Jak popsal starosta Štěpán Pavlík, v případě této sportovní investice jde skutečně o nekonečný příběh. „Zkoušeli jsme opět vysoutěžit dodavatele rozsáhlého mobiliáře skateparku, cena se z původních 3,5 vyšplhala na 8 milionů,“ shrnoval s tím, že jedna nabídka zněla dokonce na 10,5 milionu.

Časová prodleva prý ale není na škodu. „Jednak je před námi zima, kdy nelze moc stavět. Jednak jsme měli čas prozkoumat tu uličku, která se ukázala jako slepá. Skatepark jsme ale slíbili, tak to chceme dotáhnout do konce,“ dodával starosta.

Přemrštěná cena

V původním projektu figuruje žulový povrch. „Ten je trvalejší a výjimečnější, a tak ho logicky neumí postavit každý v republice. Nakonec ale firma, která vyjádřila ochotu se o zakázku ucházet, přestože jsme vyřadili nějaké prvky parku tak, abychom realizaci zlevnili, nasadila cenu daleko výš, než jsme předpokládali,“ konstatuje Pavlík s tím, že toto jednání považuje město upřímně za podraz.

Chybí tak stále zhotovitel

K samotné výstavbě už je hotová prováděcí dokumentace, které se musí zainteresované firmy držet. „Ačkoliv mohlo být už letos v létě hotovo, řekli jsme si, že to zkusíme ještě jednou ve sníženém rozsahu sportovních prvků,“ podotkl Pavlík. Ušetřit na projektu chce město asi dva miliony tím, že zruší výrobu některých prvků, na třech místech žulovou lavičku nahradí ocelovými trubkami a nepostaví minirampu.

Nový skatepark vyroste na prostranství vedle zimního stadionu.
Tábor zkusí štěstí znovu. Na vybudování skateparku vyhlásí další výběrové řízení

Podívejte se na vizualizaci areálu:

Rada města tak již podruhé rozhodla o zrušení výběrového řízení a jeho opětovném vypsání. Do prvního se nepřihlásil nikdo, v druhém zájemce nasadil příliš vysokou cenu. Třetí soutěž plánují otevřít i běžným stavebním firmám. „Chceme tak spojit speciální pracovníky, co umí se žulou, se šikovnými stavbaři i samotnou skejťáckou komunitou tak, aby si na vše mohla dohlížet,“ sdělil.

Návrh stavby skateparku vyhrál 1. ročník participativního rozpočtu města Tábora v roce 2020. Vyčleněná částka 500 tisíc korun ale nestačila. Radnice následně projekt z participativního rozpočtu vyjmula a navýšila finanční zdroje na jeho vybudování. Tzv. Hippo Skate Plaza se zastupitelé zabývají od roku 2021, původně měl mít trojúhelníkový tvar na nacházet se v parku U Popraviště. Pak město vybralo místo u zimního stadionu, které vlastní a spravuje TZMT a kde se naproti nachází Základní škola Zborovská. Nové sportoviště chce samospráva stavět na Pražském sídlišti přímo u schodiště vedoucího do zimního stadionu z ulice Václava Soumara. Dosud se však nepodařilo najít dodavatele. Jeden skatepark už má Tábor na sídlišti Nad Lužnicí, kde funguje i pumptracková dráha.

Pro širokou veřejnost

Jak již dříve řekl jednatel Tělovýchovných zařízení města Tábora (TZMT) Jan Benda, moderní areál sloužící nejen skejťákům ale i široké veřejnosti bude stát na pozemcích TZMT. „Bude volně přístupný a jeho stavbě nepřekážejí ani poblíž rostoucí stromy,“ uvedl.

Nového zhotovitele chce v otevřené soutěži město vybrat nejlépe v lednu 2024, stavět by se mohlo na jaře.