Co dnes Planá nabízí občanům po kulturní stránce?

Do jedné skupiny shrnu mateřské centrum, mateřskou a základní školu. Zde děti nebo maminky najdou různé kroužky a aktivity – od cvičení a recitace po různé výlety. Například kolektiv mateřské školy pro své děti, a to nad rámec svých povinností, organizuje výlety na jízdních kolech, ke koním nebo na lyže. Dále zde fungují výtvarné a keramické dílny nebo se pořádají drakiády; je toho hodně. Dále v Plané fungují čtyři pěvecké sbory pro děti i dospělé a svou pobočku zde má sezimoústecká základní umělecká škola.

Proč je najednou takový zájem o kulturu? To dříve nebyl?
V Plané se v poslední době začalo strašně moc stavět: Strkov, Soukeník, v Ústrašicích – to znamená spoustu nových lidí a především dětí. Tábor je v tomto případě z ruky a lidé chtějí mít všechno „na návsi“ ve svém městě. V Plané se už dlouho nic moc nedělo, minulé vedení preferovalo spíše sport a na kulturu se zapomínalo. Lidem ale prokazatelně chybí.

Kdo spustil novou svěží vlnu na kulturním poli města?
I když je nynější starosta Šimánek kultuře hodně nakloněn, impulz musel přijít zdola, od party nadšenců a dobrovolníků. Vše začalo módní přehlídkou v obchodním domě Maga loni v létě, kdy přišlo 200 lidí. V listopadu následovala podobná, ještě větší akce, a přišlo již pět set návštěvníků. Vše vyvrcholilo Vodnickým dnem, na jehož organizaci se podílelo přes sto padesát dobrovolníků – zde byla návštěvnost 1500 lidí.

To vypadá, jako by lidé cokoliv kulturního doslova hltali…
Planá je ideální městečko: ani malé, ani velké. Všichni se tu znají a lidé jsou úžasně vstřícní. Oslovují mne na ulici a chtějí se jakkoli v kultuře angažovat. Za tu dobu, co se v Plané nic nedělo, lidi vysedávání u televize za zdmi jejich domů již nebaví. Mají potřebu se stýkat, vídat se a popovídat si. Neustále se zvyšující návštěvnost kulturních akcí je toho důkazem.