VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drhovičtí si chválí život v klidu vesnice blízko města

Drhovice - Významný je objekt bývalých kasáren, který je z části v pronájmu soukromých firem. Se zbytkem má obec velké plány, záleží na dotacích.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Tomáš Jindrák by se zpět do města nepřestěhoval. Na vesnici mu vyhovuje, že může jezdit na kole a žije blízko přírody.Foto: Petra Šitnerová

Obec, která leží na spojnici dvou okresních měst, se rozrůstá. Lidem vyhovuje klid, který tu je. Když ho však mají dost a zatouží po městě, za několik minut je tam doveze jeden z linkových autobusů, kterých obcí projíždí dostatek.

Kdo ale nechce vážit cestu do města, nemusí. Tedy pokud nepotřebuje k lékaři nebo do specializovaného obchodu.

V obci je prodejna potravin a smíšeného zboží, čerpací stanice. Nechybí ani hospoda. Sídlí tu stavební firma, opravna osobních i nákladních aut. Kromě jednoho lidského tu najdete i penzion psí.

V loňském roce obec vybudovala díky dotačnímu titulu cyklostezku vedoucí až ke hřbitovu. Do budoucna by ji ráda dovedla až do Dražic. I proto, že tam chodí drhovické děti na první stupeň do školy a rodiče vodí předškoláky do školky.

„Problém teď máme s vybudováním přechodu na kraji obce. Prý by byl moc blízko značce začátku obce. Když ho tam neuděláme, děti krajních domků tam stejně budou přecházet, aby se dostaly na cyklostezku. Zastávku u hřbitova mají totiž blíž než tu v obci,“ vysvětlil starosta František Vršek.

Evropské peníze

Drhovičtí se mohou pochlubit i zbrusu novým bezdrátovým rozhlasem.

Ten je přímo napojen na táborské hasiče, kteří mohou v obci v případě potřeby vyhlásit poplach. „Pravidelně se tu každou první středu v měsíci rozezní zkušební siréna. Rozhlas ale stále ještě dolaďujeme, zatím je ve zkušebním provozu,“ uvedl starosta.

Za čtyři miliony z krajských peněz byla vybudována protipovodňová opatření na jižní straně obce. Vznikl kanál až do potoka. Opravy se dočkal i kříž, kdy k patnácti tisícové dotaci přidala obec ze své kasy sedm tisíc.

Za čtrnáct tisíc z evropských peněz má obec nové webové stránky. K vidění na internetu však zatím ještě nejsou. Je potřeba najít někoho, kdo by je obsluhoval. Podle starosty nemá smysl spustit stránky, které nebudou pravidelně aktualizovány. Lidí je však málo. „Stali jsme se plátci DPH a na úřadě je práce víc než lidí,“ komentuje situaci.

„Máme podanou žádost o dotaci na opravu kapličky a požární zbrojnice. Kasárna jsou také ve špatném stavu. V souvislosti s nimi má obec požádáno asi o šest dotačních titulů. Loni jsme dostali dotaci na rozvod vody. S její spotřebou je ale hodně problémů. Některé měsíce je to v normě, jindy je spotřeba tak vysoká, že to ani není možné. Nikde jsme ale utíkající vodu nezjistili. Nevíme co s tím. Podobné je to s plynem, toho taky hodně uteče, ale nevíme kde, cítit nikde není,“ kroutí hlavou starosta Vršek.

Kasárna

Vojáci už nejsou v kasárnách několik let. Od roku 2005 patří objekt pod obec. „Ale v některých částech ani před tím už moc vojáků nebylo. Teď objekty pronajímáme firmám. S tím je však spousta papírování a jednání, stejně jako u měst, která mají také tak velká a rozlehlá kasárna,“ postěžoval si starosta.

V současné době sídlí v kasárnách deset firem. Ve zbylé části se provádějí opravy a údržba. Problém je v tom, že obec před lety dostala majetek v hodnotě několika set milionů, ale nemá peníze na opravy a jeho údržbu. Naštěstí je možné získat peníze z dotací. Loni to bylo okolo osmi set tisíc korun a stejnou částku dala obec z vlastních prostředků. Letos počítáme s částkou kolem sedmi milionů,“ konstatoval Vladimír Prinke ze správy majetku.

V prvních třech letech měla obec problémy s nájemcem, který neplatil nájemné ani do objektu neinvestoval. Nyní je hlavním smyslem areál oživit a vytvořit tam podmínky pro podnikání a společenské i kulturní vyžití obyvatel. Řeší se revitalizace vodovodní sítě, veřejné osvětlení a rekonstrukce plynofikace.

Ve fázi příprav a žádostí o dotace jsou projekty na senior-dům, sportovně–relaxační centrum a turistickou ubytovnu. „V domě pro seniory by mělo vzniknout 25 až 30 bytových jader, v přízemí by měly být prostory pro služby a klubovny pro děti a seniory.“ Sportovně–relaxační centrum má nabídnout bazén, hřiště s umělým povrchem, sektor pro děti nebo třeba in line dráhu.

„Na efektivní opravy a využití tohoto majetku by obec potřebovala daleko více peněz,“ přiblížil Vladimír Prinke.

Na trase

V současnosti žije v Drhovicích okolo 185 obyvatel a mělo by jich ještě přibýt.

Staví se totiž nové rodinné domy a až se do nich jejich obyvatelé nastěhují, mohl by se podle starosty počet místních přehoupnout přes dvě stovky.

