Jak se radnice radnice postaví k výroku krajského soudu, že Dělnické straně sociální spravedlnosti shromáždění nesmí zakázat, nebylo včera ještě jasné.

„Budeme o tom jednat s radními,“ zdůvodnila starostka Hana Randová.

Radní se ke svému pravidelnému jednání sešli včera odpoledne a do uzávěrky vydání Deníku tedy výsledek nebyl znám. Mohou využít práva podat do dvou týdnů kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Chyběly důkazy

Českobudějovický krajský soud v obsáhlém odůvodnění postupu Tábora ale nenašel dostačující argumenty, aby se DSSS nemohla v Táboře sejít, a žalobu politické strany tak shledal jako opodstatněnou.

Výrok padl v pátek. „Vady spočívají v nepřezkoumatelnosti rozhodnutí a pro nedostatek důvodů,“ uvedla za krajský soud Pavla Mrázová.
Důvody zákazu musí každý správní orgán obhájit před soudem, a to se v případě Tábora nepodařilo.

Své stanovisko opíral o tvrzení, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je přímou nástupkyní zrušené Dělnické strany. „Podle mne to byl silný argument, žádný lepší jsme neměli. Byla to jediná možnost, jak se k tomuto jasně a zřetelně vyslovit,“ říká radní Jiří Fišer.

Tábor se odvolával na dřívější rozsudek Nejvyššího správního soudu, který připustil, že „formálně oznámený účel shromáždění může skrývat cíle a záměry, které se liší od proklamovaných, jinými slovy, že skutečný účel shromáždění je odlišný od účelu oznámeného.“

Tábor při svém posuzování oznámeného shromáždění dospěl k závěru, že DSSS zastírá skutečný závadný účel shromáždění. Tedy, že účel směřuje k výzvě popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů.

DSSS oznámila konání shromáždění na 17. duben v době od 16 do 20 hodin v parku na Husově náměstí. Svolavatel předpokládá, že by se v Táboře mělo sejít zhruba sto až tři sta lidí. Jako účel uvedl seznámení se současnou vnitropolitickou situací v zemi.

Dělnická strana, jejíž čelní představitelé se po rozpuštění strany přihlásili k Dělnické straně sociální spravedlnosti, se loni v Táboře sešla dvakrát. Poprvé v červnu, kdy se ve městě konal festival Queer Pride, a o tři měsíce později dorazili příslušníci krajní pravice na Táborská setkání.

Obě setkání se obešla bez vážných komplikací, i když byly snahy ze strany příznivců DS narušit průvod gayů a lesbiček. Policistům se ale podařilo udržet narušitele mimo přímý kontakt s průvodem, který se od zemědělské školy přesouval do Ctiborova mlýna.