Knihovnice připravily patřičnou literaturu, z klasů a květin uvily věnec i kytičky pro každého účastníka, opentlily hrábě, upekly dožínkový chléb, jedna z pečovatelek zase krásné koláče a pak jsme se přepravili několika auty ke strkovskému zámečku.

Tam jsme se seřadili do dožínkového průvodu a došli k altánu, kde se jedna z knihovnic převtělila do hospodyně a přivítala podle zvyku žence a žnečky tradiční rosolkou. Když se všichni pohodlně usadili, nabídla občerstvení a pak už následovalo povídání, čtení a vzpomínání na dožínkové zvyklosti.

Zlatým hřebem programu a překvapením pro účastníky byl dudák Vojtěch Trubač z Klenovic, který v pravou chvíli vstoupil do děje. Jeho autentické vzpomínky proložené písničkami a hrou na dudy vyvolaly úsměvy i pár slziček dojetí. Na závěr si s dudákem všichni zazpívali a rozcházeli jsme se s pocitem velmi příjemně stráveného odpoledne. Už teď se těšíme na další příjemná setkání.

Plánská knihovna nabízí své služby zájemcům všech věkových kategorií. V letošním roce jsme zintenzivnili spolupráci s Domem s pečovatelskou službou v Plané nad Lužnicí. Setkání s připraveným programem se už odehrála v knihovně i v plánském domově s pečovatelskou službou, seniory jsme odvezli na přelomu července a srpna na ornitologický tábor u rybníka Hejtman.

Dagmar Havelková a Václava Vyhnalová, Městská knihovna Planá nad Lužnicí