Komise pro výstavbu domu s pečovatelskou službou vybrala jeho definitivní podobu. Nejvíc bodů z trojice finalistů nasbíral projekt autorů Jiří Šťáva, Veronika Kejdová, Milan Grygar. S doporučením komise se ztotožnili i radní města. Dům by měl stát za necelé tři roky.

„Komise se detailně zabývala všemi třemi nabídkami a na základě hlasování byl shledán ekonomicky nejvýhodnější návrh jmenovaných architektů. Jejich práce se sice umístila v architektonické soutěži na druhém místě, ale v navazujícím jednacím řízení přesvědčili jak cenovými nabídkami, tak dispozičními a energetickými řešeními objektu," uvedla organizátorka výběrového řízení Markéta Pražanová.

Architekti svým řešením městu umožnili, že nebude muset stavět celý objekt najednou, což ocení hlavně rozpočet města.

„Centrem bloku vedou vertikální komunikace, které společně s rozlehlým atriem tvoří srdce stavby. Atrium by mělo sloužit jako zimní zahrada i místo k setkávání."Jiří Šťáva, architekt

„Stavbu můžeme rozdělit do dvou fází, kdy v první vznikne denní stacionář a hlavní budova s 24 byty, kuchyní a jídelnou. V další fázi je možné dle potřeby dostavět zbývajících 32 bytů," přiblížil starosta Martin Doležal.

Objekt upoutává řešením společného veřejného prostoru, do něhož bude vidět z většiny oken. „Většina pokojů je orientována na jih, s výhledem na volnočasové aktivity, s nimiž se ale počítá i v zahradě. Centrem bloku vedou vertikální komunikace, které společně s rozlehlým atriem tvoří srdce stavby. Atrium by mělo sloužit jako zimní zahrada i místo k setkávání," popisuje projekt Jiří Šťáva.

Kolečko administrativních úkonů, které za 2,6 milionu za investora odvede společnost DIDprojekt z Třebíče, se zastaví až u stavebního povolení. Jak dodal starosta Martin Doležal, žádat pak chtějí také o dotaci, neboť náklady investice se pohybují kolem stovky milionů korun.

„Naším cílem je mít v polovině příštího roku vše připravené k výběrovému řízení na zhotovitele i poskytovatele úvěru a k žádosti o dotaci. Samotnou stavbu bychom chtěli mít hotovou na přelomu let 2017 a 2018, ale zbrzdit nás mohou dotace," upozornil starosta. Již v roce 2013 se radnice rozhodla, že nové bydlení seniorům poskytnou v areálu bývalé školky v ulici K Hájence, kde by mělo vzniknout celkem 56 nájemních bytů o velikostech 1+0 a 2+0.

Letos v lednu jsme nechali občany hlasovat, který ze 16 projektů architektonické soutěže se jim nejvíce zamlouvá. Komise se vzácně shodla s názorem občanů, neboť právě tento návrh tří architektů od hlasujících získal 35 procent všech hlasů.

Ústí ale nepřijde ani o klasický domov seniorů. Táboru nabídlo spolufinancování domova, který připravuje v prostoru před nemocnicí. Jednorázově do Tábora pošle 3,5 milionu a potom další příspěvky za obsazená místa. V posuzování žádosti o přijetí si pak budou občané obou měst rovni.