VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drhovičtí si chválí život v klidu vesnice blízko města

Drhovice - Významný je objekt bývalých kasáren, který je z části v pronájmu soukromých firem. Se zbytkem má obec velké plány, záleží na dotacích.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Tomáš Jindrák by se zpět do města nepřestěhoval. Na vesnici mu vyhovuje, že může jezdit na kole a žije blízko přírody.Foto: Petra Šitnerová

Obec, která leží na spojnici dvou okresních měst, se rozrůstá. Lidem vyhovuje klid, který tu je. Když ho však mají dost a zatouží po městě, za několik minut je tam doveze jeden z linkových autobusů, kterých obcí projíždí dostatek.

Kdo ale nechce vážit cestu do města, nemusí. Tedy pokud nepotřebuje k lékaři nebo do specializovaného obchodu.

V obci je prodejna potravin a smíšeného zboží, čerpací stanice. Nechybí ani hospoda. Sídlí tu stavební firma, opravna osobních i nákladních aut. Kromě jednoho lidského tu najdete i penzion psí.

V loňském roce obec vybudovala díky dotačnímu titulu cyklostezku vedoucí až ke hřbitovu. Do budoucna by ji ráda dovedla až do Dražic. I proto, že tam chodí drhovické děti na první stupeň do školy a rodiče vodí předškoláky do školky.

„Problém teď máme s vybudováním přechodu na kraji obce. Prý by byl moc blízko značce začátku obce. Když ho tam neuděláme, děti krajních domků tam stejně budou přecházet, aby se dostaly na cyklostezku. Zastávku u hřbitova mají totiž blíž než tu v obci,“ vysvětlil starosta František Vršek.

Evropské peníze

Drhovičtí se mohou pochlubit i zbrusu novým bezdrátovým rozhlasem.

Ten je přímo napojen na táborské hasiče, kteří mohou v obci v případě potřeby vyhlásit poplach. „Pravidelně se tu každou první středu v měsíci rozezní zkušební siréna. Rozhlas ale stále ještě dolaďujeme, zatím je ve zkušebním provozu,“ uvedl starosta.

Za čtyři miliony z krajských peněz byla vybudována protipovodňová opatření na jižní straně obce. Vznikl kanál až do potoka. Opravy se dočkal i kříž, kdy k patnácti tisícové dotaci přidala obec ze své kasy sedm tisíc.

Za čtrnáct tisíc z evropských peněz má obec nové webové stránky. K vidění na internetu však zatím ještě nejsou. Je potřeba najít někoho, kdo by je obsluhoval. Podle starosty nemá smysl spustit stránky, které nebudou pravidelně aktualizovány. Lidí je však málo. „Stali jsme se plátci DPH a na úřadě je práce víc než lidí,“ komentuje situaci.

„Máme podanou žádost o dotaci na opravu kapličky a požární zbrojnice. Kasárna jsou také ve špatném stavu. V souvislosti s nimi má obec požádáno asi o šest dotačních titulů. Loni jsme dostali dotaci na rozvod vody. S její spotřebou je ale hodně problémů. Některé měsíce je to v normě, jindy je spotřeba tak vysoká, že to ani není možné. Nikde jsme ale utíkající vodu nezjistili. Nevíme co s tím. Podobné je to s plynem, toho taky hodně uteče, ale nevíme kde, cítit nikde není,“ kroutí hlavou starosta Vršek.

Kasárna

Vojáci už nejsou v kasárnách několik let. Od roku 2005 patří objekt pod obec. „Ale v některých částech ani před tím už moc vojáků nebylo. Teď objekty pronajímáme firmám. S tím je však spousta papírování a jednání, stejně jako u měst, která mají také tak velká a rozlehlá kasárna,“ postěžoval si starosta.

V současné době sídlí v kasárnách deset firem. Ve zbylé části se provádějí opravy a údržba. Problém je v tom, že obec před lety dostala majetek v hodnotě několika set milionů, ale nemá peníze na opravy a jeho údržbu. Naštěstí je možné získat peníze z dotací. Loni to bylo okolo osmi set tisíc korun a stejnou částku dala obec z vlastních prostředků. Letos počítáme s částkou kolem sedmi milionů,“ konstatoval Vladimír Prinke ze správy majetku.

V prvních třech letech měla obec problémy s nájemcem, který neplatil nájemné ani do objektu neinvestoval. Nyní je hlavním smyslem areál oživit a vytvořit tam podmínky pro podnikání a společenské i kulturní vyžití obyvatel. Řeší se revitalizace vodovodní sítě, veřejné osvětlení a rekonstrukce plynofikace.

Ve fázi příprav a žádostí o dotace jsou projekty na senior-dům, sportovně–relaxační centrum a turistickou ubytovnu. „V domě pro seniory by mělo vzniknout 25 až 30 bytových jader, v přízemí by měly být prostory pro služby a klubovny pro děti a seniory.“ Sportovně–relaxační centrum má nabídnout bazén, hřiště s umělým povrchem, sektor pro děti nebo třeba in line dráhu.

„Na efektivní opravy a využití tohoto majetku by obec potřebovala daleko více peněz,“ přiblížil Vladimír Prinke.