Do malé obce lidi láká především kombinace klidu, který je pro vesnici typický, a blízkosti města. Autobusové spojení, je díky tomu, že obec leží na hlavním tahu z Písku, také dobré. „Jedině o víkendu je to horší. Ale v týdnu si stěžovat nemůžeme. Autobusy jsou i docela obsazené, zrovna nedávno jsem jedním jel. Spojení tu bývalo vždy dobré také díky přítomnosti vojáků,“ hodnotí situaci starosta.

Těm kteří se vracejí pozdě večer z města, kam vyrazili za zábavou nebo na odpolední směnu, poslouží takzvaný autobus „flamendrák“.

Neměnil by

Aktivní je místní sbor dobrovolných hasičů, který nyní zakládá dětské družstvo.

Jedním z hasičů je i Tomáš Jindrák, který se do Drhovic přestěhoval před jedenácti lety. Na vesnici se mu líbí víc než ve městě. „Do přírody to mám kousek. Všude po vsi si dojedu na kole, využívám i novou cyklostezku,“ chválí si. Že je vesnice přímo u rušné hlavní mu nevadí. „Alespoň nejsme úplně mimo svět a ostatní lidi.“

„Dobré je, že tu máme čerpací stanici. Ale já jezdím na plyn, tak ji tolik nevyužiji. Spíš si tam občas koupím něco k jídlu, když už je v obchodě zavřeno,“ připustil.

Se sportovním vyžitím to prý také není nejhorší. „Je tu nohejbalové hřiště. Na obecním úřadě funguje malá posilovna. Zrovna nedávno jsem byl zjišťovat, kdo má od ní klíče a jak je to s provozem.“

Drhovice, původně Druhovice, v 15. stol. Velké Drhovice, jsou obcí ležící severozápadně od Tábora. Obcí v nadmořské výšce 479,8 m protéká Pilský potok s povodím 9,3 km. Průměrná roční teplota tu činí 8°C.
V padesátých létech se mění vzhled obce. Silnice k Padařovu byla rozšířena, vydlážděna, kaple a hasičská schráň zbourána. Na návsi postavena nová kaplička, provedena regulace potoka, brody přes potok nahrazeny můstky a zbudována nová protipožární nádrž. Posléze byl zrušen rybník Návesník. Nová hasičská zbrojnice byla adaptována z čističky osiva. Zdroj: webové stránky obce

Autor: Petra Šitnerová

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 500 Kč Strojírenští kovodělníci zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: Ruční mechanické práce - vrtání, broušení, ojehlování, řezání závitů dle výkresové dokumentace a technologického postupu, - Příjem a kontrola dodaných položek, Požadujeme: - Vyučen v oboru strojní, - Čtení technických výkresů, - Praxe v oboru výhodou, Pravidelný plat, možnost závodního stravování 37Kč/oběd, po měsíci zaměstnání příspěvek na penzijní připojištění 300Kč/měs, výroční a jubilejní odměny, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Petra Hejduková, +420 381 632 301. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 600 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt e-mailem, místo výkonu práce okres Tábor. Pracoviště: Kavas a.s., 391 76 Slapy u Tábora. Informace: Jiří Včelák, +420 777 914 051. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 15 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Přípravář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příprava pracovních úkolů a operací v příslušné směně, řízení operátorů ve výrobě, odpovědnost za objem a kvalitu produkce. , Požadavky: praxe v obdobné profesi, uživatelská znalost PC, samostatnost, komunikativnost a organizační schopnosti. , čtvrtletní a roční odměny, firemní rekreační zařízení, dotované stravování. , Kontakt: emailem.. Pracoviště: Gz media, a.s., pobočka soběslav, Wilsonova, č.p. 222, 392 01 Soběslav. Informace: Iveta Bodnárová, +420 605 883 744. Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 14 000 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Zaměstnanec provozu restaurace. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místo výkonu práce: Mezno-Mitrovice 49, D3 Mitrovice nebo Soběslavská 2929, Tábor. Hledáme zaměstnance do restauračního zařízení. Komunikace se zákazníky, obsluha, příprava produktů. Sleva na stravování 50%, Zdarma plovárna, posilovna. Kontakt: osobně, mailem.. Pracoviště: M restaurant s.r.o., restaurace mcdonald´s tábor, Soběslavská, č.p. 2929, 390 05 Tábor 5. Informace: Jan Baňár, +420 724 582 929.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na muže, kteří v létě napadli cizince, podají obžalobu

Šestadvacetiletý Jihočech Tomáš D. poputuje do vazby.
5

Podezřelý z vraždy jde do vazby

Policisté hledají svědky střetu autobusu a osobního auta

Soběslav – Policisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění nehody, ke které došlo krátce po půl třetí hodině odpolední pondělí 15. října v ulici Nová na jižním okraji Soběslavi, na výjezdu z města ve směru na Veselí nad Lužnicí v prostoru mezi benzinovou čerpací stanicí a objektem STK.

U Chlaponic je vážná nehoda. Na Prahu neprojedete

Písecko - K vážné dopravní nehodě došlo ve středu odpoledne na hlavním tahu z Písku na Prahu u Chlaponic.

Železnice po sto letech – více cestujících, více vlaků, rychlejší cest

České Budějovice - Na konci října oslavíme 100. výročí od vzniku republiky. Prakticky ve stejný okamžik vznikly také Československé státní dráhy. Jejich nástupcem v České republice je národní dopravce České dráhy.

Děti zachraňují život bez zábran

České Budějovice - Je to ve vašich rukách. K tomu vybízí Světový den záchrany života, při němž zdravotníci ukazovali, jak správně resuscitovat.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT