. Stačí jen doložit, že rodina postižené dítě má.
Tuto „sociální“ kolonku si do rozpočtu prosadila ČSSD. „Je jasné, že šetřit se musí, ale rozpočet je sestaven jako přebytkový a v tomto případě se jedná maximálně o pětadvacet dětí, což je dvanáct tisíc,“ vysvětlila místostarostka Olga Bastlová, která má městské finance v kompetenci.
Po dvou letech ale Tábor v příštím roce nedosáhne na miliardu. Příjmy se musí spokojit s 940 miliony a výdaje 915 miliony.
„Položkou, která je zatím o hodně nižší, jsou investiční dotace, protože v rozpočtu nemohou být dotace, na které ještě nemáme smlouvu,“ vysvětlila vedoucí odboru financí Dana Daňková. Proto v číslech nefiguruje dotace na Jordán a ani na jeho odpočinkovou zónu.
S podstatně nižší částkou se bude muset vyrovnat i samotná správa úřadu. Stát do Tábora pošle o téměř devět milionů méně než letos.
„Naopak do bytového hospodářství jde největší položka z výdajů, a to 67 milionů na rekonstrukce paneláků. Menší ale budou příjmy z prodeje bytů, počítáme s 50 miliony za prodej 160 bytů,“ dodala Daňková. Jednou z plánovaných akcí je i oprava lávky ke hřbitovu, kterou její havarijní stav na čas zcela uzavřel. Rozpočet na ni počítá s pěti miliony.
„Zvedá se nám také doplatek na dopravu pro Comett Plus, připraveno je 29 milionů,“ naznačila další položku ve výdajích Bastlová.
V návrhu se počítá i s rezervami, 41 milionů je připraveno na dofinancování dotací podpořených projektů.
Tento rok by Tábor měl skončit s dluhem 255 milionů, příští rok je o osm milionů sníží, ale počítá s novým úvěrem na 35 milionů.
Táborské peníze škatulkuje již 16 let
Tábor – Již šestnáctý rozpočet prochází hlavou a rukama vedoucí finančního odboru Dany Daňkové. Za celou éru se zapotila jen jednou.
Kdy se s novým rozpočtem začíná?
V květnu sestavíme harmonogram projednání rozpočtu a jeho strukturu. Je to mechanizmus, kdy a jak bude předkládán zastupitelům a občanům. V červnu už začínáme pracovat na odhadech příjmů, hlavně daňových a dotačních. Společně s jednotlivými odbory pak dáme dohromady i nedaňové příjmy a na základě toho stanovíme limity výdajů. Zhruba na přelomu srpna a září pak už na rozpočtu pracujeme velmi intenzivně a sestavíme první návrh, který je několikrát projednáván. Před Vánocemi jej schvalují zastupitelé.
To znamená, že sotva začne platit jeden rozpočet, už sestavujete nový. Přesto si ta čísla pamatujete. Vy se je snad učíte nazpaměť.
Ne, mám je napsaná. Fakt se je zpaměti neučím, ale tím, že jsem u tvorby od začátku, tak se mi dostanou pod kůži. Ale ona se ta čísla ani diametrálně moc neliší, takže postupem času jsem schopná je udržet v hlavě.
Kolik rozpočtů už máte za sebou?
Toto je šestnáctý.
To vidíte Táboru hodně do žaludku. Lze říct, kdy se mu dařilo nejlépe?
To tak nejde. Myslím, že Tábor měl a má rozumné zastupitele, takže se do rozpočtu nedostávají velká úvěrová zatížení a malé provozní přebytky nebo velké závazky. Záleží i na státní politice.
Jste úspěšní v odhadech?
Nevím, jestli moc přesní, ale jsme hodně konzervativní a vždycky se nám to vyplatilo. Samozřejmě sledujeme vývoj státního rozpočtu či makroekonomických ukazatelů. Hodně se také držíme vlastních vývojových řad, které máme už od roku 1995, dále inkasa předchozího roku a plnění platebního kalendáře.
Zdá se vám v noci o číslech?
Většinou ne, jen před zásadními projednávání nespím úplně dobře.
Stalo se někdy, že by vám zastupitelé rozpočet shodili?
Jednou, za starosty Dědiče hned na poprvé neprošel a my ho museli mezi svátky dopracovat.