Na trase

V současnosti žije v Drhovicích okolo 185 obyvatel a mělo by jich ještě přibýt.

Staví se totiž nové rodinné domy a až se do nich jejich obyvatelé nastěhují, mohl by se podle starosty počet místních přehoupnout přes dvě stovky.

Do malé obce lidi láká především kombinace klidu, který je pro vesnici typický, a blízkosti města. Autobusové spojení, je díky tomu, že obec leží na hlavním tahu z Písku, také dobré. „Jedině o víkendu je to horší. Ale v týdnu si stěžovat nemůžeme. Autobusy jsou i docela obsazené, zrovna nedávno jsem jedním jel. Spojení tu bývalo vždy dobré také díky přítomnosti vojáků,“ hodnotí situaci starosta.

Těm kteří se vracejí pozdě večer z města, kam vyrazili za zábavou nebo na odpolední směnu, poslouží takzvaný autobus „flamendrák“.

Neměnil by

Aktivní je místní sbor dobrovolných hasičů, který nyní zakládá dětské družstvo.

Jedním z hasičů je i Tomáš Jindrák, který se do Drhovic přestěhoval před jedenácti lety. Na vesnici se mu líbí víc než ve městě. „Do přírody to mám kousek. Všude po vsi si dojedu na kole, využívám i novou cyklostezku,“ chválí si. Že je vesnice přímo u rušné hlavní mu nevadí. „Alespoň nejsme úplně mimo svět a ostatní lidi.“

„Dobré je, že tu máme čerpací stanici. Ale já jezdím na plyn, tak ji tolik nevyužiji. Spíš si tam občas koupím něco k jídlu, když už je v obchodě zavřeno,“ připustil.

Se sportovním vyžitím to prý také není nejhorší. „Je tu nohejbalové hřiště. Na obecním úřadě funguje malá posilovna. Zrovna nedávno jsem byl zjišťovat, kdo má od ní klíče a jak je to s provozem.“

Drhovice, původně Druhovice, v 15. stol. Velké Drhovice, jsou obcí ležící severozápadně od Tábora. Obcí v nadmořské výšce 479,8 m protéká Pilský potok s povodím 9,3 km. Průměrná roční teplota tu činí 8°C.
V padesátých létech se mění vzhled obce. Silnice k Padařovu byla rozšířena, vydlážděna, kaple a hasičská schráň zbourána. Na návsi postavena nová kaplička, provedena regulace potoka, brody přes potok nahrazeny můstky a zbudována nová protipožární nádrž. Posléze byl zrušen rybník Návesník. Nová hasičská zbrojnice byla adaptována z čističky osiva. Zdroj: webové stránky obce

Autor: Petra Šitnerová

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 22 000 Kč

Montéři suchých staveb Montér sádrokartonových systémů - minerálních stropů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zručnost. Místo výkonu práce: okres Tábor, okres ČB, kontakt: telefonicky.. Pracoviště: Milan hovorka, Jateční, č.p. 44, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Milan Hovorka, +420 602 147 183.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) pomocná síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: samostatnost, příplatek na stravu, zaměstnanecké bonusy, kontakt tel., e-mailem. Pracoviště: Michaela marešová - průmyslová 499, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Michaela Marešová, +420 777 275 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 500 Kč

Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu nad 12t (tahač+návěs). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., POŽADAVKY: platný profesní průkaz řidiče (včetně přezkoušení), řidičský průkaz sk. C, E, karta do digitálního tachografu, 4 roky praxe, spolehlivost, samostatnost, pečlivost. Doba neurčitá. DIETY NAVÍC., NÁPLŇ PRÁCE: rozvoz výrobků převážně po ČR a EU., Zaměstnanecké výhody: 5T dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a další zam.výhody., Kontakt: telefonicky, emailem (martina.vitkova@img-management.cz). Pracoviště: Img bohemia s.r.o., Průmyslová, č.p. 798, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Monika Havránková, +420 381 679 901.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiči uchránili miliony. Hořel dřevník s uskladněným dřevem

V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles.
AKTUALIZOVÁNO
97

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

Život na Blatech se těší ze stříbra

Soběslav - Husitské muzeum v Táboře uložilo do své klenotnice mimořádně cenný úspěch. Postarala se o něj jeho pobočka Blatské muzeum, jehož etnografická expozice Život na Blatech a Kozácku získala stříbro v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis.

Fotbalisté Soběslavi vyzvou v sobotu na domácím trávníku divizního lídra

Soběslav – Fotbalisté soběslavského Spartaku stanou v sobotním pokračování divize před obrovskou výzvou. Jejich soupeřem bude od 17 hodin vedoucí tým tabulky z Karlových Varů.

Pohádkoví Broučci oživí Noc kostelů

Tábor – Celorepubliková akce Noc kostelů zavítá v pátek také do svatostánků na Táborsku.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské divadlo sčítá škody po bouřce

České Budějovice - Přívalový déšť, který provázel čtvrteční bouřku nad Českými Budějovicemi, kvůli ucpanému okapu poničil i foyer a další vnitřní prostory Jihočeského divadla. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT