Ryby v Kozském potoce nebyly před měsícem otráveny, udusily se. Viníka havárie úřad našel, ale o trestu zatím mlčí.

„Šetření ještě není u konce. Do konce týdne máme s viníkem ústní projednání a pak případ uzavřeme,“ podotkl referent odboru životního prostředí táborské radnice Josef Jahelka, který se o vodní toky stará.

K úniku senážní tekutiny ze Zemědělského družstva v Nové vsi u Chýnova došlo v pátek 22. května. Podle prvních informací se jedovaté látky vlily do Turoveckého a Kozského potoka a přesto, že jednotka hasičů zamezila dalšímu prosakování těsněním kanalizačního vedení, havárie způsobila otravu vod a úhyn bílého druhu ryb.

„Podle rozborů otrávené nebyly, ale udusily se. Každá ryby potřebuje jiné množství kyslíku ve vodě. Kapr ve vaně vydrží klidně tři až čtyři dny, bílé ryby jsou ale náchylnější. Silážní tekutiny kyslík ve vodě snížily,“ vysvětlil hospodář Českého svazu rybářů Tábor Jiří Červinka.

Uhynulé ryby se dlouhé dny v potoce rozkládaly a zápach obtěžoval obyvatele Sezimova Ústí. Likvidace škod trvala déle, protože ji prováděli dobrovolníci z Českého svazu rybářů ve svém volném čase.

„Některé ryby byly na dně, některé navrchu či zaklíněné v kořenech. Vyčištění potoka se tak protáhlo na týden. Zprávu o škodách jsem předal odboru životního prostředí a čekáme, co bude dál,“ popsal Červinka.

Z toku rybáři vylovili zhruba 220 kilogramů ryb, odhadovaná škoda je 4000 korun. Částku spolu s náklady na dopravu a testy kvality vody zaplatí viník. Celkově se suma dotýká 9000 Kč, zdechliny skončily v kafilerce. Od úřadu může družstvo dostat pokutu až pět milionů.

V minulosti byl Kozský potok otráven již několikrát. Jen v loňském roce dokonce dvakrát. Viníka předchozích havárií se doposud nepodařilo zjistit.
„Bohužel, v těchto dvou případech není stále jasné, kdo otravy způsobil,“ poznamenal rybář Jiří Červinka.

David Peltán