Bohatý program sliboval pěknou podívanou a pro děti možnost se vydovádět… Ale obavy byly zbytečné. Také letos sluníčko svítilo a dožínky se opět vydařily.

Děti z borotínské školy tradičně zahájily dožínkovou slavnost, pěkně zahrály a zazpívaly. Poté pohádková babička Marie Šťastnová předvedla vázání povřísel, stavění panáků a mlácení obilí cepem. Úžas na tvářích návštěvníků vzbudila Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou. Zpěváci a tanečníci v nádherných blatských krojích svým vystoupením potěšili přítomné a rozveselili celý dvůr. Zasloužený potlesk sklidil také kejklíř Vojta Vrtek, který pobavil malé i velké. Komentovaná prohlídka hradu Borotín s průvodcem Pavlem Schaferhansem zaujala milovníky historie.

Dožínkový průvod, tentokrát rozzářený krásnými jarošovskými kroji, v čele s povozem Antonína Hrdiny, se zpěvem vešel do diváky „obleženého“ dvora.

Věnec z obilí převzal borotínský starosta Antonín Brož. Lidová muzika v podání pánů Kotrbáčka a Holana skvěle doplnila dobrou náladu na statku. Ukázku stloukání másla pěkně postaru předvedla Pavla Burziková. Také mladý kovář Josef Buriánek představil své řemeslo. Dožínkový program zakončily děti z borotínské školy pod vedením Mirky Komárkové Halamové svým tanečním vystoupením v lidovém duchu.

Větší děti měly možnost vyřádit se v labyrintu ze slámy, ti nejmenší se zabavily na hrachovém hřišti. Ve dvoře bylo možno nakoupit květiny a dekorace, bylinné masti, tinktury a oleje, marmelády, jablečný mošt, med a perníčky,sýry, korálky a jiné suvenýry. Občanské sdružení Barokní dvůr Borotín děkuje všem, kteří na dožínky přišli. Akce se konala za finančního přispění městyse Borotín, Jihočeského kraje a firmy Rumpold. Výtěžek z letošních dožínek půjde na obnovu špejcharu.

Jana Čermáková