Naposledy ožil areál Základní organizace Českého svazu chovatelů (ZO ČSCH) v Soběslavi ve Slovenské ulici v neděli 5. listopadu. Prodejní výstava slepic, kachen, hus, perliček, holubů, králíků i exotického ptactva se podle jednatelky ZO ČSCH v Soběslavi Petry Pospíšilové těšila velkému zájmu veřejnosti.

„Jde o pravidelné trhy, které se konají o první neděli v měsíci po celý rok,“ upřesnila s tím, že do roka se koná dvanáct specifických burz.

Přijít může kdokoliv nakoupit a prodat různé druhy domácích zvířat a další sortiment. „Jezdí i prodejci zahrádkářských výpěstků, v podstatě může přijít kdokoliv a nabídnout to, čeho má doma přebytek. Každý majitel či chovatel si prodej či výměnu organizuje sám, my zajišťujeme pouze dozor, zejména aby byla nabízená zvířata zdravá,“ vysvětlila jednatelka soběslavských chovatelů.

Vyhlášená akce až za hranice kraje

Zároveň jde o místo setkávání lidí stejných zájmů ze širokého okolí. „Chovatelé si vyměňují zkušenosti, součástí je občerstvení, kde mohou posedět a popovídat třeba u čaje a kávy s klobásou. Jde o takové centrum setkávání, návštěvnost je veliká. Naše burza je vyhlášená i za hranicemi kraje, nyní přijeli lidé například až od Jihlavy,“ podotkla Petra Pospíšilová.

Mimo chovatele chodí také hodně rodiny s dětmi. „Málokde dítě totiž pozná tolik druhů domácích zvířat. Navíc mají příležitost si některé druhy i pohladit, a to je láká,“ míní.

Přijde anděl i Mikuláš

Příští měsíc chovatelská burza a trhy připadá na neděli 3. prosince od 7 do 9.30 hodin. Jelikož začíná advent, i chovatelé chtějí návštěvníky svátečně naladit. „Jelikož termín vychází na mikulášskou nadílku, chystáme něco malého pro nejmenší. Občas tam projde anděl a Mikuláš,“ prozradila Petra Pospíšilová. Aktuální informace zájemci najdou na sociálních sítích ZO ČSCH Soběslav.

ZO ČSCH Soběslav je jedním z nejvýznamnějších středisek pro chovatele drobného zvířectva v regionu. Tato organizace, která sdružuje nadšené a zanícené chovatele, má dlouhou historii, letos oslavila 100. výročí od svého vzniku. Se čtyřmi aktivními odbory, a to chovatelů holubů, králíků, drůbeže a exotů, má bohatou paletu zájmové činnosti. Mimo to mezi její členy patří také pěstitelé kaktusů a chovatelé okrasné vodní drůbeže, bažantů, morčat či koz. Základní organizace Soběslav je živým příkladem nadšeného chovatelského zapálení a vášně pro drobné zvířectvo, která sdružuje lidi všech věkových kategorií a poskytuje jim prostor pro sdílení zkušeností a radosti ze společné záliby.