Když se ale podíváme na situaci jako celek, v jižních Čechách je důvěra lidí v policii na velice dobré úrovni,“ je přesvědčen náměstek krajského policejního ředitele Roman Bláha.

Leccos naznačuje fakt, nakolik se na policisty lidé obracejí, zda vůbec oznamují případy a v tomto ohledu muži zákona nouzi o práci rozhodně nemají. Roli jistě hraje i množství trestných činů a výsledky práce policistů. „Nápad trestné činnosti nám jednoznačně klesá a objasněnost naopak stoupá. V současnosti se pohybujeme na 62 procentech, což je velmi dobrý výsledek,“ zdůrazňuje Roman Bláha.

Statistická data ale nehra᠆jí příliš roli v subjektivním pohledu jednotlivců na práci policie. „Každý si dělá úsudek podle konkrétních případů, osobní zkušenosti. Po᠆kud kolegové někomu vyřeší jeho případ, najdou pachatele, jistě v očích takového poškozeného důvěra v policii roste,“ dodává policejní mluvčí Lenka Krausová.

Dobrým signálem je i fakt, že mladí Jihočeši mají stále zájem oblékat uniformu. Svědčí o tom i bezmála dvě desítky policistů, kteří právě úspěšně dokončili odbornou přípravu. Patří mezi ně například Tomáš Jůza, jenž měl o své práci jasno už od dětství. „Odmala jsem věděl, že budu sloužit v nějakých složkách, jako je záchranná služba, armáda nebo policie. K policii mám asi nejblíž, protože u ní sloužil celý život táta. Proto jsem se po vystudování oboru záchranář rozhodl nakonec nastoupit k policii,“ vysvětluje svou volbu. A už se těší do terénu.

„Nastupuji na obvodní oddělení Čtyři Dvory v Českých Budějovicích, kde jsem byl už dva měsíce na praxi, moc se těším, vím, že tam jsou dobří kolegové. Tak trochu vím, do čeho jdu, ale samozřejmě nelze předvídat, jaké případy mě čekají,“ dodává nováček.