Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duel táborské ODS s T2020

Tábor – Demise radního Jiřího Fišera (T2020) spustila diskuzi mezi oběma hráči na radnici.

3.6.2010 8
SDÍLEJ:

Jiří FišerFoto: Alena Šatrová

Ve středu 2. června jsme vás informovali o tom, že radní Jiří Fišer odstoupil z funkce člena rady. Táborská ODS, se kterou hnutí T2020 uzavřelo po komunálních volbách v roce 2006 koaliční dohodu, si na oficiální vyjádření nechala čas. Dnes vám přinášíme jejich společný duel:
Za klub ODS se podepsal Jaroslav Zvěřina, na jeho vyjádření reaguje Jiří Fišer.

ODS: Odstoupení Jiřího Fišera, lídra hnutí Tábor 2020, vnímáme jako pózu v kontextu jeho deklarací, že se o věcech má jednat. Důvody, které uvádí ke své rezignaci na post člena rady města nejsou dle našeho názoru racionální.

Na základě požadavku hnutí Tábor 2020 bylo svoláno smírčí řízení dle uzavřené koaliční smlouvy.

V některých bodech byla nalezena shoda, k dalšímu bodu ohledně územního plánu byla diskuze uzavřena tak, že tento bod se budeme snažit společně řešit kompromisem, přičemž další jednání k tomuto bodu bylo naplánováno na následující týden. Na zmíněném smírčím řízení nezazněl ze strany Jiřího Fišera žádný další podnět. Jeho nynější krok nebyl avizován a ani nepředestřel další problematické body koaličního partnerství. O to více je s podivem, když v pondělí 31. května na zasedání rady oznámil svůj odchod z tohoto orgánu. Jeho postup je v rozporu s uzavřenou koaliční dohodou.

Fišer: Shoda byla nalezena pouze u jednatele Správy lesů města Tábora, JVS byla již rozhodnuta silově starostkou 18. května a územní plán není věc kompromisu, jak by si představovala ODS, ale nezávislého výkonu a neovlivňování postupu státní správy.

ODS: Důvody, pro které Jiří Fišer odchází z rady jsou dle jeho písemného vyjádření následující:
1. Armáda v Táboře – ODS není známo, jaký postoj Jiří Fišer k armádě v Táboře zaujímá. Zda-li mu jde o její zeštíhlení či naopak o její rozšíření. V této souvislosti podotýkáme, že problematika armády v Táboře není záležitostí města Tábora, ale státu. ODS naopak vítá rozšiřování počtu příslušníků AČR ve městě, Tábor je historicky s vojenstvím spojen.

Fišer: Konstatování docenta Zvěřiny, že ODS není známo, jaký postoj k armádě v Táboře zaujímám, je jen důkazem toho, že paní starostka nepovažovala v roce 2007 za potřebné se o tom se mnou bavit a také nebavila. A to je styl, který kritizuji.

ODS: 2. Kauza Karel Gott – dobře víme o negativním postoji ing. Fišera k možnému vystoupení pana Gotta na Táborských setkáních. Koncert Karla Gotta je však v dnešních dnech, bohužel, spíše nejistý, díky jeho obrovské vytíženosti.

Fišer: Jak to docent Zvěřina může tak dobře vědět, když jsem ke koncertu Karla Gotta neřekl veřejně ani slovo? V radě to nebylo a na zastupitelstvu také ne, komisi kultury neshledala starostka hodnou ani informovat o této záležitosti. Ano, soukromě se domnívám, že koncert za třičtvrtě milionu vysaje sponzorské peníze například sportu či mládeži pro účely předvolební agitky části radnice.

ODS: 3. Skokové navýšení úvěru VST – tato problematika byla důkladně projednána a schválena na jednáních rady i zastupitelstva.
Jako člen obou měl Jiří Fišer k dispozici všechny informace. Důvody k výši úvěru pro VST byly zcela jasně a taxativně popsány v důvodové zprávě předkládané do zastupitelstva.
Výše přijatého úvěru koresponduje s potřebami VST na obnovu a rekonstrukci vodovodních a kanalizačních řadů, čistírny odpadních vod Na Mělké a na nové investice, které jsou nezbytné.

Fišer: Informace jsme měli, ale nikoliv o tak vysokém úvěru. Stále se mluvilo o cca 500 - 700 milionech, avšak s tím, že to bude výhodně spolufinancováno dotacemi z EU. Nikoho nenapadlo, že to bude 1,3 miliardy a že dotace z EU bude jen 25 procent. Ve chvíli, kdy jsme se to dozvěděli, byly stavby už dávno zahájeny a nedalo se to zastavit, neboť by tak městu vznikla ještě větší škoda. Lidé si na sebevědomá slova docenta Zvěřiny mohou v budoucnu vzpomenout, až bude cena vodného a stočného směle stoupat ke stokoruně, aby se úvěr splácel. Jiný zdroj než tento mít VST nebude.

ODS: 4. Ponižující a neúnosný proces nominace do statutárního orgánu Jihočeského vodárenského svazu – Jiřímu Fišerovi skončilo již třetí pětileté funkční období v představenstvu JVS. Nikdo ho tedy nemusel odvolávat.

Fišer: Ponižující není sama skutečnost personální změny (mimochodem unfair z pohledu koaliční rovnováhy a koneckonců moje odstoupení z rady města snad svědčí o tom, že se ve funkcích za každou cenu nedržím), ale styl jednání starostky, její nulová komunikace na toto téma v úrovni koalice, zařazování návrhu a vzápětí jeho stahování z programu nejprve rady, pak zastupitelstva, neprojednání změny alespoň s většími městy okresu (mohu doložit).

ODS: Paní starostka Randová se po důkladném zvážení rozhodla po 15 letech jmenovat do tohoto orgánu JVS jiného zástupce a to doc. Jaroslava Zvěřinu. Změna nepřišla ani zdaleka pouze za okres Tábor. Jsme až zaskočeni tím, jak těžce snáší Jiří Fišer svůj odchod z JVS. Přitom on sám i jeho politický klub vždy prosazoval rotace a změny.

Fišer: Ano, prosazujeme opakovaná výběrová řízení jednatelů městských organizací po 5 až 7 letech, ale vždy tak, že mohou jít do soutěže znovu a přesvědčit o svých profesních schopnostech. Nikdy bychom nepřipustili cestu tak zvané „politické kvalifikace“ kádrů. Rád bych připomněl docentu Zvěřinovi ustanovení koaliční smlouvy o tom, že v personální politice máme postupovat dle principu vysoké odbornosti. V případě vodárenského svazu proti sobě stojí autorizovaný vodohospodář a sexuolog… Základem všeho by ale mělo být přece posouzení kvality práce a výsledky toho, kdo město v nějakém subjektu zastupuje. O tom ale vůbec nikdo nemluví a pro paní starostku a docenta Zvěřinu je to evidentně nepodstatné.

Obou aktétrů se můžete zeptat v on-line rozhovoru, který pro vás Deník připravil.

Autor: Alena Šatrová

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Okresní hokej nabírá na obrátkách, suverénní jsou už jen tři týmy

Ilustrační foto.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

AKTUALIZOVÁNO

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Kam zajít ve čtvrtek do kina

Táborsko - Ve čtvrtek promítají pouze v Táboře, Soběslavi a ve Veselí nad Lužnicí.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení