Vilu Černý leknín si v letech 1898 až 1899 sám pro sebe „na penzi“ navrhl a nechal vystavět František Novák, architekt a táborský rodák, který však celý svůj profesní život úspěšně působil v Budapešti, kde vyprojektoval na sto různých staveb.
Více o vile se lze dozvědět zde
Objekt situoval na tehdy ještě prázdné pozemky na svahu mezi Kotnovem a Lužnicí a dům se tak stal prvním objektem budoucí vilové čtvrti, která svůj regulační urbanistický plán získala až o tři roky později. Na stavbu, kterou vedl táborský stavitel František Klier, dohlížel starší bratr Františka Nováka, Václav, který působil v Táboře jako berní kontrolor a ve vile žil se svou manželkou. Pro okázalou stavbu se tak vžil název vila bratří Nováků.
Dědičkou domu se následně stala Františkova dcera Marie, která se provdala za skladatele Emanuela Maršíka. Vila byla v té době pojmenovaná Černý leknín po stejnojmenné Maršíkově opeře (premiéra 1921), o které se pochvalně vyjadřoval i Richard Strauss. V roce 1952 byla vila zestátněna rodině Jarmily Krulišové, dcery Marie a Emanuela Maršíkových. Do objektu se přestěhovala školka a pionýr. Od 60. let ve vile sídlila Okresní vojenská správa.
Zajímavosti o vile: Jedná se o šesti podlažní stavbu o celkové ploše 1382 m2, která sloužila až do roku 2007 jako penzion. V prvním patře je bazén se saunou, šatnami a sociálním zázemím, velká garáž asi pro 15 vozů. V druhém patře pak kuchyně, jídelna a restaurace s krbem, třetí patro patří vstupní hale z ulice, kde se nacházela recepce a sedm pokojů. Čtvrté patro tvoří dva samostatné dvojpokojové apartmány, předsálí, salonek a sál. Paté patro má opět dva větší apartmány – 3+kk a 3+1, v šestém nadzemním podlaží měla být kdysi galerie, mohly tam vzniknout další ubytovací kapacity. K domu náleží zahrada a celkové rozloze 2466 m2, na které se kromě travnatých ploch nalézá terasa, místo s krbem a venkovní stání pro 3 auta. Zdroj: původní inzerát k prodeji z roku 2020, dostupný online marek-petruj.cz/vila-cerny-leknin
Rodina Krulišových vilu zrestituovala v roce 1992 a upravila na penzion a galerii. Vila si po letech bez péče ovšem žádala intenzivní rekonstrukci a Krulišovi ji byli o dva roky později nuceni prodat. S novými majiteli, rodinou Jarošových, prodělala vila stavební úpravy a sloužila jako penzion. Přespávaly v ní i slavné osobnosti, vládní čininitelé, podle zjištění publicisty a fotografa Davida Peltána, mimo jiné, i oblíbená německá popová formace Boney M, kontroverzní a provokativní zpěvák Marilyn Manson, ale i mnozí čeští herci, svatebčané či milenci.
V roce 2020 Černý leknín zakoupila společnost 4Leaders. Z části objektu se staly kanceláře, část se nadále využívá k ubytování a eventům. Noví vlastníci předtím přistoupili k citlivé architektonické úpravě, která ji zbavila „nánosů“ 90. let.
Na youtube jsou k vidění i interiéry z doby, kdy se nemovitost prodávala.
"Tento dům a mnoho dalších, se zajímavým příběhem nebo architekturou, můžete najít na nově vznikajícím webu poznejdomy.cz. Informace o jednotlivých stavbách se dozvíte vcelku hravou formou v podobě interaktivní mapy a stručných textů. Na mapě řada šikovných filtrů,“ zmiňuje zakladatel projektu Radomír Kočí. Pokud vám například při poznávání domů vyhládlo, lze si vyfiltrovat v okolí i restaurace s příběhem a geniem loci.
Na Černý leknín se lze podívat do minulosti také díky digitálnímu archivu táborského ateliéru Šechtl a Voseček zde
Web mohou lidé využívat i jako turistický deníček. „Díky mobilu s GPS si můžete ukládat, jaká domy jste již navštívili a poznali a přidat si k nim komentář či hodnocení. Za každou návštěvu získáte bod. Můžete tak porovnávat zážitky s ostatními,“ vysvětluje Kočí.
Součástí webu jsou i trasy s audioprůvodcem, které tematicky spojují jednotlivé domy. Nebo výzvy, kdy je k jejich splnění nutné navštívit určitý počet domů. „Další atraktivní funkce postupně přibývají,“ uzavírá zakladatel webu.
Interiéru Černého leknínu vévodí hala se schodištěm s kovaným zábradlím, vinoucí se od přízemí až do druhého patra. Hala je završena štukovaným stropem s lunetovými výsečemi s malbami krajiny. Nejreprezentativnější prostor představuje rozlehlá jídelna situovaná do prvního patra, s velikým oknem v bohatě řezbářsky pojednaném arkýři. Velkorysé prostory dovolily kromě pokojů i umístění koupelny, pokoje pro služky i kuchyně v obou patrech. Ve sklepě se nacházela lednice, prádelna s výtahem, vinný sklípek i byt domovníka. Zahrada se v původní podobě nedochovala, v 90. letech byla radikálně upravena. Přistavěna byla rozlehlá terasa na krytém parkovišti pro hotelové hosty. Zdroj: cernyleknin.cz