Druhý listopad se blíží, a tak již od víkendu míří tisíce lidí na hřbitovy, aby si vyčistily a vyzdobily hrob svých blízkých. Ani tento duchovní svátek však neodradí zloděje. I oni se teď pohybují v blízkosti hřbitovů a z náhrobků odnášejí vše, co není pevně přišroubované.
Soběslavská městská policie není jediná, která proto v tento čas mobilizuje své síly. „Je to každoroční praxe, vždy máme zvýšenou činnost. Pomáhá nám nová městská kamera, která snímá příjezd ke hřbitovu. Kromě dříve ukradeného náhrobku jsme nezaznamenali větší škody. Lidi kradou předměty z barevných kovů, které potom prodají, ale někteří nepohrdnou ani obyčejnými květinami. Ty si pak dají třeba na svůj hrob,“ potvrdil velitel strážníků Miroslav Drs.
S tímto chováním lidí má zkušenost také invalidní důchodkyně Marie Koubková, která navštěvovala soběslavský a dráchovský hřbitov.
„Teď už ale nikam nechodím. Pamatuji si, že jsme do Soběslavi koupili takovou drahou misku a za dva dny nám ji někdo ukradl. Z hrobu v Dráchově mi zase zmizel krásný košík. Myslím, že ty věci odnášejí na své hroby na jiných hřbitovech,“ uvedla.
Dušičky vznikly z původní keltské tradice zvané Samhain. Slavilo se v den keltského nového roku, kdy se svět mrtvých prolíná s pozemským. Den Památky zesnulých, v Americe známý jako Halloween, budou monitorovat i státní policisté.
„Očekáváme v těchto dnech nejen zvýšený provoz na komunikacích, ale i zvýšenou aktivitu zlodějů. Této situaci budeme věnovat maximální pozornost,“ ujistil včera tiskový mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.
Bechyňští se zatím musejí spolehnout právě jen na Policii ČR. Městskou teprve zřizují. „Až ji budeme mít, stoprocentně se na hřbitovy zaměří. I u nás ke krádežím dochází, policie dokonce kontroluje i auta, příždějící na hřbitov,“ řekl včera místostarosta Miroslav Beneš. Hřbitov částečně hlídá i pracovník Bytenesu, který ráno odemkne a večer obě branky zase zamkne.