Planá nad Lužnicí - Nový dům pro seniory ve Strkovské ulici investuje protivínská firma DTBW Senior, která odkoupila pozemek od města a na sklonku léta zahájila stavební práce. To potvrdil i starosta obce Jiří Šimánek. „Nový pečovatelský dům staví soukromý investor. Město mu prodalo pozemek a náš dům s pečovatelskou službou mu zajistí pečovatelskou činnost,“ upřesnil.

Jednatel firmy, která se záměrem přišla, Libor Kulíř, dostal na výstavbu dotaci kolem třinácti milionů korun. „Výstavba začala koncem srpna a začátkem září, oproti předpokládanému červenci, měli jsme problémy s materiály, termín dokončení je stanoven na 30. června 2019,“ informoval o předpokládaném finiši Libor Kulíř.

Dům vedle restaurace Horác, ve kterém se původně počítalo s 24 byty, bude mít bytů 27. „Jedná se o pět bytů dva plus nula a 22 bytů jedna plus nula,“ upřesnil budoucí propozice ubytování seniorů.Náklady na výstavbu by neměly přesáhnout 25 milionů korun. Stavbu provádí firma Dřevotvar Nyní už je na místě hotová část základové desky.

Podobný záměr měli s pozemkem i zastupitelé, nakonec odsouhlasili jeho prodej. Kvůli realizaci stavby změnili i územní plán. Louku o rozloze dva tisíce čtverečných metrů prodalo město za téměř dva miliony. „Podobných potřeb tu máme celou řadu, tak proč je nezajistit soukromým investorem. Spolupráce s naším domovem s pečovatelskou službou je předem domluvena, například pomůže i s výběrem nájemníků. Zájemců o tento typ bydlení je mnoho,“ avizoval starosta Plané nad Lužnicí již v lednu.

S investorem si domluvili i podmínky. Pokud nesplní termín dokončení, pozemek připadne zpět městu, na budovu má také předkupní právo. To v případě, že by majitel chtěl změnit využití domova v následujících dvaceti letech. Místo považují za ideální, protože je v dostupnosti městské hromadné dopravy, v blízkosti je obchod a do centra je to pár kroků. Navíc projekt počítá také s vybudováním interní kavárny. Objekt bude jednopodlažní, aby korespondoval s místními domy a nepřevyšoval je. Planá nad Lužnicí má již dvě zařízení podobného typu, jedno se čtyřiceti byty u řeky Lužnice a druhé hned naproti u Farského rybníka.