Na nádvoří hodinu po poledni dorazil dožínkový průvod. Starosta městyse Borotín Karel Tůma poděkoval krojovaným účastníkům za předání věnce. „Zároveň děkuji všem za práci na polích, že letošní sklizeň dotáhli do řádného konce. Po usilovné práci, by mělo následovat veselí, a tak se bavte, veselte a hodujte,“ vzkázal všem zúčastněným.

Lidové zvyky baví

Letos dorazil bednář, výrobce keramiky i nefalšovaný kovář. O hudební i taneční doprovod se postaral Blaťácký soubor Ševětín. Děti si užily dílny, hřiště i slámový hrad. Nadšeně slavnost komentovala Eliška Králová. „Jsem tu poprvé a opravdu se bavím. Pochutnala jsem si na výborném pečivu, koupila nějaké květiny a užila si pěkné lidové vystoupení,“ popsala mladá dáma.

Letos již 10. rokem obnovují nadšenci z borotínského spolku kulturního památku Starý zámek u zříceniny hradu Borotín.
Starý zámek postoupil do finále soutěže Máme vybráno 2020

Příchozí mimo to fascinovala historická řemesla, pozorovali práci mistra bednáře, hrnčíře i kováře. Průvodu se letos zúčastnili živí koně z Jezdeckého klubu Equitacion Lady Bártů a na menších koních z Jezdecké stáje Hrdina se mohly dokonce povozit i děti. S ukázkou zemědělské techniky na pozvání pořadatelů dorazila letos firma Gregor a syn.

Rekonstrukce pokračuje

Jak sdělil Milan Tejnor ze spolku Barokní dvůr Borotín, který už se snaží památkově chráněný objekt zrekonstruovat jedenáctým rokem, velmi ho těší, že si lidé stále najdou důvod se do Borotína vracet. „Snažíme se každý rok změnit program, aby byl lákavý. Zároveň všem děkuji za podporu během hlasování v rámci projektu Máme vybráno, kde se ucházíme o další finanční podporu,“ poznamenal.

Uniformu budějovického dopravního podniku oblékl herec Václav Kopta při natáčení pořadu Bus Salon.
Herec Václav Kopta se stal řidičem budějovické MHD, vyzkoušel si i práci v dílně

Hlasování skončilo 31. srpna a výsledky budou známy 14. září. „I tím, že nás lidé navštěvují, tak pomáhají obnově statku, veškerý výdělek totiž investuje do rekonstrukce,“ dodal Milan Tejnor.

Loňský rok bohužel kvůli koronaviru i počasí příliš nevyšel, ale fungovala alespoň kavárna. V posledních dvou letech se podařilo přistavět toalety a také zastřešit druhé křídlo, která slouží jako výstavní místnost. „Toalety vznikly ze starých chlívků, ty nám tu scházely asi nejvíce. Podařilo se nám postavit krov a střechu na střední budově a dodělali jsme také fasády na ovčíně,“ shrnul závěrem.

Středověká tvrz z 2. poloviny 14. století se nazývá společně s barokním dvorem Starý zámek. Opravám statku se spolek Barokní dvůr Borotín věnuje 11 let. Dlouhodobě vede veřejnou sbírku na získání prostředků, jednotlivci mohou pomoci nákupem v místní kavárně, či pořízením některé maličkosti přímo v bazaru. Podpořit činnost spolku lze také návštěvou jejich akcí, pravidelně pořádání slavnosti slunovratu, divadelní představení koncerty a dožínky. V budoucnu by v objektu rádi vybudovali i zemědělské muzeum. První písemná zpráva o osídlení borotínského hradu pochází z roku 1356. Zřícenina je oblíbeným cílem turistů a zahrála si v pohádce Honza málem králem. Konají se tu často i svatební obřady.