Okradení, přepadení, podvody. To jsou nejběžnější způsoby, jakými se pachatelé dopouštějí trestné činnosti na starších lidech.
Svou bezmeznou důvěřivostí jsou zranitelnější než jiné skupiny obyvatel. A to hlavně před Vánocemi, kdy se stávají terčem kapsářů, zlodějů, podvodníků a bohužel i násilníků.
Své o tom ví i mluvčí táborské policie Miroslav Doubek, jehož dalším posláním je prevence. Například v tomto týdnu se setkal na besedě se seniory v Chotovinách, kde jim poskytl řadu informací. Jak si zajistit bezpečí, ochránit majetek, vyhnout se podvodu, případně se chovat v silničním provozu. „Taková setkání se uskuteční několikrát do roka, především v domovech důchodců, stacionářích, pečovatelských domech a v dalších místech, kde se starší lidé pravidelně scházejí. Případně poskytujeme obdobné informace lidem, kteří se o ně starají,“ vysvětlil mluvčí Doubek. O besedy je značný zájem a dokonce následně po nich jsou mnozí z účastníků daleko více ostražití. „Je pravdou, že po těchto akcích se mnohdy senioři sami ozvou, že viděli v obci nějaké podezřelé auto nebo lidi nabízející různé zboží. I takové informace jsou pro nás důležité, každý podnět bereme vážně. Důchodci jsou často velmi vstřícní, bezelstní, ale také bohužel bezbranní,“ uvedl Miroslav Doubek.
Nejlépe se prý starším lidem vysvětlují některé dobře míněné rady na konkrétních případech. „V poslední době se rozmohl fenomén telefonování rádoby potomků. Tedy, že podvodník namluví babičce či dědovi, že syn nebo vnuk okamžitě potřebují peníze na odtah havarovaného auta. A ti mu je bez prověření předají. Falešní kominíci, opraváři, výběrčí, to je kapitola sama pro sebe,“ shrnul preventista Doubek.
A na co by si měli dát v této době důchodci největší pozor? Například peněženku dávat na dno kabely, ne na vrch, tašku nenechávat v košíku, vždy mít nákupní tašky pod kontrolou. Podvodníci využívají různé záminky, a tak policie radí zásadně nedůvěřovat cizím lidem a nikdy je nepouštět do bytu. Raději vůbec neotvírat dveře a případně si nechat předložit průkaz pracovníka.
I majetek je nutné zajistit, třeba bezpečným zámkem dveří a také pravidelným vybíráním schránky. Pootevřená balkónová okna v přízemí či větrací okno jsou zbytečným lákadlem.
Policie má zpracovaný celý sumář doporučení seniorům. Poskytuje jim nejen rady, ale také různé propagační materiály, nálepky, visačky. Prevence je bohužel to jediné, co může seniorům nabídnout. Záleží především na nich a jejich rodinách, jak se s nástrahami vypořádají. Jakákoliv ochrana před ohrožením starších lidí se určitě vyplatí.
Alena Řezáčová