K dvaadvacátému říjnu loňského roku se nechalo vyšetřit na řádící chřipku H1N1, zvanou také prasečí, třináct osob. U dvou z nich bylo onemocnění potvrzeno.

V loňském roce právě v tuto dobu došlo k výskytu prasečí chřipky, která si již ve světě vyžádala řadu obětí, i na jihu Čech.

Příznaky prasečí chřipky se od běžné příliš neliší. „Průběh je stejný, a pokud pacient nemá komplikace, pomůže klid na lůžku a léky na teplotu. Testy si nechávají dělat především lidé, kteří se vrátili ze zahraničí nebo se setkali s někým, kdo chřipkou Pandemic onemocněl,“ vysvětlila v říjnu 2009 dětská lékařka Libuše Váchová. Podle mínění mladovožického lékaře Miroslava Smažíka je i nyní osvědčené zejména očkování proti sezónní chřipce. Rozhodně totéž očkování ale nepomohlo v boji proti H1N1. Což se i následně ukázalo. Celkem bylo na podezření z infekce vyšetřeno k 28. říjnu 97 lidí z jihočeského regionu. Ke skutečnému rozjezdu prasečí chřipky došlo loni až koncem listopadu.

Sezónní očkování proti běžné chřipce je v současné době dostupné v lékařských ordinacích a je pro něj vhodná doba. Protilátka vydrží zhruba půl roku, přičemž nejvíce nemocných bývá kolem Vánoc. Zatím i lékárny mají dostatek vakcín, takže se lidé mohou bez obav nechat naočkovat.

Výskyt nemoci není nijak alarmující. V září se ale zastavil pokles počtu akutních respiračních infekcí a v posledních týdnech dokonce stoupá. „Celkový výskyt je ale stále velmi hluboko pod epidemiologicky významnými hodnotami. Relativní nemocnost je nízká a zcela odpovídá roční době,“ uvedl mluvčí František Kotrba Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Potvrdil, že výskyt chřipce podobných onemocnění je minimální a celková epidemiologická situace v regionu je klidná. Jenom šest případů chřipce podobných onemocnění zaznamenali hygienici v regionu.

Konkrétně na Táborsku bylo v minulém týdnu zaregistrováno 805 případů na sto tisíc obyvatel okresu, což znamenalo oproti minulému týdnu nárůst o 6,1 procenta.

Alena Řezáčová