Historik z Mýta u Tachova má připraveno obrovské množství jedinečných příběhů a své vyprávění zahájí v 18 hodin.

V RAF (Royal Air Force) sloužilo za druhé světové války celkem 2402 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedočkala. Ne všichni však byli piloti.

Přednáška se zacílí konkrétně na letce, kteří se nejrůznějšími cestami snažili bojovat proti okupantům jejich země. Vše začalo událostmi let 1938 a 1939, Mnichovským diktátem a zabráním zbytku Československa, a skončilo poúnorovými událostmi. Daniel Švec se zaměří na čtyři z mnoha jedinečných a často velice krutých životních příběhů.

Mimo generálporučíků a legend československého letectva Františka Fajtla a Františka Peřiny pohovoří i tragických osudech armádního generála Air marshala Karla Janouška a plukovníka in memoriam Františka Truhláře.

Daniel Švec je povoláním lektor českého jazyka, učí v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Mariánských Lázních cizince český jazyk. Přednáší také na Univerzitě třetího věku – Západočeské univerzitě v Plzni a o svém velikém koníčku, úzké oblasti válečné letecké historie, vyprávěl v rozhovoru pro Deník v roce 2016.