Nejvíce práce měli hasiči s loňskou červnovou povodní. „Pokud si dobře vzpomínám, dvanáct dnů v kuse jsme vodu odčerpávali. Bylo to docela náročné, ale zvládli jsme to," těší Jiřího Havlíčka a dodává, že obec už druhého června chránily mobilní protipovodňové zábrany.

Dobrovolní hasiči se však podílejí také na kulturním a společenském dění v obci.

„Pravidelně každý rok objíždíme obec a od místních sbíráme kovový odpad. Když je potřeba, pomáháme s úklidem obce," zmínil další činnosti starosta sboru.

Největší podíl ale mají na zábavě občanů. Bez nich by se totiž nekonal již tradiční hasičský bál, nezapomínají ani na pouťovou zábavu, pálení čarodějnic, se kterými souvisí stavba hranice a také májka na prvního května.

Dráchovský sbor hasičů nechybí ani na sportovních soutěžích. Účastní se například okrskových soutěží ve Veselí nad Lužnicí či ve Vlkově. Tam byli před čtyřmi lety a odjížděli s vítězstvím:

„Během dne panovalo nevlídné počasí. Téměř pořád bylo zataženo a občas byly i přeháňky. Proto byly na štafetě odstraněny překážky – bariéra s kladinou. To nám do karet moc nenahrálo, protože díky tomu byl postup do okresního kola předem znemožněn. Ve Vlkově jsme celkem nasadili tři týmy. V nejpočetnější skupině, muži, obsadilo áčko první a béčko třetí místo," uvádí na svých webových stránkách.

Z historie sboru

• K založení sboru došlo v roce 1901. Jak praví kronika, stalo se tak po starosti Jana Hartla a členů obecního zastupitelstva jimiž byli: Jan Vránek, Jan Kulhánek, Václav Slípka, Jan Hrůša, František Kadlec, Matěj Urbánek, Matěj Máca, František Zahour a Josef Kučera.

• Poté byla vydaná obecní vyhláška, aby se občané přihlásili za členy hasičského sboru. Registrovalo se celkem 35 členů.

• 7. července stejného roku svolali schůzi, kde došlo k prozatímní volbě činovníků sboru.

• V roce 1902 hasiči koupili stříkačku za 2100 korun a další příslušenství, například 150 metrů hadic.

• V roce 1904 sbor založil obecní knihovnu.

• Nebylo jednoduché si našetřit na pravou motorovou stříkačku, a tak posloužila kampelička v místě. Hasiči si půjčili peníze s relativně malými splátkami. Od roku 1935 sbor vlastnil dvoukolovou motorovou stříkačku v hodnotě 15 100 korun, byla celokrytá s motorem 35 HP. Ta sloužila až do nedávné doby.