Částka 450 korun na jednu dojnou krávu určitě chovy nezachrání, reagoval na vládou schválenou mimořádnou dotaci chovatelům krav soukromý zemědělec František Vaníček z Hvožďan u Bechyně.

Stát chce českým zemědělcům prostřednictvím unie přilepšit 150 miliony korun. „Je to ale pořád lepší než nic,“ konstatoval. Jemu náleží do konce června částka 45 tisíc korun.

On sám je i s roční dojivostí 9,5 tisíce litrů mléka od jedné krávy a s výkupní cenou kolem sedmi korun za litr na hranici rentability, ale jak zdůraznil, neprodělává. Jeho výsledky hospodaření tak mohlou bý lepší než tam, kde nadojí i 11 tisíc, ale mají vyšší náklady.

„Ale na druhou stranu, je s podivem, že když jdou někteří zemědělci žádat do banky o peníze, ztrátovost nevykazují,“ poukázal na častý jev. Dodal, že dotace určitě nepomůže těm, jejichž dojivost je kolem pěti tisíc litrů. Podle jeho odhadu totiž takovým zemědělcům nezbude za čas nic jiného, než své stádo nenávratně zlikvidovat.

Předseda Zemědělského družstva Dolní Hořice Josef Bukovský se prozatím k tak razantnímu kroku nechystá. I on finanční injekci uvítal. „Je ovšem třeba vědět, na co takové peníze vystačí. Minimální částka, kterou naše kráva denně sežere, je kolem dvou set korun. Záleží samozřejmě na užitkovosti,“ nastínil zlomek finanční náročnosti chovu dojnic, o níž mnozí nemají představu.

V udržení chovů nepomáhají ani dotace, které dostávají zemědělci již několik let. Tedy dotace v podobě přímé platby na hektar zemědělské půdy i dotace na lepší vytvoření podmínek pro chov skotu, pro které se chovatel pět let zaváže.

„Před třemi lety jsme na okrese měli 9800 krav, loni na podzim už jen osm tisíc a počítám, že během dohledné doby zmizí dalších až šest set kusů,“ nastínil nepříznivou budoucnost předseda okresní agrární komory Ladislav Samec.